Sportas

2016.06.09 20:31

Sporto žurnalisto Š. Mazalo EURO 2016 ketvertukas – be anglų, ispanų ir italų

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2016.06.09 20:31

LRT TELEVIZIJOS sporto žurnalistas Šarūnas Mazalas mano, kad jau šį penktadienį prasidedantis Europos futbolo čempionatas žada ne vieną intrigą, susijusią tiek su atskirų futbolininkų, tiek su komandų pasirodymais. Prognozuodamas, kas pateks į stipriausiųjų ketvertuką, Š. Mazalas jame nerado vietos stiprias sudėtis turinčioms ir atrankoje puikiai pasirodžiusioms Ispanijos, Anglijos bei Italijos komandoms. 

Š. Mazalas interviu portalui LRT.lt ne tik pasidalijo įžvalgomis, kas galėtų žaisti čempionato pusfinaliuose ir finale, bet ir papasakojo, ką žiūrovai išvys jo vedamoje EURO 2016 skirtoje laidoje, kuri bus rodoma beveik kiekvieną rungtynių dieną.   

– Ar jums futbolas – sporto šaka numeris vienas?

– Negaliu sakyti, kad turiu mėgstamiausią sporto šaką, nes man, kaip sporto žurnalistui, tenka stebėti daug sporto renginių. Taip pat daug kas priklauso nuo paties sporto renginio dydžio, kaip jis vyksta. Jei futbolo rungtynės vyksta neįdomiai, tai jau geriau įsijungti, pavyzdžiui, angliškojo biliardo (snukerio) turnyrą. Galima žiūrėti ir įsitraukti praktiškai į visas sporto šakas.

Tiesa, šiemet daugybė savaitgalių buvo praleisti prie televizoriaus žiūrint būtent futbolo rungtynes. Pastaraisiais metais palaikiau šiemet iš Anglijos „Premier“ lygos iškritusį „Newcastle United“, o šiemet, kaip ir dar daugybė sirgalių, džiaugiausi „Leicester City“ žygiu čempionų titulo link – labai smagu matyti laiminčius ne favoritus.

– Kada pradėjote domėtis futbolu?

– Esu iš Gargždų, kurie yra unikalūs Lietuvos sporto padangėje – išsiskiria futbolu. Atrodo, kad ten visi nuo mažens spardo futbolo kamuolį. Futbolą žaisdavau tik mokykloje, tačiau pradėjau stebėti Gargždų „Bangos“ rungtynes, vykti į jų išvykos rungtynes.

Tiesa, vėliau labai daug laiko praleidau dirbdamas krepšinio srityje – du sezonus buvau visai šalia Klaipėdos „Neptūno“ komandos, vykdavau su komanda į išvykas, paskui dirbau krepšinio naujienų portale. Pastaruoju metu vėl linkstu futbolo link ir mieliau stebiu šios sporto šakos rungtynes.

– Viename interviu esate minėjęs, kad palaikote šįkart į čempionatą nepatekusią Nyderlandų rinktinę. Kaip bus šiemet?

– Palaikiau Nyderlandų ir Belgijos nacionalines rinktines 2014 metų Pasaulio futbolo čempionato metu. Šįkart teks palaikyti belgus – tai labai simpatiška komanda, pradėjau ja domėtis daug anksčiau, nei ji tapo viena iš FIFA reitingo lyderių.

– Greičiausiai teko stebėti ir atranką į čempionatą – kas labiausiai nuvylė?

– Neskaitant Nyderlandų rinktinės, tikrai nuvylė lietuviai. Tai buvo atranka, apie kurią buvo daug kalbama prieš gerą dešimtmetį, kai UEFA paskelbė, kad čempionate dalyvaus nebe 16, o 24 komandos. Tuometinis Lietuvos futbolo federacijos vadovas Liutauras Varanavičius žadėjo, kad lietuviai žais čempionate.

