Sportas

2016.05.06 11:57

R. Paškauskienės olimpinės viltys dužo dėl neskaidrios atrankos sistemos

BNS 2016.05.06 11:57

Penktadienį Tarptautinė stalo teniso federacija (ITTF) paskelbė gegužės mėnesio olimpinį reitingą, kuriame reitinguojami visi žaidėjai, patenkantys į 2016 m. Rio olimpines žaidynes. Pasibaigus žemynų atrankos varžyboms ir gegužės mėnesio reitingo duomenimis, tituluočiausiai Lietuvos stalo tenisininkė Rūta Paškauskienė į 2016 m. olimpines žaidynes nepatenka.

Pagal atrankos sistemą į olimpiadą kelialapius stalo tenisininkai galėjo iškovoti per kiekviename žemyne vykusias kvalifikacines varžybas, o joms pasibaigus, pagal olimpinį reitingą pateko dar 22 žaidėjai.

Sudėtingą ir painią kvalifikacinę sistemą sukritikavo ir Europos stalo teniso sąjungos (ETTU) prezidentas Ronaldas Krameris.

ITTF prieš kelerius metus patvirtinta kvalifikacinė stalo teniso sistema yra nelogiška ir nesuprantama daugeliui stalo teniso gerbėjų ir žiūrovų. Nėra aišku, kodėl pirmiausiai rengiamos žemynų kvalifikacinės varžybos, o tik po to likusieji žaidėjai patenka pagal reitingą. Anksčiau į žaidynes stalo tenisininkai buvo atrenkami pagal reitingą, o tie, kurie nepatekdavo, dėl kelialapių kovodavo atrankos turnyruose. Šiemet visuose žemynuose vyko olimpiniai atrankos turnyrai, tačiau reitingo viršuje esantiems sportininkams nebuvo jokio stimulo juose kovoti, nes jie ir taip į žaidynes patenka pagal reitingą.

LSTA prezidento Rimgaudo Balaišos teigimu, žemynų atrankos turnyruose nebuvo laikomasi principo, jog olimpinėse žaidynėse dalyvauja stipriausieji.

„Šių metų Azijos žemyne vykusios kvalifikacinės varžybos parodė, jog ši sistema yra neskaidri. Kai Europos žemyno atrankos varžybose dalyvavo visi pajėgiausi stalo tenisininkai ir kova dėl kelialapių buvo itin atkakli, Azijos žemynas atrankos varžybas vykdė atskiruose regionuose ir iš galingiausiu laikomo stalo teniso žemyno per atrankos varžybas pateko sportininkės su žemais reitingais (128, 158, 278, 317, 524 vietos), taigi, galima teigti, kad Azija iš Europos „atėmė“ penkias svarbias vietas“, – teigė R. Balaiša.

Pavyzdžiui, Pietų Azijos zonos turnyre dalyvavo vienintelė šalis Indija, turėjusi po keturis savo žaidėjus grupėse ir dėl kelialapių jie kovojo tarpusavyje.

Atrankose kelialapius pelnė pasaulio reitinge 758 vietą užimanti Fidžio atstovė Sally Yee, 524 vietoje esanti Libano sportininkė Mariana Sahakian, 437 vietą užimanti tunisietė Safa Saidani, 354 pozicijoje esanti australė Melissa Tapper ir kitos. Rūta Paškauskienė, ITTF klasifikacijoje būdama 106-oje pozicijoje, į olimpines žaidynes nepateko.

R .Paškauskienė yra dalyvavusi 1996 metų Atlantos, 2000-ųjų Sidnėjaus ir 2008 metų Pekino olimpinėse žaidynėse. Tituluočiausia Lietuvos stalo tenisininkė per savo karjerą Europos čempionatuose iškovojo 16 medalių – po septynis aukso ir bronzos bei du sidabro. Pagal iškovotus medalius R. Paškauskienė patenka į Europos visų laikų tituluočiausių sportininkių penketuką.