Sportas

2021.03.03 18:53

Lietuvos boksininkai liko nieko nepešę: neparanki olimpinių žaidynių atrankos sistema keičiama nebus

atnaujinta 10.48
LRT.lt2021.03.03 18:53

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) ir Lietuvos bokso federacijos (LBF) atstovai virtualiam pokalbiui susitiko su Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) Specialiosios bokso komisijos atsakingaisiais asmenimis, praneša LTOK.lt.

Lietuviai į susitikimą buvo pakviesti po to, kai į Specialiąją bokso komisiją kreipėsi prašydami peržiūrėti atnaujintą olimpinių žaidynių bokso varžybų atrankos sistemą.

Ažiotažas dėl bokso varžybų atrankos kilo po to, kai vasarį motyvuojant sudėtinga epidemiologine situacija buvo atšauktas birželį Paryžiuje turėjęs vykti pasaulinis atrankos turnyras. Atšaukus šias varžybas stipriausi Lietuvos boksininkai praktiškai neteko galimybės kovoti dėl olimpinių kelialapių.

LTOK ir LBF oficialiame rašte prašė TOK Specialiosios bokso komisijos peržiūrėti ir pakoreguoti Tokijo olimpinių žaidynių bokso varžybų atrankos sistemą, kad ši būtų pritaikyta visoms valstybėms ir visiems sportininkams.

Vis dėlto, susitikime TOK Specialiosios bokso komisijos darbo grupės narys Breno Pontes apgailestaudamas patvirtino, kad atnaujinta olimpinių žaidynių bokso varžybų atrankos sistema keičiama nebus. Šią žinią pirmadienį oficialiame pranešime nacionaliniams olimpiniams komitetams bei nacionalinėms bokso federacijoms pranešė ir TOK Specialiosios bokso komisijos darbo grupės pirmininkas Morinari Watanabe.

Tai reiškia, kad olimpiniai kelialapiai į vasarą vyksiančias Tokijo olimpines žaidynes bus dalinami Amerikos ir Europos atrankos turnyruose, o visi likę – pagal naują reitingų sistemą.

BTF sudarytuose reitinguose yra trys Lietuvos boksininkai, skelbia Lietuvos bokso federacija. Pasaulio ir Europos čempionatuose 5-ąsias vietas iškovojusi Iveta Lešinskytė svorio kategorijos iki 75 kg reitinge dalijasi 21-24 vietas. Šioje svorio kategorijoje Tokijuje kovos 17 boksininkių.

Pasaulio čempionate 9 vietą iškovojęs Tadas Tamašauskas svorio kategorijoje iki 91 kg reitinge dalijasi 36-28 vietas. Į olimpines žaidynes bus atrinkta 17 boksininkų.

Praėjusiais metais prasidėjusioje Europos zonos atrankos turnyre dėl ringo teisėjo klaidos per žingsnį nuo olimpinio kelialapio likęs Edgaras Skurdelis reitinge yra 85-as. Į Tokiją atsirinks 28 šios svorio kategorijos boksininkai.

Profesionalų ringe kovojantis Europos čempionas Eimantas Stanionis ir Europos jaunimo čempionė Gabrielė Stonkutė nėra reitinguojami, nes jų pasiekimai profesionalų ringe ir jaunimo varžybose nėra įtraukiami į BTF reitingus.

„Išnaudojome visas galimybes, siekdami įtikinti TOK atstovus, kad atšauktas pasaulinis atrankos turnyras žlugdo ne tik Lietuvos, bet ir kitų nedidelių valstybių boksininkų galimybes kovoti olimpinėse žaidynėse bei pažeidžia olimpinius principus. Apeliavome, kad pakeitus atrankos sistemą, galimybių patekti į olimpines žaidynes netenka jauni boksininkai, kurie neturi reitingo taškų. Dėl tos pačios priežasties nereitinguojami ir profesionalai, kurie gali ir nori dalyvauti olimpinėse žaidynėse ir ten kovoti dėl medalių.

Reitingavo sistema yra ydinga, nes ji turi būti žinoma iš anksto, nes niekas iki tol specialiai nerinko reitingo taškų. Skiriasi ir svorio kategorijos, kurioje buvo kovojama anksčiau pasaulio ir žemynų čempionatuose, ir tos, kuriose bus kovojama Tokijuje. Deja, į visus mūsų argumentus BTF atstovas atsakydavo tik apgailestavimu dėl susiklosčiusios situacijos. Identiškas BTF atstovų apgailestavimas buvo išreiškiamas ir susitikimuose su kitomis nacionalinėmis federacijomis.

LBF ir kitų šalių federacijos siūlė skirti kvotas pagal tai, kiek boksininkų dalyvavo praėjusiose olimpinėse žaidynėse arba išskirstyti kvotas žemynams ir kad jie organizuotų atrankos turnyrus. Tačiau į šiuos siūlymus nebuvo atsižvelgta. Tai kelia klausimų dėl olimpinių atrankos turnyrų organizatorių nekompetencijos. Nes kitos sporto šakos organizuoja tiek žemynų, tiek pasaulinius atrankos turnyrus ir suteikia sportininkams galimybes kovoti dėl kelialapių sporto arenose, o ne popieriniuose reitinguose“, – sakė boksofederacija.lt yra cituoajmas prezidentas D. Šaluga.

Birželį Paryžiuje vyksiančiose Europos atrankos varžybose dalyvaus tie sportininkai, kurių kovos dėl pablogėjusios epidemiologinės situacijos buvo atšauktos pernai kovą vykusiame turnyre. Tai reiškia, kad šiose varžybose kovos vienintelė Lietuvos atstovė 19-metė Gabrielė Stonkutė.

Kitiems Lietuvos boksininkams lieka vienintelė galimybė – į olimpines žaidynes patekti per naują reitingo sistemą. 53 kelialapiai, dėl kurių turėjo būti kovojama atšauktame pasauliniame atrankos turnyre, bus išdalinti po lygiai keturių žemynų, 13 svorio kategorijų sportininkams.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt