Sportas

2016.04.24 20:27

FIBA grasinimai: LKF, LKL ir klubai sutaria vienu klausimu

Tarptautinė krepšinio federacija FIBA 14-ai šalių pranešė, kad jų rinktinės bus šalinamos iš  2017 metų Europos čempionato, jei jų klubai ir toliau dalyvaus Eurolygos turnyre. Negana to, buvo užsiminta ir apie draudimą dalyvauti olimpinėse žaidynėse Rio de Žaneire. Priremta prie sienos Lietuvos krepšinio federacija nusprendė iš šalies krepšinio lygos pašalinti su Eurolyga sutartį sudariusį „Lietuvos rytą“. Šį savaitgalį įvykęs FIBA vykdomojo komiteto posėdis galutinių sprendimų dėl šalių rinktinių kol kas nepriėmė. Kitą savaitę nuspręsta surengti susitikimus su nacionalinėmis federacijomis ir Eurolygos atstovais.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė - vienintelė Europos komanda, iškovojusi teisę dalyvauti olimpinėse žaidynėse 7-tą kartą iš eilės. Tris sykius - Barselonoje, Atlantoje ir Sidnėjuje – ji tapo bronzine prizininke. Tačiau klubų krepšinį panorusiai pažaboti Tarptautinei krepšinio federacijai tai ne motais - ji ėmė svaidytis žaibais, kad olimpinį kelialapį garbingoje kovoje iškovojusiai Lietuvos rinktinei Rio de Žaneiro olimpines žaidynes gali tekti stebėti tik per televiziją. 

Prieš keletą savaičių nuskambėjusi žinia, kad šalims, kurių komandos pasirinks ne FIBA sukurtą Čempionų lygą, o Eurolygos rengiamą Europos taurės turnyrą, bus užtrenktos durys ne tik į 2017 metų Europos čempionatą, bet ir į olimpines žaidynes, atrodė kaip iš fantastikos pasaulio. Tačiau FIBA tonas vis griežtėjo ir šią savaitę peraugo į atvirą šantažą. 

Pasak dusyk bronzos medalius iškovojusios Lietuvos rinktinės stratego Vlado Garasto, tai, kas dabar vyksta krepšinyje, negalėjo būti susapnuota net baisiausiame sapne. „Mes esame Europos Sąjungoje. Ne Šiaurės Korėjoje gyvename, ne Azijoje. Gyvename pagal demokratiškus principus. Turime teisę į žodžio laisvę, veiksmų laisvę. Turime teisę į pasirinkimą, o FIBA man primena Stalino diktatūrą – „bus va šitaip, o ne kitaip“, – sako V. Garastas.

Tokiais FIBA grasinimais stebisi ir buvęs Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) generalinis sekretorius Mindaugas Balčiūnas.

„Keisčiausia tai, kokius argumentus pasitelkia pati FIBA, - akcentuoja sportinį principą. Prieš keletą metų patys pirkome iš jų vietą, kad žaistume krepšinį. Sumokėjome labai didelę dalį federacijos biudžeto. FIBA pasaulis bando atsikovoti tas pozicijas, kurių atsikovoti iš principo neįmanoma", – įsitikinęs M. Balčiūnas.

Kurį laiką raminusi, kad atviro karo nebus, LKF buvo vis labiau spaudžiama – FIBA pareikalavo savo verdiktą paskelbti iki balandžio 20 d. Esą, jeigu sprendimo iki numatytos datos nebus, Lietuva gali sulaukti pačių griežčiausių sankcijų FIBA valdybos susirinkime jau šį savaitgalį.  

Vienybės tarp 14-os FIBA šantažuojamų nacionalinių federacijų neatsirado - viena paskui kitą jos pakluso FIBA reikalavimams. LKF vykdomojo komiteto posėdis buvo numatytas tik balandžio 26-tą dieną, tad, kaip reikalauja LKF įstatai, balsavimą anksčiau laiko teko rengti apklausos būdu raštu.

