Sportas

2021.04.17 20:33

Estijos herojus įklimpo į dopingo skandalą – skirta diskvalifikacija, atimti valstybiniai apdovanojimai

LRT.lt2021.04.17 20:33

Estijos nacionalinis didvyris ir olimpinis čempionas Andrus Veerpalu įklimpo į dopingo skandalą ir šią savaitę sužinojo nuosprendį.

Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAS) išnagrinėjo bylą, kuri tiesiogiai susijusi su buvusiu Estijos slidininku, ir šiam dėl dalyvavimo dopingo vartojimo schemoje skyrė dvejų metų diskvalifikaciją.

50-metis A. Veerpalu pastaruosius metus dirbo treneriu ir į dopingo skandalą įsivėlė 2019 metais Austrijoje vykusio pasaulio slidinėjimo čempionato metu. Tuomet Austrijos policijos pareigūnai sučiupo sportininkus nuskaltimo vietoje. Šie padėdami vokiečių daktaro Marko Schmidto prieš varžybas naudojo kraujo perpilimo metodą. Toks metodas pagal antidopingo taisykles yra draudžiamas ir už jo taikymą skiriamos griežtos diskvalifikacijos.

Po šio įvykio M. Schimdtas buvo perduotas Vokietijos pareigūnams, o šalies teismas jį nuteisė penkeriems metams kalėjimo. CAS išnagrinėjo, kad šioje dopingo vartojimo schemoje aktyviai dalyvavo Estijos sportininkai Algo Karpas, Karelas Tammjarvas ir A. Veerpalu sūnus Adreasas, kazachas Aleksejus Poltaraninas bei treneriai Mati Alaveras bei pats A. Veerpalu.

Po šio nuosprendžio Estijos prezidentė Kersti Kaljulaid atėmė iš du kartus olimpinį auksą laimėjusio A. Veerpalu prestižinius šalies apdovanojimus. Estijos raudonojo kryžiaus medalį jis buvo gavęs už pergalę 2002 metais Solt Leik Sičio olimpiadoje, o laimėjus auksą 2006 metais Turino žaidynėse jam buvo skirtas dar vienas Estijos apdovanojimas.

Tai jau ne pirmas atvejis, kuomet A. Veerpalu buvo įsivėlęs į dopingo skandalą. Po karjeros užbaigimo 2011 metais jo kraujyje buvo rasta draudžiamo augimo harmono. Galiausiai jam buvo skirta diskvalifikacija, tačiau po kreipimosi į CAS ši buvo panaikinta.

A. Veerpalu Estijoje ilgą laiką buvo laikomas šalies herojumi. Buvęs slidininkas yra laimėjęs tris olimpinių žaidynių medalius, o planetos pirmenybėse bei pasaulio taurės varžybose ant nugalėtojo pakylos yra lipęs 11 kartų.

A. Veerpalu buvo laikomas klasikinio slidinėjimo stiliaus ekspertu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt