Sportas

2021.03.08 23:08

Netektis Armėnijos sportui: geriausias šalies šachmatininkas keičia pilietybę į JAV

LRT.lt2021.03.08 23:08

Penktą aukščiausią reitingą pasaulyje turintis šachmatų didmeistris Levonas Aronianas nusprendė keisti pilietybę ir atstovauti JAV, praneša „The Guardian“. 38-erių armėną suviliojo amerikiečio milijardieriaus Rexo Sinquefieldo projektas Sent Luise, kur vienoje vietoje treniruojasi visa aibė pasaulinio lygio didmeistrių.

L. Aronianas šiuo metu turi penktą geriausią reitingą šachmatų pasaulyje, o savo šalies rinktinę atvedė į šachmatų olimpiados aukso apdovanojimus per 2006, 2008 ir 2012 metų olimpiadas.

R. Sinquefieldo klube JAV gyvena ir treniruojasi tokie žaidėjai kaip buvęs italas Fabianas Caruana (2-as reitingas), buvęs kubietis Leinieras Dominguezas (15-as reitingas), netrukus prisijungs buvęs filipinietis Wesley So (7-as reitingas), penkis kartus JAV čempionas Hikaru Nakamura bei didžiausia kylančia šachmatų pasaulio žvaigžde laikomas 20-metis Jeffery Xiongas. Visi jie atstovauja JAV.

Sinquefieldo klubas dirba kasdien, šachmatininkai gyvena netoli vienas kito, jame yra superkompiuteris, aukščiausio lygio treneriai, tarp kurių dažnai būna ir legendinis Garis Kasparovas.

Teigiama, kad L. Aronianas tokį sprendimą priėmė dėl sunykusio Armėnijos valdžios palaikymo šachmatams.

Buvęs šalies prezidentas ir geras šachmatininko draugas Seržas Sargsyanas iš didžiausių renginių šachmatininkus skraidindavo prezidento lėktuvu, Armėnijos mokyklose įvedė inovatyvias šachmatų pamokas, dalyvavo ir paties L. Aroniano vestuvėse.

Naujasis šalies lyderis, į valdžia atėjęs dar 2018 m., sumažino šachmatų biudžetą valstybiniu lygiu, sumažino išmokas ir pačiam L. Aronianui ir oficialia pareiškė, kad 38-erių meistro laikas jau eina į pabaigą.

Įdomu, kad pastarasis pareiškimas padarytas po to, kai turnyre Norvegijoje armėnas įveikė pasaulio čempioną Magnusą Carlseną ir F. Caruaną.

Kaip rašo „The Guardian“, milijardierius R. Sinquefieldas kritikuojamas už aukščiausio lygio šachmatininkų pirkimą, tačiau tai gana normali praktika ir nedraudžiama tarptautinės federacijos (FIDE). Už L. Aronianą teks Armėnijai pakloti 50 tūkst. eurų.

Vienas didžiausių klausimų, ar R. Sinquefieldas vilios į savo komandą ir 17 metų Irano šachmatininką Alireza Firouzja, kuris laikomas M. Carlseno įpėdiniu pasaulio čempiono soste. Jaunasis talentas šiuo metu gyvena Prancūzijoje, manoma, kad sieks būtent šios šalies pilietybės.