Sportas

2021.03.04 18:43

Pleištas Lietuvos dziudo bendruomenėje gilėja – abi pusės pažėrė kaltinimų, grasina teisiniais procesais

LRT.lt2021.03.04 18:43

Įtampa tarp dviejų dziudo imtynes atstovaujančių organizacijų Lietuvoje auga ir susitarti taikiai nepavyksta.

Vos per parą šalies žiniasklaidai pranešimus spaudai atsiuntė abi kariaujančios pusės – Lietuvos dziudo federacija ir Nacionalinė dziudo asociacija.

Pirmoji savo poziciją išreiškė dziudo asociacija. Jos pranešime netrūksta kaltinimų dziudo federacijai netgi dėl įsilaužimo į juridinių asmenų paskyras. LRT.lt pateikia pilną išplatintą viešą kreipimasį.

Kad dziudo sporte nekvepia taika, patvirtino ir pastarieji įvykiai – vasario mėnesio savaitgaliais organizuoti Lietuvos dziudo federacijos čempionatai.

Jau beveik tris metus viešojoje erdvėje diskutuojama apie nesibaigiančią priešpriešą tarp dviejų organizacijų – Lietuvos dziudo federacijos, pripažintos tarptautinės dziudo federacijos, bet vienijančios tik keliolika (16) realią veiklą vykdančių dziudo klubų, ir Nacionalinės dziudo asociacijos, atstovaujančios didžiąją dalį (50 narių iš 80 dziudo organizacijų).

Apie spręstinas realias sportininkų problemas užsiminė ir Seimo Jaunimo ir sporto komisija bei ŠMSM viceministras.

Nacionalinė dziudo asociacija, siekdama išspręsti šalies dziudo sporto problemas, federacijai ne kartą siūlė įvairių formų bendradarbiavimą. Sausio mėnesį vietoje konfrontacijos pasiūlyta sujungti dviejų organizacijų potencialą – tarptautinį ir nacionalinį pripažinimą. Tam pritarė ir šalies sporto institucijos. Deja, netikėtai dziudo federacija sulaukė palaikymo iš LTOK.

Karas dziudo bendruomenėje: žymūs kovotojai skelbia, kad atiduoda sunkiai iškovotus juodus diržus

Prieš tris savaites pokalbiui susėdo abiejų organizacijų vadovai ir LTOK prezidentė. Viena iš LTOK misijų „užtikrinti Olimpinės chartijos laikymąsi savo šalyse“, todėl diskusija savaime turėjo pakrypti apie pažeidžiamas sportininkų teises. Deja, dziudo federacija sulaukė gana neformalaus, bet aiškaus palaikymo, kuriame buvo menkinamas Nacionalinės dziudo asociacijos vaidmuo šalies dziudo sporto plėtojime bei ignoruojama informacija apie dziudo federacijos piktnaudžiavimą turimomis galiomis eilę metų pažeidžiant sportininkų teises.

Toks „palaikymas“ uždegė žalią šviesą federacijai pereiti į puolimą. Save pozicionuojanti „vienintele teisėta“ dziudo organizacija, federacija kreipėsi į sporto centrus ir gimnazijas, pavaldžias savivaldybėms ar ŠMSM dėl priverstinio jų sportininkų dalyvavimo federacijos čempionatuose.

Jau pirmose federacijos varžybose, kurias bandoma pristatyti kaip atvirą Lietuvos čempionatą, kuriame gali dalyvauti visų organizacijų ir šalių atstovai, federacija pradėjo nuo incidento.

Suaugusiųjų čempionate svečių teisėmis dalyvaudami asociacijos atstovai patyrė persekiojimą dėl asociacijos suteiktų juodųjų diržų. Dalis sportininkų, kad galėtų dalyvauti varžybose buvo priversti nusirišti juodus diržus. Ir tik Lietuvos olimpiečiui Karoliui Baužai kategoriškai atsisakius vykdyti neteisėtą reikalavimą, federacijos atstovų išpuoliai baigėsi.

Asociacijos sportininkai ir treneriai, dalyvaudami federacijos čempionate, išplatino šalies sporto institucijoms oficialų pareiškimą, kad yra priversti dalyvauti federacijos varžybose dėl vienos iš nurodytų priežasčių: jiems grasinama sudaryti kliūtis dalyvauti tarptautinėse varžybose; daugelyje biudžetinių įstaigų naudojama senoji tvarka suteikiant treneriams ir sportininkams meistriškumo rodiklius; dėl sporto organizacijų vadovų sprendimų, neatsižvelgiant į trenerių ir sportininkų nuomones.

Federacijos puolimas persikėlė ir į šį savaitgalį vykusius atvirus jaunių ir jaunučių čempionatus. Į asociacijos geros valios gestą – į jaunių varžybas oficialiai atsiuntė 134 sportininkus, federacija atsakė akibrokštu. 78 asociacijos sportininkams buvo uždrausta dalyvauti varžybose. Oficiali priežastis – sportininkai neturėjo federacijos išduodamų budo pasų. Sunku paaiškinti situacijos absurdą, kai federacija, šalies sportininkų primygtinai reikalaujanti dalyvauti jos atviruose čempionatuose iš jai nepavaldžios ir nepriklausomos organizacijos sportininkų pradeda reikalauti federacijos viduje naudojamų pažymų.

Varžybų organizatoriai kitų šalių sportininkams tokių kliūčių nesudarė, priešingai nei Lietuvos sportininkams, kurių meistriškumas atitiko varžybų nuostatuose keliamus reikalavimus ir buvo iš anksto patvirtintas oficialia asociacijos paraiška.
Tai ne vienintelis akibrokštas. Varžyboms dar neprasidėjus išaiškėjo, kad buvo įsilaužta į čempionatų dalyvių registracijos paskyras, buvo pakeisti dalyvių duomenys. Tikėtina, kad federacijai netiko sportininkų nurodyta priklausomybė Nacionalinei dziudo asociacijai.

Federacijai atvirai demonstruojant priešiškumą, asociacijai priklausantys dziudo klubai, siekdami apsaugoti savo vaikus nuo varžybose jų laukiančių išpuolių, nedalyvavo jaunučių (iki 15 metų) čempionate. Nedalyvaujant asociacijos sportininkams gausiausioje amžiaus grupėje, kurioje dalyvių skaičius siekia iki 250 dalyvių, pasirodė tik 76 dalyviai.

Įvertinus pastarųjų savaičių įvykius Nacionalinė dziudo asociacija, pagal įstatus įsipareigojusi ginti sportininkų ir trenerių teises, nusprendė kreiptis į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją bei inicijuoti keletą teisinių procesų: dėl sportininkų teisių ir orumo pažeidimų per LDF atvirą suaugusiųjų čempionatą; dėl sportininkų teisių pažeidimo, neleidžiant jiems dalyvauti varžybose per LDF atvirą jaunių čempionatą; dėl LDF atviro jaunių čempionato rezultatų panaikinimo; dėl įsilaužimo į juridinių asmenų paskyras“, – rašoma Nacionalinės dziudo asociacijos pranešime.

Lietuvos dziudo čempionatas Kaune vėl priminė apie šios sporto bendruomenės nesutarimus

Po šio viešo pasisakymo kitos pusės atsakymo ilgai laukti nereikėjo. Jau kitą dieną šalies dziudo federacija kirto atgal ir pažėrė kaltinimų oponuojančiai pusei. LRT.lt taip pat pateikia dziudo federacijos viešą pranešimą.

Lietuvos dziudo federaciją pasiekė signalai dėl šį šeštadienį, kovo 6-ąją, planuojamų rengti varžybų Plungėje, skambiai pavadintų Lietuvos jaunimo čempionatu. Federacija šį renginį vertina ne tik kaip klaidinantį visuomenę, tačiau ir galimai pažeidžiantį šalies įstatymus bei nelegalų.

Lietuvos dziudo federacija artimiausiu metu ketina kreiptis į atsakingas šalies bei tarptautines sporto organizacijas, taip pat ragina atkreipti dėmesį ir šalies teisėsaugos institucijas dėl įžūlaus sporto bendruomenės klaidinimo bei galimo piktnaudžiavimo aukštojo meistriškumo sąvoka. Šiuos veiksmus išprovokavo šeštadienį, kovo 6 d., Plungėje rengiamos varžybos, pavadintos Lietuvos jaunimo dziudo čempionatu, kurį organizuoja NDA – federacijai oponuojanti organizacija. Šios varžybos neturi nieko bendra su oficialiais bei įstatymų pripažintais šalies dziudo čempionatais. Teisę rengti tokius nacionalinius čempionatus turi tik oficiali šalies dziudo federacija (LDF).

