Sportas

2016.04.19 17:17

LFF priėmė sprendimą dėl mildronatą vartojusių futbolininkų

15min.lt, LRT.lt 2016.04.19 17:17

2016 metais viso pasaulio sportininkus skandinantis mildronatas rastas ir dviejų Lietuvos futbolininkų dopingo mėginiuose. Vilniaus „Žalgirio“ vartininkas Armantas Vitkauskas ir „Trakų“ saugas Martynas Dapkus pagauti ir jau praleido po vienerias komandų rungtynes. Tiesa, LFF priėmė jiems palankų sprendimą.

Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Drausmės komitetas (DK), remdamasis atliktu tyrimu, konsultacija su Lietuvos antidopingo agentūra, Pasaulinės antidopingo agentūros (WADA) rekomendacijomis nenustatė futbolininkų A. Vitkausko ir M. Dapkaus kaltės dėl antidopingo taisyklių pažeidimų.

Vasario 28 d. vykusių rungtynių metu Lietuvos antidopingo agentūra atliko atsitiktinai atrinktų futbolininkų dopingo kontrolės testą.

Tyrimo metu buvo apklausti minėti žaidėjai, klubų medicinos personalas, konsultuojamasi su Lietuvos antidopingo agentūros specialistais.

A lygos čempionų atstovai tyli lyg vandens į burną prisipylę ir nuo bet kokių komentarų dėl A. Vitkausko dopingo testo susilaiko. Žinią apie teigiamą vartininko testą antradienį paskelbė DELFI.lt – oficialus „Žalgirio“ informacinis partneris.

Apie teigiamą M. Dapkaus dopingo testą patvirtino „Trakų“ futbolo klubo atstovas spaudai Aurimas Budraitis.

„Trakų“ atstovai tvirtina, kad mildronato kiekis saugo M. Dapkaus organizme neviršijo draudžiamos 1 mikrogramo dozės.

Dopingo testai iš šių futbolininkų paimti po vasario 28 dieną vykusių LFF supertaurės finalo rungtynių. Taigi, jeigu abiejų futbolininkų organizme mildronato dozė neviršys 1 mikrogramo, didesnių nemalonumų greičiausiai bus išvengta.

WADA kiek anksčiau išplatino pranešimą, kuriame teigiama, jog iki 2016-ųjų kovo 1-osios dienos įkliuvę sportininkai, kurių kraujyje rasta mažiau nei 1 mikrogramas mildronato, nebus baudžiami.

Preparatas meldoniumas (mildronatas) į draudžiamų medžiagų sąrašą įtrauktas nuo šių metų sausio 1 dienos. Jis priskiriamas hormoninių ir metabolinių moduliatorių grupei.

Per pastarąjį mėnesį WADA pranešė, jog mildronato pėdsakų rasta daugiau nei 100 sportininkų kraujyje. Dauguma jų yra rusai, kur šis preparatas buvo ypač paplitęs.

M.Dapkus: jį mums skirdavo NFA medikai

Kaip rašoma futbolo klubo „Trakai“ internetinėje svetainėje fktrakai.lt, į šią ekipą persikėlęs buvęs Kauno „Stumbro“ atraminis saugas Martynas Dapkus šią savaitę labiau galvojo ne apie futbolą, o apie antidopingo agentūros pranešimą, kuriame skelbiama, kad sportininko kraujyje rasta mildronato – nuo šių metų uždraustos medžiagos.

„Net nepagalvojau, kad gali būti blogai. Tuo metu, labiau galvojau apie pralaimėtas rungtynes. Davė du atskirus buteliukus, pasirašėme dokumentus, pasakė, kad atsakymo turėčiau sulaukti per 10 dienų, tačiau gali užtrukti iki mėnesio.

Jau visai buvau pamiršęs apie tą dopingo kontrolę, tačiau sulaukiau skambučio iš antidopingo agentūros. Man pranešė, kad rasta neleidžiamo preparato liekanų ir mano testas yra teigiamas. Aišku, išsigandau. Tačiau iškart paskambinau „Trakų“ valdžiai ir pranešiau, kas įvyko“, – pasakojo M. Dapkus, kuris jau gali ruoštis trečiadienio rungtynėms su Vilniaus „Žalgiriu“.

Po didelių krūvių širdies darbui atstatyti, mums jį skirdavo Nacionalinės futbolo akademijos (NFA) medikai“, – pasakojo M. Dapkus.

– Kaip sureagavo klubas?

– Klubas susisiekė su antidopingo agentūra. Pakvietę į susitikimą, pasakė, kad leistina norma mano kraujyje daug kartų viršija manąją, todėl problemų man neturėtų kilti. Aš šį preparatą naudojau tol, kol jis buvo leistinas. Visada vartojau, kaip ir didelė dalis kitų sportininkų.

– Kaip meldoniumas atsirado tavo racione?

– Po didelių krūvių širdies darbui atstatyti, mums jį skirdavo Nacionalinės futbolo akademijos medikai. Tai net nereceptinis vaistas. Kas nori, tas gali nueiti į vaistinę ir nusipirkti. Nežinau, kokias jis turi galias, bet aš asmeniškai nepajutau, kad mildronatas padeda aukščiau šokti ar greičiau bėgti.

– Nuo šio preparato nukentėjo jau ne viena sporto žvaigždė. Kokia tavo nuomonė apie jas?

– Iš tikrųjų, man buvo gaila Marijos Šarapovos. Ji tikrai galėjo nežinoti, kad šis preparatas pateko į draudžiamų sąrašą. Tiesa, man negaila jos medikų ar administracijos, kurie turėjo sportininkę apie tai įspėti.

– O kada tu pats išgirdai, kad jis draudžiamas?

– Man pasisekė, kad aš baigiau jį vartoti gruodžio 22 dieną. Prieš tai buvau patyręs kojos traumą, lankiausi pas gydytoją ir jai pasakiau, kad netrukus pradėsiu intensyviai sportuoti. Ji pati man rekomendavo trims savaitėms šį preparatą. Baigiau tą trijų savaičių ciklą, tačiau tada dar nežinojau, kad mildronatas netrukus bus įtrauktas į draudžiamų preparatų sąrašą.

Apskritai, aš apie tai išgirdau, kai susirinkome į „Trakų“ treniruotes (sausio 5 dieną). Neabejoju, kad Lietuvoje yra ne vienas, apie tai išgirdęs dar vėliau.