Sportas

2013.03.14 20:38

Čempionų lygos ketvirtfinalis be Anglijos klubų: „Premier“ lyga silpnėja?

eurofootball.lt 2013.03.14 20:38

UEFA Čempionų lygos atkrintamosios varžybos prasidėjo kaip niekad įspūdingomis kovomis ir naujais rekordais. Neįtikėtinas „Barcelona“ klubo stebuklas, „Arsenal“ ekipos valia bei neįtikėtinas „Real“ ir „Manchester United“ susidūrimas užgožė vieną įdomų faktą – pirmą kartą per 16 metų Čempionų lygos ketvirtfinalyje nežais nė vienas Anglijos klubas.  

UEFA Čempionų lygos atkrintamosios varžybos prasidėjo kaip niekad įspūdingomis kovomis ir naujais rekordais. Neįtikėtinas „Barcelona“ klubo stebuklas, „Arsenal“ ekipos valia bei neįtikėtinas „Real“ ir „Manchester United“ susidūrimas užgožė vieną įdomų faktą – pirmą kartą per 16 metų Čempionų lygos ketvirtfinalyje nežais nė vienas Anglijos klubas.

Ar tai reiškia, kad „Premier“ lyga, kuri vadinama stipriausia pasaulyje, silpnėja? O gal anglų klubams kur kas svarbesnėmis tampa kovos vietiniame fronte? Klausimas sunkus ir gali būti, kad be atsakymo.

Jau aštuntfinalio etape šiemet matėme vos dvi „Premier“ lygos komandas – „Manchester United“ ir Londono „Arsenal“. Praėjusių metų čempionas „Chelsea“ iškrito dar grupės etape ir sukūrė naują „pasiekimą“ – tapo pirmuoju čempionu, kitą sezoną po triumfo neišsikapsčiusiu net iš grupės etapo.

Žinoma, galime teigti, kad anglams šiemetiniame aštuntfinalyje teko labai stiprūs varžovai. Mančesterio klubas kovėsi su Madrido „Real“, Londono – su Miuncheno „Bayern“. Abu anglų varžovai vietiniame čempionate jau beveik nebeturi dėl ko jaudintis („Bayern“ sėdi viršūnėje ir nuo antros vietos turi 20 taškų pranašumą, „Real“ savo varžovų iš Barselonos pavyti irgi beveik nebegali).

Vis dėlto tas pats „Manchester United“ Anglijoje saugiai sėdi turnyrinės lentelės viršūnėje ir net nesiruošia paleisti čempiono titulo, tad galėjo mesti visas jėgas Čempionų lygai.

Gal vis dėlto dėl anglų klubų nesėkmių kaltos kitos šalys? Ispanijoje dėl čempiono titulo kelinti metai kaunasi tik „Real“ ir „Barca“, Vokietijoje – „Bayern“ ir „Borussia“, Italijoje dominuoja „Juventus“.

Tuo tarpu anglus jaudina ne tik čempiono titulas, bet ir kova dėl pirmų keturių vietų, kurios garantuoja vietą kitų metų Čempionų lygoje. Jei kitose šalyse dar prieš sezoną būna aišku, kurios komandos bus turnyro lentelės viršūnėje, Anglijoje į pirmas keturias vietas pretenduoja bent 6-8 komandos. Nepamirškime, kad anglai dar turi ir dvi taurės varžybas.

Vis dėlto pastarųjų dviejų metų tendencija (pernai ketvirtfinalyje kovėsi tik „Chelsea“) rodo, kad „Premier“ lygos klubų pajėgos Čempionų lygos ketvirtfinalyje mažėja. Pernai buvo vienintelis „Chelsea“, nors dar 2008-2009 bei 2007-2008 metų sezonuose į ketvirtfinalį pateko po keturias Anglijos komandas.

Jeigu tokia tendencija tęsis ir kitąmet – Anglams teks rimtai susirūpinti. Kita vertus, Čempionų lygos pinigai, duodami už patekimą į kitą etapą ar čempionų titulą, anglų itin nejaudina. „Premier“ lygos garantuojamos pajamos už TV transliacijų teises yra didžiausios pasaulyje, o kitoms šalims iki to dar toli.

Tačiau šlovė ir garbė laimėjus prestižinį Europos klubinį turnyrą juk nemažėja?

Naujokė. Šiemet į ketvirtfinalį pirmą kartą komandos istorijoje prasimušė ispanų „Malaga“, o Stambulo „Galatasaray“ sugrįžo pirmą kartą nuo 2000-2001 m sezono. „Paris Saint Germain“ pastarąjį kartą čia buvo tik 1994-1995 m., kuomet turnyre dalyvavo tik šalių čempionai.

Ketvirtfinalių statistika

Pažvelgę į šių metų Čempionų lygos ketvirtfinalio komandas galime matyti, kad šiame etape varžysis vos penkių šalių komandos. Pernai buvo pasiektas rekordas – varžėsi komandos iš septynių skirtingų valstybių.

Tai buvo pirmas kartas nuo 1996-1997 m. sezono, kuomet į ketvirtfinalį buvo patekę tiek daug skirtingų šalių komandų. Priminsime, kad Čempionų lygos pradžioje joje varžėsi tik nacionalinių čempionatų nugalėtojai, o 1997-1998 m. sezone pirmą kartą turnyre dalyvavo daugiau nei po vieną komandą iš kiekvienos valstybės.

Didžiausia valstybių įvairovė ketvirtfinalyje buvo būtent pernai, kuomet dalyvavo septynių šalių atstovai. Mažiausia – 2000-2003 m. sezonuose ir 2008-2009 m. sezone, kuomet ketvirtfinalyje buvo tik 4 valstybių komandos.

Pastarąjį kartą Čempionų lygos ketvirtfinalyje Ispanijos atstovų nebuvo 2004-2005 m., Italijos – 2008-2009 m., o Vokietijos – 2005-2006 m.

Daugiausiai kartų nuo 1997-1998 m. sezono ketvirtfinalyje žaidusios komandos:

„Manchester United“ ir Miuncheno „Bayern“ po 11; „Barcelona“ ir Madrido „Real“ po 10, Londono „Chelsea“ 8; Turino „Juventus“ 6, „Liverpool“ ir Londono „Arsenal“ po 5.