Sportas

2021.04.19 12:08

Revoliucinę Superlygą „Man Utd“ legenda vadina kriminaliniu nusikaltimu prieš futbolo sirgalius, Šemberas tikisi tvaraus sprendimo

Paulius Cubera, LRT.lt2021.04.19 12:08

Europos futbolo pasaulyje prasidėjo tikra revoliucija. Sekmadienio vakarą 12 futbolo klubų oficialiai paskelbė apie Superlygos įkūrimą, ji turėtų pakeisti iki šiol svarbiausiais laikytus UEFA turnyrus, visų pirma, čempionų lygą. Futbolo pasaulis į naujienas reaguoja skirtingai, tačiau ne vienas laidoja senąją futbolo sistemą ir siunčia prakeiksmus turtingiesiems klubams.

Dvylika Europos futbolo maištininkų yra „Manchester United“, „Manchester City“, Londono „Arsenal“, „Chelsea“ ir „Tottenham Hotspur“ bei „Liverpool“ ekipos iš Anglijos, trys Italijos komandos – Milano „Inter“, „AC Milan“ bei Turino „Juventus“, Ispanijos grandai – Madrido „Real“, „Atletico“ ir „Barcelona“.

Prie šių klubų kol kas neprisijungė nė viena Vokietijos ir Prancūzijos komanda. Nors daugelį stebina toks turtingojo Paryžiaus „Saint-Germain“ sprendimas, tačiau reikia pažymėti, kad PSG prezidentas Nasseras Al-Khelaifi yra UEFA vykdomojo komiteto narys.

Daugybė futbolo klubų sirgalių bendruomenių jau irgi viešai pasmerkė tokius klubų žingsnius. Pavyzdžiui, oficiali „Chelsea“ sirgalių bendruomenė „Chelsea Supporters` Trust“ tokį jų palaikomo klubo žingsnį pavadino „išdavyste“. „Arsenal“ sirgaliai klubo sprendimą jungtis prie superlygos pavadino „mirtimi visko, kas yra futbolas“.

Tai daro ir legendiniai futbolininkai. Štai „Man Utd“ legenda Garry Neville`as teigė, kad yra pasibjaurėjęs tokiais klubų planais.

„Esu „Man Utd“ sirgalius, buvau toks jau visus 40 metų, bet esu pasibjaurėjęs, visiškai pasibjaurėjęs. Labiausiai pasibjaurėjęs esu „Man Utd“ ir „Liverpool“, jie apsimeta žmonių klubu, jie sako „Tu niekada nebūsi vienas“ („You`ll Never Walk Alone“ – garsi daina, „Liverpool“ himnas).

„Man Utd“ turi šimto metų istoriją, klubas gimė iš darbininkų, o dabar jie išeina į lygą be sportinio principo, iš jos negali iškristi. Tai absoliuti gėda“, – teigė „Sky Sports“ dirbantis G. Neville`as.

602 rungtynes „Man Utd“ sužaidęs futbolininkas paragino priemonių imtis ir „Premier“ lygą, sakydamas, kad iš šių klubų reikia atimti taškus, nugrūsti į turnyro lentelės apačią ir palikti be pinigų. Dvylikos klubų kuriamą Superlygą jis pavadino gobšumu ir noru tik pasipelnyti, o tokį elgesį pavadino „kriminaliniu nusikaltimu prieš Anglijos futbolo sirgalius“.

„Liverpool“ legenda Jamie Carragheris kalbėjo panašiai: „Man gėda, kad „Liverpool“ klubas palaiko begėdišką Superlygos modelį – sirgaliai tikrai netoleruos plano, kuris griauna visą futbolo sistemą ir principus.“

„Premier“ lygos vykdomasis direktorius Richardas Mastersas teigė, kad neįsivaizduoja, kaip šie šeši Anglijos klubai galėtų dalyvauti tokiame turnyre, nepažeisdami pačios lygos taisyklių ir principų.

Tiesa, Superlygą klubai kuria ne kaip pakaitalą nacionaliniams čempionatams, nors anksčiau buvo daug gandų, kad stipriausi visos Europos futbolo klubai planuoja palikti nacionalinius čempionatus ir žaisti tik uždaroje Superlygoje. Dabar pristatytas Superlygos turnyras siekia iš arenos išstumti UEFA čempionų lygą.

