Sportas

2021.04.03 12:11

Išskirtines tradicijas puoselėjantis baskų klubas – per du žingsnius nuo analogų futbole neturinčio pasiekimo

Aivaras Katutis, LRT.lt2021.04.03 12:11

Bilbao „Athletic“ klubas iš Ispanijos šį mėnesį pasižymės unikaliu pasiekimu. Baskijos regiono pasididžiavimas per artimiausias dvi savaites sužais du finalus, tačiau kur kas iškalbingesnis faktas yra tai, kad tai bus vieno ir to pačio turnyro finalai.

„Athletic“ klubas pirmąjį Karaliaus taurės titulą galės iškovoti jau šį vakarą. Jis turnyro finale, kuris vyks olimpiniame Sevilijos „La Cartuja“ stadione, sutiks kitą baskų klubą – San Sebastiano „Real Sociedad“.

Tai – finalas, kuris baskų regioną turėjo nudžiuginti dar praėjusių metų pavasarį. Visgi dėl pandemijos turnyro finalas buvo atidėtas, o jį galiausiai nuspręsta žaisti tik šių metų balandžio 3-ąją dieną.

Turnyre, kurį organizuoja Ispanijos futbolo federacija, nuo to laiko, kai buvo atidėtas finalas iš 2019–2020 metų sezono, įvyko visos šio sezono dvikovos, išskyrus finalą, į kurį dar kartą prasibrovė tas pats Bilbao klubas.

Dėl šios priežasties susidarė iki šiol analogo neturėjusi situacija – „Athletic“ klubas per tą patį mėnesį sužais du to pačio turnyro finalus. Po šio vakaro rungtynių „Athletic“ sužais du susitikimus Ispanijos „La Liga“ pirmenybėse, o tada vėl stos į kovą dėl Karaliaus taurės titulo. Balandžio 17-ąją įvykti turinčiame finale baskai susikaus su „Barcelona“ ekipa, kurią jie šį sezoną jau įveikė kovoje dėl Ispanijos Supertaurės titulo.

Taigi, „Athletic“ klubas dar šį mėnesį gali įsirašyti į futbolo istoriją, per sezoną iškovojęs du to pačio turnyro titulus.

Iš praėjusio sezono atkeltas Karaliaus taurės finalas tiek ilgai buvo atidedamas dėl to, kad tiek abu baskų klubai, tiek šalies federacija tikėjosi, kad šį pavasarį į stadionus jau galės sugrįžti sirgaliai. Visgi Sevilijoje įvyksiantis unikalus finalas, kuriame susitinka du didžiausi konkurentai Baskijos regione, žiūrovų stadione dar neturės.

Nepaisant Baskijoje esančios priešpriešos, abiejų komandų sirgaliai didžiuojuosi būsima kova. Per abi komandas galima suskaičiuoti net 43 žaidėjus, kurie yra gimę Baskijos regione, o net 40 iš jų yra „Real Sociedad“ ar „Athletic“ klubų akademijų auklėtiniai.

Ypatingų tradicijų laikosi „Athletic“ klubas, kuris visą savo egzistavimą verčiasi tik iš Baskijos regiono kilusiais žaidėjais. Išskirtinę istoriją ir ryšį su klubu turi dabartinis komandos lyderis Inaki Williamsas, šį sezoną per 35 rungtynes įmušęs 7 įvarčius ir atlikęs tiek pat rezultatyvių perdavimų.

I. Williamso istorija yra išskirtinė tuo, kad jis iki šiol yra vienintelis juodaodis žaidėjas, atstovavęs „Athletic“ klubui. Šio futbolininko kelias į „Athletic“ sirgalių širdis buvo kitoks nei kitų klubo žaidėjų. Viskas prasidėjo nuo pabėgėlių stovyklos Ganoje, kur susipažino jo tėvai. Gimtąją Liberiją dėl Afrikoje įsivyravusio pilietinio karo turėjo palikti Inaki motina Maria. Ji ir jos būsimas vyras Felixas 1994 metais emigravo į Ispanijos pašonėje įsikūrusį Bilbao, kur netrukus gimė Inaki, paveldėjęs ypatingą prigimtį.

Jau daugiau nei šimtmetį „Athletic“ klube rungtyniauja futbolininkai, gimę baskų krašte, apimančiame keturias provincijas šiaurės rytų Ispanijoje ir tris – Prancūzijos pietvakariuose. Tai yra vienintelė stipriausių Europos šalių pirmenybių komanda, galinti išsiversti tik su vietiniais žaidėjais.

Taisyklė, kuri laikui bėgant buvo pataisyta į mažiau baskų kraujo turinčių žaidėjų pusę, buvo sukurta tam, kad komanda išlaikytų savo identitetą, o ne būtų radikali kitų žaidėjų atžvilgiu. 123 metus gyvuojanti futbolo institucija parodo, kaip keitėsi pasaulis ir kaip, net ir liečiamas modernių apraiškų, nesikeitė klubas.

„Mes esame vienintelė grupė, atstovaujanti šiam klubui, – interviu yra sakęs I. Williamsas. – Visi mes esame iš Baskijos. Tai mažas regionas, bet mes konkuruojame su geriausiais, o tai mus verčia didžiuotis vieni kitais.“

Kai dabartinėje eroje sporto organizacijų sėkmė yra siejama su mokslu ir technologijomis, „Athletic“ lieka ištikimas savo kultūriniam identitetui – labiau remiasi ne logika, o nuosekliu tikėjimu: atsidavimas tikslo siekimui ir tikėjimas baskų išskirtinumu yra šios komandos sėkmės receptas.

To įrodymas yra akivaizdus – tarp visų Ispanijos „La Liga“ pirmenybėse rungtyniavusių komandų tik „Athletic“, Madrido „Real“ ir „Barcelona“ niekada nebuvo iškritę iš aukščiausiojo šalies futbolo diviziono. Be to, „Athletic“ yra vienas sėkmingiausių Ispanijos klubų, aštuonis kartus triumfavęs šalies pirmenybėse, o dar 23 – Karaliaus taurėje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt