Sportas

2021.03.06 14:56

UFC 259: Lenkijos auksas prieš Paskutinį Stilių Valdytoją, arba Keturi čempionai, pergalių ieškantys

Martynas Nesavas, LRT.lt2021.03.06 14:56

Organizacija UFC gerbėjams paruošė išskirtinį renginį – tokį, kurį pamatyti reta bet kokiame sporte, – ankstyvą sekmadienio rytą oktagone žiūrovai galės išvysti net keturis čempionus, tris titulines kovas ir vieno kovotojo mėginimą amžiams įsirašyti į UFC istorijos metraščius. LRT.lt pristato pagrindinės kovos analizę ir kitų titulinių kovų apžvalgą.

Israelis Adesanya prieš Janą Blachowiczių – vikrumas prieš jėgą

UFC istorijoje yra tik keturi kovotojai, kurie vienu metu buvo dviejų skirtingų svorio kategorijų čempionai: Conoras McGregoras, Danielis Cormier, Amanda Nunes ir Henris Cejudo. Penktasis šiame sąraše gali būti Israelis „The Last Stylebender“ (Paskutinis Stilių Valdytojas, – aut. past.) Adesanya. Tad šios kovos svarba yra didžiulė. I. Adesanya prieš tapdamas čempionu įveikė visus geriausius vidutinio svorio kategorijos kovotojus ir tai padarė taip įtikinamai, jog nėra pagrindo netikėti jo galia dabar.

I. Adesanya (20–0–0) į šią kovą ateina kaip UFC vidutinio svorio kategorijos čempionas, siekiantis nugalėti naująjį pussunkio svorio čempioną iš Lenkijos Janą Blachowiczių (27–8–0). Taigi, nugalėjęs šioje kovoje I. Adesanya gali tapti dvigubu čempionu – vidutinio ir pussunkio svorio kategorijų.

I. Adesanya yra kiek aukštesnis už varžovą (atitinkamai 193 cm ir 188 cm) ir lenkia ištiestų rankų ilgiu (atitinkamai 203 cm ir 198 cm).

I. Adesanya plačiai žinomas kaip itin gabus smūgiuotojas ir tokia jo reputacija neturėtų nieko stebinti. Nigerijoje gimęs, bet Naujojoje Zelandijoje gyvenantis I. Adesanya profesionalaus kovotojo karjerą pradėjo kikbokso ringe, yra turėjęs profesionalių bokso kovų ir tik vėliau susitelkė į karjerą MMA narve. Pasirašęs sutartį su UFC I. Adesanya laimėjo 9 kovas iš eilės ir dukart apgynė savo titulą.

J. Blachowiczius beveik visą karjerą praleido MMA kovose. Pradėjęs organizacijoje KSW Lenkijoje, J. Blachowiczius persikėlė į organizaciją UFC. Pradžia UFC oktagone lenkui nebuvo lengva – per pirmas 11 kovų iškovojo tik 6 pergales. Vis dėlto kovotojas sugebėjo atversti naują puslapį, todėl į šią kovą žengs turėdamas 4 pergales iš eilės ir juosėdamas čempiono diržą.

Tikėtina, kad kova stovint bus pagrindinis šios dvikovos akcentas, o didžiausias klausimas, ar J. Blachowicziaus didžiulė jėga pranoks I. Adesanyos techniškumą bei greitį.

J. Blachowiczius kovodamas pasikliauja tvirtu smūgiu priekine ranka, nevengia smūgiuoti koja, kad susikurtų patogesnę progą užpulti rankomis, o užsitikrinęs tinkamą poziciją į darbą paleidžia abu nokautuoti galinčius kumščius.

Tačiau kovos su itin techniškais priešininkais ne visuomet klostydavosi J. Blachowicziaus naudai: ankstyvoje karjeroje lenkas pralaimėjo Alexanderiui Gustafssonui, vėliau patyrė pralaimėjimą galingam smūgiuotojui Thiago Santosui, bet parodė akivaizdų progresą ir itin aukštą klasę pastarojoje kovoje su Dominicku Reyesu – kovotoju, kuris koja kojon, ranka rankon grūmėsi su Jonu Jonesu.

I. Adesanya oktagone labiausiai pasikliauja judėjimu, atstumo kontrole ir kontratakomis. Buvęs kikbokso čempionas turi itin platų labai tikslių spyrių arsenalą ir gali jį pasitelkti tiek atakuodamas varžovo viršutinę kūno dalį, tiek metodiškai taikydamasis į kojas.