„Mes nepalaikome ir negalime palaikyti tokio koncepto. „Premier“ lygos taisyklės numato klubų likimą futbolo piramidėje ir nedalyvavimą jokiuose turnyruose, paminėtuose L9 taisyklėje, be „Premier“ lygos valdybos leidimo. Aš neįsivaizduoju scenarijaus, kuriame tas leidimas yra suteikiamas“, – „Sky Sports“ cituoja R. Mastersą.

Vienas geriausių visų laikų Lietuvos futbolininkų Deividas Šemberas supranta, kodėl didieji Europos klubai nori Superlygos, tačiau teigia besitikintis, kad kylančią revoliuciją pavyks išspręsti nesugriovus visos ilgametės futbolo sistemos.

„Iš tikrųjų bomba, nebuvo ji laukta, dabar labai sunku pasakyti, kaip reaguos likęs futbolo pasaulis. Superklubai seniai apie tai kalbėjo, buvo aišku, bet niekas nesitikėjo, kad tai ateis prie konkrečių darbų, nes sistema organizuota taip, kad be UEFA ir FIFA tai padaryti būtų labai sudėtinga. Klubų asociacija (Europos klubų asociacija (ECA) – LRT.lt), kuriai vadovauja „Juventus“ prezidentas Andrea Agnelli, tam nepritaria (A. Agnelli, paskelbus apie kuriamą Superlygą, atsisakė šių pareigų – LRT.lt). Labai daug tokių įdomių vykstančių dalykų, į kuriuos atsakymų dabar niekas neturi.

Labai tikiuosi, kad UEFA su superklubais politiškai susitars ir pavyks perskirstyti didesnius finansus į didžiųjų futbolo klubų pusę, neišsidraskant ir nekeičiant visos varžybų sistemos. Keičiant sistemą labai stipriai nukentės mažosios šalys ir čempionatai, o tokių čempionatų, kurie gyvena iš Europos taurių turnyrų, yra didžioji dauguma, be 6–8 šalių pagrindinių čempionatų“, – teigė D. Šemberas.

Pirmadienio rytą UEFA ir FIFA sureagavo į naują kuriamą turnyrą ir viešai pareiškė, kad žaidėjams, kurių klubai dalyvaus naujojoje Superlygoje, bus uždrausta žaisti nacionalinėse rinktinėse, tai reiškia ir Europos bei pasaulio čempionatuose.

Paklaustas, ko galima tikėtis po tokio pareiškimo ir kur turėtų tokiu atveju krypti žaidėjai, D. Šemberas teigė, kad šiuo atveju būtent žaidėjai yra situacijos įkaitai.

„Žaidėjai yra įkaitai, jie neturi didelės pasirinkimo teisės. Jeigu tarptautinių asociacijų yra uždrausta žaisti, tu joje negalėsi žaisti. Iš vienos pusės, pilietiškumo ir patriotiškumo atžvilgiu tai prasilenkia su sveiku protu, iš kitos pusės – tu nieko negali padaryti. Žaidėjai tikrai tampa situacijos įkaitais, jiems nėra malonu, atstovauti savo šaliai norisi, bet, iš kitos pusės – algas jiems moka klubai.

Manau, kad per mėnesį situacija turėtų išsispręsti. Varžybų tvarkaraščiai ir sistemos yra patvirtinti iki 2024 metų, kaip suprantu, Superlygos atsiradimas įmanomas tik po to, bet įvykiai rutuliojasi tokiu tempu, kad visko gali būti. Labai sudėtinga pasakyti, į ką visa tai išvirs ir kokiu keliu viskas klostysis. Bet visiems būtų naudinga likti prie esamos sistemos, padidinus pajamas didiesiems klubams, nes jie sukuria vertę visiems kitiems. Turbūt būtų sąžininga sistemą peržiūrėti, nes tai nedaryta jau senai“, – kalbėjo D. Šemberas.

Būtent noras gauti daugiau pajamų didžiuosius klubus paskatino pradėti kalbas apie naujos Superlygos kūrimą. Organizatoriai kalba, kad nauja lyga startuoti turėtų jau nuo kito sezono pradžios – rugsėjo mėnesio.

Įdomu, kad trys iš keturių šio sezono čempionų lygos pusfinalių dalyvių – „Chelsea“, „Real“ ir „Man City“ – yra tarp dvylikos Superlygos pradininkų. Ar UEFA į klubų maištą reaguos jau šį sezoną, kol kas nėra aišku.

Naujasis Superlygos modelis būtų uždaras ir atsietas nuo sportinio principo – tai reiškia, kad lygos įkūrėjai varžytųsi joje, nepaisant to, kokią vietą užimtų šalies čempionatuose.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt