Sportas

2021.02.25 13:04

Madrido „Real“ herojaus Bergame istorija – grėsė kojos amputacija, bet, išmokęs vaikščioti iš naujo, įgyvendino savo svajonę

LRT.lt2021.02.25 13:04

Nuo Paryžiaus centro maždaug 40 km nutolusiame miestelyje, kuriame gyvena mažiau nei 9 tūkst. žmonių, prasidėjo šiuo metu 25-erių metų Madrido „Real“ komandos gynėjo Ferlando Mendy kelias į didįjį futbolą – žaidėjo, kurio įvartis UEFA čempionų lygos rungtynėse su Bergamo „Atalanta“ lėmė Ispanijos čempionų pergalę.

2019-ųjų vasarą brangiausiu Madrido „Real“ krašto gynėju klubo istorijoje tapęs prancūzas trečiadienį įvykusiame susitikime su „Atalanta“ 86-ąją minutę paleido smūgį, kuris pramušė beveik visą mačą netrupėjusią varžovų gynybos sieną.

F. Mendy, kuris jau antrą sezoną iš startinės pozicijos yra išstūmęs vieną geriausių kairiojo krašto gynėjų istorijoje Marcelo, po įžaisto kampinio gavo kamuolį netoli baudos aikštelės, jį kiek pasispyrė į priekį ir smūgiu savo nestipriąja dešine koja nepaliko šansų „Atalanta“ vartininkui. Tokiu būdu jis išplėšė komandai pergalę rezultatu 1:0.

Paryžiaus „Saint-Germain“ akademijoje kone visą vaikystę praleidęs F. Mendy, kurio abu tėvai yra kilę iš Senegalo, pirmą kartą profesionalaus futbolininko duonos paragavo 2015-aisiais, kai tapo pagrindinės „Le Havre“ komandos nariu ir pradėjo žaisti antrame Prancūzijos futbolo divizione.

Tačiau iki to momento futbolininkui teko nueiti sunkiais išbandymais grįstą gyvenimo kelią. F. Mendy, kaip ir praktiškai visi profesionalūs futbolininkai, prisimena savo pirmą pažintį su kamuoliu tiesiog kieme.

„Mūsų kaimynystėje, visa šalia mano daugiabučio namo, buvo aikštė, kuri iš toli nepriminė tikros futbolo aikštės, – ten buvo žvyras ir pastatyti vartai, jie jau neturėjo tinklo. Taip ir pradėjau žaisti futbolą su savo bendraamžiais kaimynais. Žinau, kad nuo pat vaikystės mėgau „driblinguoti“ ir garsiai šaukti, kai aplenkdavau kitą vaiką“, – savo pirmąją pažintį su futbolu Madrido „Real“ dokumentiniame filme prisiminė F. Mendy.

Visgi dabartinio Prancūzijos rinktinės nario vaikystėje netrūko ir skaudžių išgyvenimų. Paauglystėje F. Mendy turėjo rimtų kojos problemų, dėl jų buvo iškilusi rizika ne tik atsisveikinti su futbolu, bet ir visam gyvenimui atsisėsti į neįgaliojo vežimėlį.

„Kai buvau beveik 15-os, patyriau kairiojo klubo traumą. Kai tau tokio amžiaus pasako, kad galbūt daugiau niekada nebežaisi futbolo, tikrai nėra lengva. Galvojau, kad mano svajonei atėjo galas. Ligoninėje man buvo sugipsuotos abi kojos, du mėnesius gulėjau tiesiog lovoje. Gydytojas po operacijos liepė pamiršti apie futbolą, dar prieš tai buvo kalbų apie amputaciją. Vėliau supratau, kad turėsiu mokytis vaikščioti iš naujo. Man prireikė mėnesio, kad galėčiau vėl vaikščioti. Save labai spaudžiau, nors skausmus jaučiau dar dvejus metus.

Reabilitacijai artėjant į pabaigą, vaikščioti dar galėjau tik su ramentais, o tik vėliau pradėjau eiti tiesia linija. Maždaug po metų vėl pradėjau žaisti su kamuoliu. Tačiau tos patirties neužmiršiu visą gyvenimą, manau, kad tai man suteikė stiprybės“, – pasakojo F. Mendy.

Traumas ir skaudžius išgyvenimus palikęs užribyje, F. Mendy 2017-ųjų vasarą sudarė sutartį su Prancūzijos futbolo gigantu „Lyon“ klubu. 5 mln. eurų kainavęs gynėjas greitai įsitvirtino pagrindinėje sudėtyje ir tapo vienu geriausių krašto gynėjų „Ligue 1“ pirmenybėse.

2018–2019 metų sezone prancūzas padarė dar didesnį progresą ir sezono pabaigoje sulaukė Europos grandų susidomėjimo. Gynėju domėjosi Anglijos klubai, taip pat „Barcelona“, tačiau pats F. Mendy niekada neturėjo abejonių dėl savo pasirinkimo.

„Mano vaikystės svajonė buvo žaisti Madrido „Real“ klube. Kai sulaukiau pasiūlymo ir galiausiai pasirašiau sutartį, man tai buvo džiaugsmo viršūnė. Visada norėjau būti geriausiame pasaulio klube. Tokia galimybė gali pasitaikyti tik kartą gyvenime, todėl net negalvojau, kai sužinojau, kad Madrido „Real“ manęs nori“, – 2019-ųjų vasarą prisiminė F. Mendy.

Jau savo debiutiniame sezone krašto gynėjas laimėjo konkurencinę kovą prieš Marcelo ir tapo svarbiu faktoriumi, atvedusiu Madrido klubą į čempionų titulą Ispanijos „La Liga“ pirmenybėse. Prancūzui kurį laiką „baltųjų“ ekipoje pavyko fiksuoti įspūdingą seriją – jam žaidžiant startinėje sudėtyje, Madrido „Real“ nepralaimėjo 32 „La Liga“ rungtynių iš eilės. Serija nutrūko tik šių metų sausį, o pats rekordas liko legendinio Ispanijos futbolininko Cesco Fabregaso kišenėje (39 nepralaimėtos rungtynės).

Savo pirmąjį įvartį UEFA čempionų lygoje įmušęs ir geriausiu rungtynių žaidėju pripažintas F. Mendy su komanda nekantriai laukia atsakomosios dvikovos Madride, kuri įvyks jau kovo 16-ąją.