Sportas

2021.03.04 14:40

Sporto arbitražo teismas: kodėl Ieva Adomavičiūtė kreipėsi ir kokie jos šansai?

Dovilė Šeduikytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.03.04 14:40

Dvejiems metams už dopingo vartojimą diskvalifikuota Ieva Adomavičiūtė nusprendė kovoti iki galo. Irkluotoja kreipėsi į paskutinę instanciją ir pateikė apeliaciją Tarptautiniame Sporto arbitraže Lozanoje. Ji tik ketvirtoji lietuvė istorijoje pateikusi tokį prašymą, bet jos pirmtakų sėkmė nelydėjo. I. Adomavičiūtės advokatė Salomėja Zaksaitė teigė, kad sprendimas buvo priimtas, nes paskirta bausmė sportininkei kainuoja ir būsimą darbo vietą.

Lietuvos antidopingo agentūra I. Adomavičiūtei bausmę paskyrė vasario 8 dieną po 5 mėnesių nagrinėjimo. 2018 metų pasaulio čempionės organizme buvo rasta draudžiamo preparato higenamino. Pati sportininkė teigia, kad jis į organizmą pateko netyčia – su maisto ar papildais. Todėl įvairioms laboratorijoms buvo siunčiama gausybė mėginių, bet nei viename iš pateiktų maisto produktų, papildų ir arbatų taip ir nebuvo rasta higenamino.

Antidopingo agentūrai vadovaujanti Rūta Banytė pabrėžia, kad I. Adomavičiūtė nubausta švelnesne, dvejų metų diskvalifikacija, nes nutarta, kad ji nevartojo dopingo tyčia: „Mes nuo pat pradžių laikėmės šios pozicijos, nes, jei ji būtų vartojusi tyčia, bausmė siektų ketverius metus.“

Bausmė – trukdis visai karjerai

I. Adomavičiūtės advokatė S. Zaksaitė pripažįsta, kad Sporto arbitražo teismas – sudėtingas kelias, bet jos klientė turėjo pamėginti viską, kas įmanoma: „Tai sudėtinga procedūra, daug dokumentų, nes tai Šveicarijos teisė ir viskas vyksta anglų kalba. Bet su Ieva Adomavičiūte yra tokia situacija, kad jai tie dveji metai reiškia ne tik sportinės, bet apskritai karjeros pabaigą. Ji visą gyvenimą pašventė sportui, ji studijuoja sporto industrijų vadybą, o pagal dabartinį antidopingo kodeksą, ji negalėtų dirbti netgi Irklavimo federacijoje sekretore ar varžybų organizatore. Jai apribotos įsidarbinimo galimybės. Kad ir nedideli šansai, bet jai tai visą gyvenimą apsprendžiantis veiksnys, todėl turime bandyti viską.“

26-erių sportininkei kreipimasis į Lozaną yra vienintelė palikta apeliacijos teisė. Paskelbus Lietuvos antidopingo agentūros verdiktą jo apeliuoti mūsų šalyje tiesiog neįmanoma.

„Lietuvos teisė šiuo atveju yra kvestionuotina lyginant su bet kokia kita sritimi. Vienintelė apeliacijos galimybė ir yra kreiptis į Sporto arbitražo teismą. Visi kiti Lietuvos piliečiai turi teisę į apeliaciją, o sportininkai turi rizikuoti – viskas arba nieko – ir kreiptis į Sporto arbitražo teismą Lozanoje. Tiesiog toks yra sporto teisės reguliavimas. Niekas dėl to nekaltas, bet tiesiog teisė apeliuoti yra labai ribota“, – apie susiklosčiusią teisinę padėtį kalba S. Zaksaitė.

Brangi kova Lozanoje

Per dvi savaites turėtų paaiškėti, ar Sporto arbitražo teismas imsis nagrinėti I. Adomavičiūtės bylą. Šiuo metu yra svarstoma, kiek šiai bylai prireiks arbitrų ir kiek tai kainuos. Nors konkrečią sumą apibrėžti sunku, tai yra brangi procedūra ir svarbus veiksnys, kodėl sportininkai retai kreipiasi į šią instituciją. Vien užregistruoti bylą Lozanoje kainuoja 800 eurų. Galutinė suma priklauso nuo paskirtų arbitrų skaičiaus ir nagrinėjimo trukmės, bet kiekvieno arbitro valandinis įkainis prasideda nuo 270 eurų.

„Apie tokio bylinėjimosi kainą dar kalbėti anksti. Be to, viskas priklauso ir nuo galutinio verdikto. Jeigu neigiamas, tai tų išlaidų daugiau, jeigu teigiamas – gali ir apskritai nebūti“, – komentavo advokatė.

R. Banytė pabrėžė, kad Lozanoje kova prasidėtų nuo pradžių: „Sporto arbitražo teismas bylą nagrinėja. Tai reiškia, kad tiek mes, tiek I. Adomavičiūtė galės pateikti naujus įrodymus, į kuriuos bus atsižvelgiama. Todėl labai sunku spėlioti, kokie sportininkės šansai laimėti bylą. Gali būti visaip, nes byla yra nagrinėjama iš naujo.“

Tuo remiasi ir I. Adomavičiūtės gynyba, kuri pripažįsta, kad kažkokių naujų įrodymų neatsirado, bet Sporto arbitražo teismas gali skirtingai įvertinti jau surinktą medžiagą.

Tačiau Antidopingo agentūros vadovė nemato galimybių mažinti bausmę: „Tam reikia naujų įrodymų. Šiuo atveju, kad būtų pateikti tie užteršti papildai, per kuriuos pateko ta draudžiama medžiaga į sportininkės organizmą. Iki šiol jie taip ir nebuvo pateikti. Kiek buvo tirta visko, higenamino neradome. Todėl ir švelninti bausmės negalėjome.“

Retas atvejis Lietuvos istorijoje

Iki šiol į Lozaną kreipėsi tik trys lietuviai. Pernai šį kelią išbandė sunkiaatlečių treneris Bronislavas Vyšniauskas ir gydytoja Lolita Rapolienė, bet jų paraiškų teismas nusprendė nenagrinėti. 2012 metais Lozanoje savo garbę bandė apginti maratonininkė Živilė Balčiūnaitė, bet bylą pralaimėjo – dvejų metų diskvalifikacija nebuvo sumažinta.

I. Adomavičiūtės advokatė sutiko, kad pirmtakų istorijos nėra optimistinės, bet atvejai yra skirtingi: „Galbūt kai kurie objektyviai neturėjo šansų laimėti, o kai kurie pasirinko netinkamą strategiją. Tai yra per maža imtis kažkokiems statistiniams objektyviems paaiškinimams. Mažą imtį sąlygoja ta nedėkinga padėtis sportininkams. Idealiu atveju Lietuvoje turėtų būti bent jau antra instancija ir tik po to Sporto arbitražo teismas. Brazilijoje, pavyzdžiui, yra net trys instancijos iki procedūros Lozanoje. Sporto politika Lietuvoje dar tik kuriasi ir mes jos taip greit nepakeisime, todėl bandome visus įmanomus atvejus.“