Sportas

2021.03.04 08:02

LRT trumpai. Europos lengvosios atletikos čempionatas – kada startuoja lietuviai ir ar bus galima stebėti jų pasirodymus?

Aivaras Katutis, LRT.lt2021.03.04 08:02

Torunėje (Lenkija) šią savaitę, kovo 4–7 dienomis, vyksta vienas svarbiausių Senojo žemyno lengvaatlečių renginių – Europos uždarų patalpų čempionatas, o jame išvysime būrį Lietuvos sportininkų. Portalas LRT.lt kviečia susipažinti su varžybose dalyvaujančiais lietuviais, čempionato eiga ir tvarkaraščiu.


Repeticija prieš Tokijo olimpines žaidynes

Europos uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionatas grįžta po dvejų metų pertraukos. 2019-aisiais Glazge vykusios pirmenybės puikiai susiklostė šių metų šeimininkams lenkams, kurie iš Škotijos parsivežė penkis aukso medalius (daugiausia iš visų šalių – LRT.lt.) ir du sidabro.

Glazge iš viso pasirodė 582 sportininkai iš 47 šalių, o šiemet atletų skaičius išaugo net iki 733 (405 vyrai ir 328 moterys). Į Torunę sugužės būrys elitinių Europos sportininkų: Švedijos šuolių su kartimi žvaigždė Armandas Duplantisas, Ukrainos šuolininkė į aukštį Jaroslava Mahučik, Serbijos šuolininkė į tolį Ivana Španovič ir šio sezono 1 500 m bėgimo lyderis norvegas Jakobas Ingebrigtsenas.

Tai bus bene vienas pirmųjų tokio dydžio čempionatų Europoje, organizuojamas pasaulį sukausčius pandemijai. Elitiniai Europos sportininkai praėjusiais metais turėjo galimybę varžytis kitose užsienio šalyse, vyko Deimantinės lygos varžybos, tačiau tokio svarbumo čempionatas bus pirmasis.

Praėjusiais metais repeticija prieš Tokijo olimpines žaidynes turėjo tapti pasaulio uždarųjų patalpų lengvosios atletikos čempionatas, tačiau dėl koronaviruso grėsmės jis buvo perkeltas į 2022-ųjų vasarą. Taigi, Europos čempionate Torunėje kai kurie sportininkai kovos ne tik dėl medalių, bet ir dėl kelialapio į olimpines žaidynes.

Tarp daugiau nei 700 atletų – devyni lietuviai

Lietuvos lengvaatlečiai prieš išvyką į Torunę apšilo Klaipėdoje vykusiame šalies čempionate. Čia buvo iškovoti ir paskutiniai kelialapiai į Europos čempionatą.

Dar prieš Lietuvos pirmenybes bilietus į Europos uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionatą turėjo bėgikai Gediminas Truskauskas (60 m), Agnė Šerkšnienė, Modesta Morauskaitė (abi – 400 m) ir Simas Bertašius (1 500 m), taip pat šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas bei trišuolininkė Diana Zagainova.

Paskutinis iš lietuvių Europos čempionato normatyvą įvykdė barjerininkas Rapolas Saulius, kuris 60 m barjerinio bėgimo distanciją Klaipėdoje įveikė per 7,88 sek. Visgi vardinių kvietimų sulaukė dar du Lietuvos sportininkai – tokio rango suaugusiųjų varžybose debiutuosiantis 22-ejų Juozas Baikštys (šuoliai į aukštį) ir pirmame uždarųjų patalpų žemyno čempionate dalyvausianti 25-erių Jogailė Petrokaitė (šuoliai į tolį).

Ko gero, didžiausios viltys Europos čempionate siejamos su A. Šerkšniene, kuri vasario viduryje Šveicarijoje vykusiose varžybose užfiksavo Lietuvos rekordą, 400 m nubėgusi per 52,12 sek. Tai 19-as rezultatas pasaulyje šiemet, o Europoje greičiau už A. Šerkšnienę šį sezoną bėgo aštuonios sportininkės. Tiesa, lietuvę ir dabar trečioje pozicijoje esančią lenkę Justyną Swiety-Ersetic skiria šiek tiek daugiau nei pusė sekundės (0,32 sek.).

Į elitinių Europos lengvaatlečių gretas taip pat yra įsiveržęs S. Bertašius, kuris praėjusių metų žiemą Belgrade 0,77 sek. pagerino sau pačiam priklausiusį Lietuvos 1 500 m bėgimo rekordą.

Varžybų eiga ir transliacijos per LRT

Europos čempionato startas Torunėje bus duotas kovo 4-ąją (ketvirtadienį), nors pirma oficialia pirmenybių diena laikoma kovo 5-oji (penktadienis).

Ketvirtadienį sportininkai varžysis kvalifikacinėse kovose. 20 val. Lietuvos laiku pirmąjį etapą mėgins įveikti šuolininkai į aukštį A. Glebauskas ir J. Baikštys, o maždaug po valandos bilieto į finalą sieks 1 500 m bėgsiantis S. Bertašius.