Tuo metu tai atrodė kaip tolima utopija – teks taip ilgai laukti. Šast, tie metai prabėgo ir, regis, reikės laukti dar 10 metų.

– Kas, jūsų nuomone, gali nustebinti čempionato metu? Ko iš jų gali pasimokyti lietuviai?

– Atrankoje turbūt didžiausią staigmeną pateikė Albanija ir Islandija. Pastaroji šalis yra nuostabus pavyzdys Lietuvai – Islandijos valdžia įdėjo labai didelį indėlį į trenerių paruošimą ir infrastruktūrą. Jie daug investavo į stadionus, o UEFA B licenciją turi daugiau nei 600 trenerių – tai neįprastai didelis skaičius, lyginant su gyventojų skaičiumi. Kai yra daugybė profesionalių trenerių, kurie dirba su vaikais, tai nieko keisto, kad ateina ir rezultatai.

Tačiau kai auklėjimas yra nepasikeitęs nuo sovietinės okupacijos laikotarpio, tai ir nekeista, kad jaunimo rinktinės yra čempionatų autsaiderės. Tad klausimas, koks valdžios požiūris į futbolą – nacionalinio futbolo stadiono nebuvimas lyg ir viską pasako.

– Kalbant apie patekusius į čempionatą, kas šįkart gali pasiekti finalą?

– Labai sunkus klausimas. Dauguma sirgalių turbūt turi tris pagrindines favorites – Prancūziją, Ispaniją ir Vokietiją, kurios, pripažinkime, turi daugiausiai galimybių.

Finale matyčiau Prancūziją ir Vokietiją, o ketvertuke vietos atsirastų ir Portugalijai bei Belgijai. Tačiau, žiūrint į tai, kaip komandos turėtų pasirodyti grupėje ir kas jų laukia atkrintamosiose rungtynėse, ketvertuke gali atsidurti ir Švedija.

– Kalbant apie žaidėjus, kas labiausiai imponuoja?

– Man yra unikalus vokiečio Mario Gomezo atvejis. Europos klubiniame turnyre jis nėra tarp ryškiausių žvaigždžių, tačiau tada, kai prisijungia prie rinktinės, tampa vienu rezultatyviausių čempionato žaidėjų. Draugiškose rungtynėse jis taip pat muša įvarčius ir galbūt šiemet vėl taps vienu iš rezultatyviausių.

Be to, labai įdomu, kaip pasirodys belgas Edenas Hazardas, kuriam 2014–2015 metų sezonas „Chelsea“ klube buvo tobulas (laimėta „Premier“ lyga ir sezono geriausio žaidėjo apdovanojimas – LRT.lt), o pastarasis – visiškai košmariškas (jo atstovaujama komanda vienu metu buvo ties iškritimo iš lygos riba – LRT.lt). Sezono pabaigoje jis pradėjo žaisti geriau, rinktinėje taip pat sėkmingai žaidžia, todėl labai įdomu, kaip jis pasirodys čempionate.

Taip pat smalsu, kaip pasirodys Cristiano Ronaldo – nors ir nesu jo gerbėjas, tačiau įdomu, kaip vienas žaidėjas gali vesti visą komandą. Jis, kaip ir švedas Zlatanas Ibrahimovičius, yra unikalūs atvejai.

Taip pat įdomu bus stebėti ir prancūzą Paulį Pogbą, kuris yra jaunoji žvaigždė bei gali tapti smogiamąja komandos jėga.

Labai įdomu, kaip Prancūzijos rinktinėje pritaps Dimitri Payet, kuris visiškai netikėtai tapo Londono „West Ham“ žvaigžde, o jo baudos smūgiai priverčia sirgalius griebtis už galvos.