Tai ne kartą patvirtino ir Tarptautinė dziudo federacija (IJF), ir Europos dziudo sąjunga (EJU). Šiomis dienomis savo laiške Lietuvos žiniasklaidos atstovams IJF generalinis sekretorius Jeanas-Lucas Rouge`as dar sykį pabrėžė, jog NDA veikla mūsų šalyje nėra ir nebus pripažinta bei legitimizuota tarptautinių institucijų.

„Mus stebina tokios įžūlios manipuliacijos. Nei vienos tarptautinės federacijos, nei mūsų šalies sporto institucijų nepripažįstama organizacija nutarė pasisavinti Lietuvos čempionatą. Neabejoju, jog šie asmenys supranta, jog tokias varžybas gali rengti tik oficiali šalies federacija. Antraip, pagal jų logiką, lygiai taip pat jie galėtų pasiskelbti, kad jie organizuoja Amerikos ar Japonijos dziudo čempionatą.

Nes nei ten, nei čia jie neturi jokių leidimų ar įgaliojimų. Tačiau šie piliečiai vis tiek klaidina sporto visuomenę bei institucijas, skaldo dziudo bendruomenę. Manome, kad tai yra sąmoningas kenkėjiškas veiksmas, už kurį jie turės atsakyti“, – komentavo LDF prezidentas Vigmantas Sinkevičius.

Akibrokštas Lietuvos dziudo federacijoje: dėl konflikto – tolstanti imtynininkų Tokijo olimpinių žaidynių svajonė

Jo teigimu, LDF pasiekė informacija, jog klaidinimo mastas jau peržengė ir teisines ribas. Mat niekur nepripažintose NDA varžybose dalyvaujantys kai kurių klubų sportininkai ir treneriai, ne tik išsidalina jokio teisėto statuso neturinčius meistriškumo laipsnius, bet ir pretenduoja į valstybės ar savivaldybės išmokas. Pavyzdžiui, rajonų sporto centruose pateikdami neaiškios vertės bei legalumo savo pasiekimus NDA renginiuose, jie bando pagrįsti įvairias išmokas – trenerių tarifikacijos, komandiruočių išmokas, maistpinigius ir t.t.

Beje, dar praėjusių metų pabaigoje šalies Vyriausybei sugriežtinus karantino sąlygas buvo uždraustos visos fizinio aktyvumo veiklos. Išimtys taikomos tik aukštojo sportinio meistriškumo veiklai. Kilus diskusijoms, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija (ŠMSM) sporto šakų vadovams atsiuntė raginimą nepiktnaudžiauti aukštojo meistriškumo sąvoka.

Taip pat ŠMSM priminė keletą faktinių požymių, pagal kuriuos būtų galima identifikuoti, kad organizacija galės įrodyti, jog vykdo aukštojo meistriškumo pratybas bei varžybas. Pirmasis paminėtas punktas: organizacija gauna valstybės biudžeto lėšų dotacijas aukštojo meistriškumo programai vykdyti. Šio kriterijaus NDA neatitinka. Kaip ir to, jog organizacija turi būti pripažinta tarptautinių federacijų. Taip pat varžybos turi būti įtrauktos į metinį oficialios nacionalinės federacijos varžybų kalendorių.

„Esame įsitikinę, kad ir šios NDA varžybos Plungėje neatitinka aukštojo sportinio meistriškumo sąvokos. Todėl karantino laikotarpiu jos negali būti vykdomos net jei ir nesivadintų Lietuvos čempionatu, o juo labiau, pasitelkus klaidinantį pavadinimą.
Dėl visų šių manipuliacijų norime atkreipti ir Plungės savivaldybės administracijos dėmesį, nes nėra jokių garantijų, kad per jų mieste rengiamas masines varžybas nebus užfiksuota užsikrėtimo COVID-19 atvejų ar elementarių traumų. Įdomu, kas tada prisiims atsakomybę už šiuos atvejus?“, – klausė V. Sinkevičius“, – savo pranešime teigė LDF.