Penktadienį rytinėje dalyje pasirodys bėgikės A. Šerkšnienė ir M. Morauskaitė, jos varžysis 400 m bėgimo distancijoje. Moterų pusfinalis, į kurį bandys patekti lietuvės, prasidės vakare. Po pietų šuolio į tolį kvalifikacijoje dalyvaus J. Petrokaitė, o maždaug 22.35 val. vyks vyrų 1 500 m bėgimo finalas, kuriame gali pasirodyti S. Bertašius.

Šeštadienį rytinėje dalyje varžysis G. Truskauskas – jis 60 m distancijoje kovos dėl vietos pusfinalyje. Po pietų startuos vienintelė Lietuvos trišuolininkė šiame čempionate D. Zagainova, taip pat barjerininkas R. Saulius. Vakarinėje dalyje vyks moterų 400 m distancijos ir vyrų 60 m bėgimo finalai, taip pat šuolių į tolį finalas.

Paskutinę čempionato dieną (sekmadienį) iš ryto vyks vyrų šuolių į aukštį finalas, vakarop – moterų trišuolio finalas. Po pietų bus duotas startas 60 m barjerinio bėgimo pusfinaliui, o finalui – 18 val.

LRT PLIUS kanalu penktadienį bus galima stebėti vakarinę dalį (nuo 21.30 val.), kurioje gali pasirodyti A. Šerkšnienė, M. Morauskaitė ir S. Bertašius. Šeštadienio transliacija prasidės 20 val. – čia taip pat yra šansų išvysti A. Šerkšnienę ir M. Morauskaitę, taip pat J. Petrokaitę ir G. Truskauską. Paskutinę čempionato dieną transliacija prasidės 18 val. Trišuolio rungties finale gali pasirodyti D. Zagainova, 60 m barjerinio bėgimo – R. Saulius.

Saugumo priemonės

Lengvaatlečiai ir jų treneriai, kaip ir žiniasklaidos atstovai, į Torunę turės atvykti su neigiamais koronaviruso testo rezultatais. Tačiau tai bus tik pirmas etapas – į pačią areną, kur vyks varžybos, dalyviai galės patekti tik atlikę testus specialiai įrengtoje zonoje, kur maždaug per valandą paaiškės jų rezultatai.

Pačioje arenoje tiek sportininkai, tiek žiniasklaidos atstovai turės laikytis koronaviruso saugumo protokolo: išlaikyti kelių metrų atstumą, dėvėti apsaugines veido kaukes, išskyrus tuos atvejus, kai jau ruošiamasi startui.

Įdomu tai, kad dėl koronaviruso į Lenkiją vykti atsisakė pasaulio ir Europos čempionas Karstenas Warholmas. 400 m barjerinio bėgimo meistras sprendimą sieja su tuo, kad varžytis teks uždaroje patalpoje, todėl didėja rizika užsikrėsti virusu.

Į areną nebus įleidžiami žiūrovai. Vis dėlto Europos čempionato organizatoriai pasirūpino, kad sirgaliai už atletus galėtų sirgti virtualioje erdvėje.

Varžybų tvarkaraštis:

Kovo 4 d. (ketvirtadienis)

20.00 val. – vyrų šuoliai į aukštį, kvalifikacija (A. Glebauskas ir J. Baikštys)
21.20 val. – vyrų 1500 m kvalifikacija (S. Bertašius)

Kovo 5 d. (penktadienis)

12.22 val. – moterų 400 m atranka (A. Šerkšnienė ir M. Morauskaite)
13.18 val. – moterų šuoliai į tolį, kvalifikacija (J. Petrokaitė)

20.33 val. – moterų 400 m pusfinalis (jei pateks – A. Šerkšnienė ir M. Morauskaitė)
22.35 val. – vyrų 1500 m finalas (jei pateks – S. Bertašius)

Kovo 6 d. (šeštadienis)

11.18 val. – vyrų 60 m atranka (G. Truskauskas)
13.05 val. – moterų trišuolio kvalifikacija (D. Zagainova)
14.05 val. – vyrų 60 m barjerinio bėgimo atranka (R. Saulius)
14.50 val. – vyrų 60 m pusfinalis (jei pateks – G. Truskauskas)

20.40 val. – moterų šuolių į tolį finalas (jei pateks – J. Petrokaitė)
21.25 val. – moterų 400 m finalas (jei pateks – A. Šerkšnienė ir M. Morauskaitė)
21.58 val. – vyrų 60 m finalas (jei pateks – G. Truskauskas)

Kovo 7 d. (sekmadienis)

12.25 val. – vyrų šuolių į aukštį finalas (jei pateks – A. Glebauskas ir J. Baikštys)
14.05 val. – vyrų 60 m barjerinio bėgimo pusfinalis (jei pateks – R. Saulius)

18.00 val. – vyrų 60 m barjerinio bėgimo finalas (jei pateks – R. Saulius)
18.20 val. – moterų trišuolio finalas (jei pateks – D. Zagainova)