Pastarosiose dviejose kovose I. Adesanya susitiko su itin galingai smūgiuojančiais priešininkais, kurie tikriausiai neturėtų priklausyti vidutinio svorio kategorijai, – Joeliu Romero ir Paulo Costa.

P. Costa, kuris smūgių jėga veikiausiai gali lygintis su bet kuriuo aukštesnės svorio kategorijos kovotoju ir yra aukščiausio lygio spaudimą oktagone kuriantis kovotojas, iš esmės buvo neutralizuotas dėl I. Adesanyos taktikos – jo priekinė koja buvo sužalota. Į visus I. Adesanyos paspęstus spąstus pakliuvęs brazilas krito antrame raunde.

Taigi, nepaisant J. Blachowicziaus pažangos, I. Adesanya turi pranašumą kovoje stovint. Kita vertus, J. Blachowicziaus nokautuojantis smūgis visuomet kelia grėsmę ir priešininkas privalės į tai atsižvelgti.

Vienintelis kovos aspektas, keliantis daugiau abejonių, yra klinčas ir kova parteryje.

J. Blachowiczius turi džiudžicu juodąjį diržą, oktagone yra pasiekęs 9 pergales smaugimo arba kitais skausmingais veiksmais. Nors kovą parteryje jis renkasi nedažnai (1,16 bandymo per 15 kovos minučių), net 52 proc. mėginimų versti varžovą būna sėkmingi.

I. Adesanya, nors ir neturi didelės teorinės ar praktinės patirties parterio kovose, kiekvienoje UFC kovoje vis stipriau stebina kritikus. Kovotojas įspūdingai ginasi nuo bet kokių bandymų kovą perkelti į parterį (86 proc. gynyba nuo vertimų), klinče taip pat stebina itin geru supratimu apie tinkamas pozicijas, rankų padėtis, tad puikiai išnaudoja narvą norėdamas išsisukti iš nepatogių pozicijų.

Taigi, nors J. Blachowicziaus pranašumas parteryje atrodytų akivaizdus, I. Adesanyos gynybinių sugebėjimų imtynių kategorijoje nuvertinti taip pat negalima.

Numatyti šios kovos scenarijų yra gana sunku. Lenkui būtų geriausia išnaudoti savo natūraliai didesnę kūno masę, spausti I. Adesanyą klinče, mėginti spausti jį prie narvo ir perkelti kovą į parterį – taip neleistų vidutinio svorio čempionui pasinaudoti savo kovos stovint stipriosiomis pusėmis ir jį išvargintų. Tačiau žinant, koks vikrus yra I. Adesanya ir kaip gerai jis geba kontratakuoti, manau, kad visa tai lenkui padaryti bus labai sunku. Todėl, jeigu J. Blachowiczius nepataikys vieno itin galingo smūgio ir įsivels į I. Adesanyos žaidimą, bus priverstas pripažinti priešininko pranašumą vėlesniuose raunduose.

Dar dvi kovos dėl titulo – dviguba čempionė ir griausmingas „bantamweight“ kategorijos susidūrimas

Vienai kovotojai UFC 259 amžinos šlovės vaikytis nereikia – dabar ją teks apginti. A. Nunes yra puslengvio ir „bantamweight“ svorio kategorijų čempionė ir UFC 259 turnyre susitiks su pavojinga smūgiuotoja iš Australijos Megan Anderson.

Šioje puslengvio svorio kovoje A. Nunes yra akivaizdi favoritė. Nors australė yra stipriai aukštesnė (atitinkamai 173 cm ir 183 cm), brazilė kartkartėmis įrodo, kad yra tikriausiai geriausia visų laikų UFC kovotoja ir gali palaužti bet kokio stiliaus priešininkę.

Nors dauguma ekspertų abi kovotojas laiko smūgiuotojomis, A. Nunes turi akivaizdų pranašumą parteryje, puikius dziudo ir džiudžicu įgūdžius, kurie M. Anderson palieka vienintelį kelią – desperatiškai stengtis išlaikyti distanciją ir, jei kova persikels į parterį, bandyti varginti brazilę.

„Bantamweight“ kategorijos kovoje pamatysime čempioną Piotrą Janą, priimsiantį Aljamaino Sterlingo iššūkį. Nors teoriškai tai smūgiuotojo ir imtynininko ar džiudžicu specialisto susitikimas, P. Yanas yra itin patyręs kovotojas parteryje. Tačiau A. Sterlingas yra itin pavojingas smaugimo ir skausmingų veiksmų specialistas ir šio ginklo kovodamas tikrai griebsis.