Vykdomojo komiteto nariai absoliučia dauguma pasisakė už Lietuvos klubų, pasirinkusių dalyvauti Eurolygos rengiamame Europos taurės turnyre, suspendavimą oficialiose Lietuvos krepšinio lygose. Gelbėdama šalies rinktinę, federacija paaukoja trejų metų kontraktą su Eurolygos komercine struktūra pasirašiusį Vilniaus „Lietuvos rytą“ ir įspėjo kitus galimus jo pasekėjus.

„Patikėkite, tai nebuvo lengva daryti, bet paprasčiausiai buvome atsidūrę prie sienos. „Pakibo“ klausimas dėl olimpinių žaidynių. Nežinau, ką galėtų padaryti kiti, būdami šioje pozicijoje“, – tvirtino LKF prezidentas Arvydas Sabonis.

Jam antrina ir LKF generalinis sekretorius Mindaugas Špokas: „Nėra kitos asociacijos, jungiančios krepšinio federacijas, o tarptautinis olimpinis komitetas pripažįsta tik asocijuotą FIBA. Esame to nariai. Iš savo pusės viską padarėme maksimaliai, kad apsaugotume nacionalinę rinktinę.“

Po šio Lietuvos krepšinio federacijos sprendimo vienas pajėgiausių šalies krepšinio klubų Vilniaus „Lietuvos rytas“ pareiškė, kad atšaukti savo sutarties su Eurolygos komercine struktūra neketina, o šiuo metu stengiasi koncentruotis į lemiamas kovas LKL čempionate. Esą iki kitų metų sezono, kai sankcijos turėtų įsigalioti, dar beveik pusė metų, tad situacija gali dar gerokai pasikeisti.

„Mes savo sprendimą esame priėmę. Esame pasirašę sutartį su Eurolygos organizacija. Su ta pačia organizacija, su kurią sutartį yra pasirašęs ir Kauno „Žalgiris“. Tikiuosi, kad situacija pasikeis ir kad blaivus protas tarptautinėje federacijoje nugalės“, – viliasi klubo „Lietuvos rytas“ direktorius Martynas Purlys.

FIBA Damoklo kardas pakibo ir virš ilgailaikį kontraktą su Eurolyga pasirašiusio Kauno „Žalgirio“ – FIBA nepripažįsta naujosios 10-ties metų klubo pasirašytos sutarties.

„Turime sutartį, jaučiamės tvirtai, į grasinimus nereaguojame, nepuolame į paniką. Pradėti teisminiai procesai, pati Eurolyga kreipėsi. Visose diskusijose mes dalyvaujame [...] ir tikimės, kad įrodysime savo tiesą“, – sako „Žalgirio“ klubo direktorius Paulius Motiejūnas.

LKL, leidusi klubams rinktis, kuriuose dar turnyruose jie nori dalyvauti, tvirtina savo sprendimo nekeisianti.   

„Mes, LKL, tikrai stosime mūru už savo klubus, kur jie bedalyvautų, kokiose bebūtų varžybose. Mes turime 10 klubų ir visi jie mums yra svarbūs" , – tikino LKL generalinis direktorius Romualdas Brazauskas.

Vis garsiau kalbama, kad, jeigu FIBA ir toliau reikalaus nepaklusniųjų galvų, LKL nieko kito neliks tik atsiskirti, atsiriboti nuo Lietuvos krepšinio federacijos.

„Manau, kad mes neprieisime iki tokių drastiškų priemonių, kad atsiskirsime, bet gyvenimas parodys, niekada nesakyk niekada“, – sakė R. Brazauskas.

Anot P. Motiejūno, svarbiausia – neskubėti kurti atskiros organizacijos, o bendrai ieškoti sprendimų.

„Galime fantazuoti – kas bus, jeigu bus – bet gal nereikia gilintis, nes, kaip kažkas yra pasakęs, laikas išsprendžia viską“, – sako A. Sabonis.

Nors kai kuriais aspektais federacijos, LKL ir klubų vadovų nuomonės skiriasi, bet visi jie vieningai tvirtina, kad reikia suremti pečius. Ne tik Lietuvoje, bet ir su FIBA spaudžiamomis kitomis federacijomis.