Taip pat dėmesį reikėtų atkreipti į anglų puolimo trejetą – Wayne`ą Rooney, Jamie Vardy ir Harry Kane`ą, kuriems, kaip parodė paskutinės rungtynės, bus sunku žaisti visiems drauge. Pastarieji du futbolininkai – rezultatyviausi Anglijos čempionato žaidėjai, tad jie yra pripratę būti komandos lyderiais, o ne dalintis kamuoliu, kas jų žaidimą kartu aikštėje daro labai sudėtingą.

Be to, „Leicester City“ dažniausiai žaisdavo be kamuolio, o J. Vardy įvarčius mušdavo greitų atakų metu. Klausimas, ar anglai bus ta rinktinė, kuri žais be kamuolio. Visi daug tikisi iš jų, tačiau nemanau, kad jie nužygiuos toli – komandos lyderis Wayne`as Rooney yra prastos formos, o gynyba taip pat „neblizga“.

– Europos čempionato metu LRT TELEVIZIJOS eteryje bus pirmenybėms skirta laida, kurią vesite. Ko tikėtis šioje laidoje?

– Kiekvieną dieną, kai vyks rungtynės, LRT TELEVIZIJOS eteryje pusvalandis bus skiriamas apžvelgti buvusias rungtynes ir pristatyti artėjančius susitikimus. Pasisėmiau patirties vesdamas panašaus formato laidas per 2013 m. FIFA Konfederacijų taurės turnyrą ir 2014 m. pasaulio čempionatą, šiemet mūsų tikslas – gyvesnė ir futbolo gerbėjams įdomios informacijos suteikianti laida.

Vienas iš pagrindinių bendradarbių bus Žydrūnas Grudzinskas, taip pat komentuosiantis rungtynes. Jis, kaip buvęs Lietuvos rinktinės žaidėjas, puikiai geba analizuoti situacijas ir pateikti informaciją taip, kad ją supranta net ir mažiau besidomintys futbolu.

Savo pastabomis dalysis olimpinis čempionas Arminas Narbekovas, rinktinės treneris Edgaras Jankauskas, buvę žaidėjai Deividas Česnauskis, Ričardas Zdančius, Girius Kalvaitis, geriausi Lietuvos A lygos treneriai Valdas Urbonas ir Valdas Dambrauskas.

Pavyzdžiui, prieš atidarymo rungtynes tarp Prancūzijos ir Rumunijos apie rumunų žaidimą kalbės geriausias praėjusių metų Lietuvos futbolininkas Lukas Spalvis, kuriam su rumunais teko kovoti prieš tris mėnesius. Vargu ar kas Lietuvoje galėtų geriau apibūdinti rinktines nei su jomis kovoję žaidėjai ir treneriai.

– Gal ateityje ketinate pradėti komentuoti rungtynes?

– Kiekvienas turi dirbti savo darbą, be to, komentavimo reikia mokytis nuo žemiausio lygio. Labai džiaugiuosi dėl EURO 2016 komentuosiančio Ryčio Vyšniausko, kuris yra jaunosios kartos komentatorius bei pradėjo nuo komentavimo internete.

– Beje, jums taip pat yra tekę dirbti 2012 metų Londono olimpinėse žaidynėse. Tad kurio šios vasaros sporto renginio – olimpinių žaidynių ar futbolo čempionato – labiau laukiate?

– Labai sunku pasakyti. Tai yra itin skirtingi renginiai: olimpinėse žaidynėse bus lietuvių, kurių pasirodymus visada norisi stebėti. Tačiau, manau, Europos čempionatas sutrauks daugiau žiūrovų, be to, EURO 2016 yra profesionalesnis renginys, nes olimpinėse žaidynėse yra tokių sporto šakų, kur susirenka nebūtinai profesionalai.

Šiaip ar taip, du mėnesiai vasaros bus „iškritę“ daugeliui sporto gerbėjų Lietuvoje ir tik reikia džiaugtis, kad šie sporto renginiai vyksta ne tuo pačiu metu.

Europos futbolo čempionatas – nuo birželio 10 d. per LRT TELEVIZIJĄ ir LRT.lt!

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.