Sportas

2021.05.05 18:21

Bulgarijos čempionams į istoriją įsirašyti padėjęs Dambrauskas: Europoje tokie esame vieninteliai

Aivaras Katutis, LRT.lt2021.05.05 18:21

Lietuvos futbolo vardą Europoje garsinantis Valdas Dambrauskas švenčia kol kas svarbiausią titulą savo karjeroje – 44-erių metų pakruojiškis tapo Bulgarijos čempionu. Keturis mėnesius Razgrado „Ludogorec“ klube dirbantis strategas prisidėjo prie istorinio pasiekimo.

Sezono viduryje darbus Kroatijoje metęs ir pasiūlymą iš Bulgarijos grando priėmęs V. Dambrauskas šalies čempionato titulą iškovojo iki sezono pabaigos likus keturiems turams. „Ludogorec“ aukščiausioje lygoje triumfuoja dešimtą kartą iš eilės, o tai – nauja žyma Bulgarijos futbolo istorijoje.

„Nežinau, ar čia didelė šventė – klubas šį titulą laimi dešimtą kartą iš eilės. Labiausiai, manau, vis tiek įsimena tas pirmas kartas. Aišku, smagu, tikėjomės šito, ruošiamės tam. Nuotaikos visada geros, kai laimi titulą“, – su portalu LRT.lt pirmaisiais įspūdžiais pasidalino V. Dambrauskas.

„Ludogorec“ klubas Bulgarijoje dominuoja nuo tada, kai įžengė į aukščiausią divizioną – 2011-ųjų metų. Jau savo debiutiniame sezone titulą nuskynusi Razgrado ekipa, triumfavusi dešimtą kartą iš eilės, atvertė naują Bulgarijos futbolo istorijos puslapį – iki šiol istoriniu pasiekimu taip pat galėjo pasigirti Sofijos CSKA.

Tituluočiausias Bulgarijos futbolo klubas 1954–1962 m. laikotarpiu neturėjo lygių šalies pirmenybėse ir laimėjo devynis titulus iš eilės. Šį pasiekimą „Ludogorec“ pakartojo praėjusiais metais, o dabar jį pagerino.

„Mums tai yra tikrai didelis pasiekimas, nes ir Europoje, kiek žinau, šiuo metu „Ludogorec“ yra vienintelis klubas, kuris tiek kartų iš eilės laimėjo šalies pirmenybių titulą. Manau, kad tai ir yra didžiausias šio iškovoto titulo akcentas“, – teigė V. Dambrauskas.

Iš tiesų, šiuo metu Europoje nėra klubo, kuris fiksuotų jau dešimt metų nenutrūkstančią iškovotų titulų seriją. Absoliutus rekordas Europoje priklauso „Lincoln Red“ klubui iš Gibraltaro ir Rygos „Skonto“ iš Latvijos – 14 šalies čempionato titulų iš eilės.

Prieš atvykdamas į „Ludogorec“ V. Dambrauskas patirties sėmėsi Kroatijos futbolo čempionate. „HNK Gorica“ komandai dirigavęs lietuvis Bulgarijoje sutiko visai kitą futbolo kultūrą, kurią, kaip pripažįsta pats, perprasti nebuvo lengva.

„Jeigu lyginti su Kroatija, tai sakyčiau, kad sunkus ir klampus futbolas. Bulgarijoje daug komandų žaidžia gynybinį futbolą, joms svarbiausia – neprasileisti. Kroatijoje komandos kurdavo daugiau, žaidė energingesnį futbolą.

Prieš tokį stilių, kaip Bulgarijoje, laimėti ir žaisti visada yra sunkiau, o dar kai priešininkas kiekvienose rungtynėse ginasi įnirtingai, moką tą daryti ir tai daro organizuotai, tai pramušti visada reikia ne tik taktinio susižaidimo, bet ir individualių sugebėjimų. Iš tikrųjų reikia įdėti daug darbo, kad pralaužtum tokias gynybas. Džiaugiuosi, kad mums pavyko tą padaryti ir pasiekti iškeltą tikslą“, – tęsė geriausias 2020-ųjų Lietuvos futbolo treneris.

Praeityje Vilniaus „Žalgirį“ treniravęs ir dukart Lietuvos čempionu tapęs V. Dambrauskas užsienyje dirba nuo 2017-ųjų. Iš pradžių strategas dirbo Latvijoje, praėjusiais metais atvyko į Kroatiją, o dabar sulaukė šanso klube, kurio pagrindinis tikslas yra ne titulas Bulgarijos čempionate, o patekimas į UEFA čempionų lygą.

Kalbėdamas apie progresą, kurį per keturis mėnesius pavyko padaryti „Ludogorec“ komandoje, V. Dambrauskas teigė: „Kiekviena treniruotė, kiekvienos sužaistos rungtynės veda tą procesą į priekį. Man rezultatas, aišku, yra svarbiausias dalykas, bet lygiai taip man svarbus yra žaidimo stilius ir kokį futbolą žaidžia komanda. Tam, kad žaistume mano futbolą, dar reikės įdėti darbo ir laiko, nes tobulėjimui ribų nėra. Turėjome pakilimų ir nuopuolių. Dabar, į sezono pabaigą, tas susižaidimas ir automatizmas matomas vis labiau ir labiau. Turime tęsti pradėtą darbą, o kažkur ir sustiprinti pozicijas naujais žaidėjais. Bet manau, kad tas tobulėjimas ir progresas tikrai yra, o tą rodo ir rezultatai paskutinėse rungtynėse – įmušame vis daugiau ir praleidžiame mažiau. Su laiku žaidimas dar turėtų gerėti.“

Antrus metus Balkanuose gyvenantį lietuvį Bulgarija labiau nustebino savo futbolu, o ne kultūriniais skirtumais.

„Sakyčiau, kad tie skirtumai visiškai minimalūs. Gyvenau vienoje Balkanų šalyje, dabar gyvenu kitoje. Kas liečia kalbą, tai slavų kalboje bulgarų kalba yra panašiausia į rusų – apie 40 proc. panašių žodžių. Kažkokio kalbos barjero tikrai nėra, daug žmonių kalba angliškai. Tai vis tiek Europos Sąjungos šalis ir kažkokių kultūrinių barjerų dar neteko pastebėti“, – pridūrė trečioje užsienio šalyje dirbantis specialistas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.