Sportas

2021.02.05 10:45

Žmogaus teisių organizacijos ragina boikotuoti „genocido žaidynes“ Pekine

LRT.lt2021.02.05 10:45

Daugiau nei 180 žmogaus teises ginančių organizacijų atviru laišku kreipėsi į pasaulio valstybių vyriausybes su raginimu boikotuoti lygiai po metų prasidėsiančias Pekino žiemos olimpines žaidynes. Tarptautinio olimpinio komiteto (IOC) narys Dickas Poundas mano, kad kritika žaidynėms yra neteisinga, nors organizacijos jas jau pakrikštijo „genocido žaidynėmis“, praneša BBC.

Tokį pavadinimą Pekino žaidynėms davė Pasaulio Uigūrų kongresas. Atvirą laišką pasirašo įvairios organizacijos, ginančios uigūrų, tibetiečių, Honkongo gyventojų teises bei kitos žmogaus teisių gynimo organizacijos atviru laišku kreipėsi į vyriausybes, ragindamos neleisti, kad žaidynės Pekine taptų Kinijos vykdomos politikos reklama.

Kinija įtariama engianti savo pačios piliečius, o pastaraisiais metasi ypač žiauriai besidorojanti su uigūrų populiacija. Tai musulmonų mažuma, daugiausiai gyvenanti Šiaurės Vakarų Kinijoje esančioje Sindziango provincijoje.

Uigūrai ten yra nuolat sekami, įkalinami priverstinio darbo stovyklose, priverstinai sterilizuojami ar net nužudomi vardan organų, kurie naudojami transplantacijoms. Kinija neigia šiuos kaltinimus ir sako, kad priverstinio darbo stovyklos yra švietimo centrai.

„Labai gaila, kad istorija ir vėl kartojasi. Prieš 82 metus nacistinėje Vokietijoje buvo surengtos žaidynės, kurios padėjo legitimizuoti Adolfo Hitlerio valdžią šalyje. Vyriausybės visame pasaulyje turi ginti žmogaus teises, laisvę ir demokratiją bei boikotuoti Pekino žaidynes“, – teigė Dorjee Tsetenas, organizacijos „Students for a Free Tibet“ atstovas.

Tačiau IOC viceprezidentas D. Pounas atmetė šiuos raginimus, teikdamas, kad žaidynės yra ne Kinijos, o IOC ir viso pasaulio šventė.

„Žaidynių organizavimas konkrečioje šalyje nereiškia pritarimo tos šalies politikai. Nesvarbu, kokie sunkūs klausimai ir konfliktai vyrauja tarp atskirų šalių, mes iš savo perspektyvos norime naudoti sportą komunikacijai tarp atskirų pusių net ir pačiais sunkiausiais laikais“, – teigė D. Poundas.

Paklaustas, ar iš viso yra teisinga skirti olimpinių žaidynių organizatoriais tokias valstybes, kaip Kinija, kurios įtariamos didžiuliais žmogaus teisių pažeidimais, D. Poundas atsakė klausimu: „Kur jūs įsivaizduojate rengti olimpines žaidynes, jeigu vadovausimės tokiu požiūriu?“

1980 m. olimpinėse žaidynėse Maskvoje nebuvo JAV ir kitų Vakarų bloko valstybių sportininkų, o po ketverių metų žaidynėse Los Andžele nebuvo SSRS ir kitų Rytų bloko valstybių atletų.

Anot D. Poundo, šių žaidynių boikotai rodo, kad tai nėra efektyvus būdas kovoti dėl politinių tikslų.

„Kodėl reikia aukoti sportininkų tikslus ir svajones dėl tikslų, kurie puikiai žinome, kad nieko galiausiai nepakeis“, – klausė D. Poundas.

Pekino žiemos žaidynės 2022 m. vyks nuo vasario 4 iki 20 dienos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt