Sportas

2021.01.22 09:23

Trekas eina plaukimo ir atletikos keliu – įspūdingą šou žadanti dviračių treko Čempionų lyga beldžiasi į Panevėžį

Marius Andrijauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.22 09:23

Šių metų rudenį Lietuvai atsiveria galimybė rengti naujos kartos varžybas. Dviračių treko Čempionų lygos organizatoriai dairosi į Panevėžį ir žada unikalią patirtį žiūrovams, reklamą etapą priimančiai šaliai, dalyviams –  galimybę užsidirbti ir reitingo taškų. 

Puikiai vertinamą areną turintis miestas ir Lietuvos dviračių sporto federacija prestižinėms varžyboms tikisi valdžios palaikymo. Vienas moderniausių Rytų Europoje, bet menkai išnaudojamas Panevėžio trekas atkreipė tarptautinės dviračių sąjungos UCI dėmesį.

Įspūdingą šou žadanti dviračių treko Čempionų lyga beldžiasi į Panevėžį

Keičiasi įprastas varžybų tvarkaraštis

Lietuvai siūloma priimti dviračių treko Čempionų lygą, dėl kurios perbraižomas visas tarptautinių renginių kalendorius. Naujų varžybų direktorius Jamesas Pope`as interviu LRT TELEVIZIJAI sakė, kad dviračių trekas buvo nepelnytai primirštas ir dėmesio sulaukia tik vykstant olimpinėms žaidynėms.

„Visada norėjome, kad varžybos būtų patrauklios žiūrovams, dalyvių motyvacijai pasitelkėme piniginius prizus, panašiai kaip ir plaukimo Čempionų lygoje. Prizai motyvuoja sportininkus.

Bet treko Čempionų lygoje sportininkai gaus ir kvalifikacinių reitingo taškų, laimėtojai pateks į pasaulio čempionatą. Nors tai komercinės varžybos, jos dar labiau skatins siekti pergalės“, – sumanymą pristatė J. Pope’as.

Lietuvai – reklama ir galimybė deleguoti daugiau dviratininkų

Mintis padėti dviračių trekui atgauti prarastas pozicijas gimė 2020 m. pabaigoje. Prognozuojama, kad naujo renginio transliacijos sulauks 150 mln. žiūrovų dėmesio visame pasaulyje. Inauguraciniame sezone planuojami 6 etapai, 4 iš jų vyktų Europoje.

Teisė rengti tokias varžybas Lietuvai kainuotų 150 tūkst. eurų, mainais siūloma galimybė šalies reklamai. Bet Panevėžio miestas ir Lietuvos dviračių sporto federacija sako tokių lėšų neturintys. Pernai federacijai pradėjęs vadovauti Darius Levickis teigia, kad tokio renginio pritraukimas būtų didžiulė pergalė Lietuvai.

„Transliacijų, pristatymų metu Lietuva gautų didžiulį reklaminį paketą. Čempionų lygoje dalyvaus elitiniai pasaulio dviratininkai. Mes kaip organizatoriai galbūt turėtume galimybę deleguoti daugiau savo sportininkų.

Tai būtų mūsų Simona Krupeckaitė, Vasilijus Lendelis, Miglė Marozaitė, galbūt Olivija Baleišytė. Atranka milžiniška, bet, manau, mums suteiktų papildomų vietų.

Turime dviračių treko pasaulio čempionatus, taurių varžybas, Europos čempionatą. Dabar – dar vienas naujas renginys. Daug renginių, kuriuos galėtume prisikviesti į Panevėžį ir įrodyti mūsų treko kokybę arba gebėjimą juos organizuoti.

Tai būtų didžiulis žingsnis į priekį“, – dėl menkai išnaudojamos infrastruktūros Panevėžyje apgailestavo D. Levickis.

176 eurai už Europos čempionato bronzą

Panevėžys 2012 m. surengė Europos dviračių treko čempionatą ir sulaukė pačių geriausių įvertinimų. Čempionų lygos etapas Lietuvoje numatytas lapkritį, po galbūt vyksiančių olimpinių žaidynių ir pasaulio čempionato.

Lietuvos treko rinktinės treneris Dmitrijus Leopoldas sako, kad naujos varžybos sportininkams pagaliau suteiks galimybę užsidirbti.

„Pasakysiu atvirai, paskutinis mūsų medalis – Vasilijaus Lendelio Europos čempionate iškovota trečioji vieta. Iš tarptautinės federacijos jis už ją gavo 176 eurus.

Su Čempionų lyga V. Lendeliui atsiveria galimybės, kaip lengvaatlečiams „Deimantinėje lygoje“ ar plaukikams Čempionų lygoje. Jis turi galimybę užsidirbti pinigų, pensijai ar normaliam gyvenimui.

Galbūt parodyti vaikams, kad užsiimant dviračių sportu įmanoma susikurti ateitį. Dabar taip nėra“, – apie geriausių šalies dviratininkų kasdienybę užsiminė D. Leopoldas.

Naujos varžybos – tik elitiniams sportininkams

Treneris tiki, kad rinkodaros ir televizijos specialistų kuriama dviračių treko Čempionų lyga bus sėkminga. Joje galės startuoti tik patys geriausi, tie, kurie pasaulio čempionatuose pateks į aštuntukus.

Tarp tokių šiandien būtų ir S. Krupeckaitė. Ji sako, kad jei varžybos būtų rengiamos artimiausiu metu, abejonių, ar dalyvauti jose, nekiltų. Bet šių metų varžybų kalendorius kitoks.

Ilgai be startų buvę treko dviratininkai galbūt dalyvaus olimpinėse žaidynėse, iškart po jų vyks pasaulio čempionatas. Pasibaigus planetos pirmenybėms būtų rengiamos Čempionų lygos varžybos. Tituluota sportininkė teigia neįsivaizduojanti, kiek dviratininkų atlaikys tokį maratoną.

„Kam reikės taškų, tie tikrai atvažiuos. Mūsų laukia daug varžybų. Visi jų išsiilgę, visi to nori. Bet kaip bus, kai viskas vyks beveik vienu metu, sunku prognozuoti. Tačiau turiu vilčių, kad sportas atsigaus, kad dalyvių tikrai bus.

Tie, kurie kovoja dėl medalių, kaip aš sakau – išsitaško, jiems nebelieka entuziazmo dalyvauti papildomose varžybose. Aišku, norisi dalyvauti, bet dabar negaliu prižadėti šimtu procentų, neįsivaizduoju, kaip tuo metu jausiuosi“, – pažadų dėl Čempionų lygos neskubėjo dalyti S. Krupeckaitė.

„Visomis jėgomis palaikau šią idėją. Manau, kad tai labiau prestižinės varžybos negu Europos čempionatas. Pagal populiarumą, pagal varžybų grožį, elitinių sportininkų koncentraciją tikiu, kad jos bus superinės“, – prognozavo Kroatijoje pasirengimą sezonui tęsianti dviratininkė.

Įkvėpimas – iš geriausių pasaulio lygų

Dviračių treko Čempionų lygos rengėjai žada dinamišką ir sutrumpintą varžybų formatą su specialiaisiais efektais. Žiūrovams bus suteikta galimybė iš arti matyti ir išgirsti sportininkų emocijas.

Kiekvienas Čempionų lygos etapas vyks dvi savaitgalio dienas. Per jas geriausi pasaulio treko dviratininkai varžysis sprinto, keirino, ištvermės ir skrečo rungtyse.

„Mus labai įkvepia kitos sporto šakos ir jų patirtis. Matome, ką daro profesionalios JAV lygos, tokios kaip NBA, matome, kokias inovacijas pasitelkia „Formulė-1“. Mūsų transliacijų partneriai turi daug išteklių ir patirties, kuri dviračių treko varžybas iškels į naują lygį“, – žada varžybų organizatorius J. Pope`as.

„Kad įsivaizduotumėte – visą velodromą paversime projekcija. Jis virs tarsi milžinišku ekranu. Varžybų pradžioje žiūrovai, panašiai kaip per JAV sporto varžybų pristatymus, išvys įspūdingą atidarymo šou.

Tarp dalyvių įterpsime pagrindinę jų informaciją – vardus, pavardes, statistiką. Visoje arenoje – aplink treką instaliuosime LED ekranus, ko dar nėra buvę treko varžybose. Sportininkams lenktyniaujant ekranuose pateiksime statistiką, kurioje bus matoma jų greitis, jėga, finišo akimirkos, rezultatai.

Planuojame specialią UCI Čempionų lygos programėlę, kad gerbėjai arenose ir namuose galėtų balsuoti už savo favoritus. Taip pat norėtume suteikti progą gerbėjams iš anksto spėti, kas taps varžybų laimėtoju, įvardyti stipriausius pretendentus, įnešti daugiau interaktyvumo tarp žiūrovų ir dalyvių“, – žada J. Pope`as.

Visos emocijos iš arti

Rečiau su dviračių treku susiduriantys žiūrovai ne tik viską matys iš arti. Rengėjai sako, kad bus galima išgirsti ir visas varžybų įkarštyje sklindančias emocijas.

„Ieškome galimybių, kaip kitu kameros kampu parodyti visa tai, kas vyksta per dviračių treko varžybas. Leisime išgirsti tiesiogiai, kas vyksta, kai sportininkai varžosi, nes šalmuose bus įmontuoti mikrofonai.

Tie, kurie mažiau žino apie dviračių treką, galbūt nežino, kad dviratininkai tarpusavyje daug bendrauja, kartais rėkia vieni ant kitų. Per triukšmą arenose to paprastai nesigirdi, bet visas šias emocijas nuo šiol bus galima patirti.

Taigi, viena iš idėjų – kad žiūrovai girdėtų, ką kalba sportininkai. Po varžybų sustojimuose dviratininkai interviu pasidalys, kaip jaučiasi, kokios pirmosios mintys po finišo. Norime, kad žiūrovai iš kuo arčiau pamatytų visą sporto dramą ir grožį“, – dėsto vienas iš sumanymo autorių.

Baigdamas pokalbį Čempionų lygos direktorius atskleidė, kad Panevėžio trekas visiškai atitinka reikalavimus, bet rengėjai derasi ir su kitų trekų valdytojais.

Užklupusi pandemija kiek apribojo varžybų geografiją, todėl inauguraciniame sezone žadama dažniausiai apsistoti Europoje. J. Pope`as visgi sako, kad sulaukęs palaikymo, norėtų plėtoti ilgalaikę partnerystę su varžybas priimančiais miestais partneriais.

Panevėžio meras mato tokio renginio naudą

„Visuomet galimybė pritraukti tarptautinius renginius miestui yra svarbus įvertinimas. Šiuo atveju turime ir norą rengti varžybas, ir puikią tam pritaikytą infrastruktūrą – vieną didžiausių ir profesionaliausių dviračių treko arenų Rytų Europos regione. Ne veltui profesionalūs Panevėžio dviratininkai kasmet pasiekia reikšmingų sporto laimėjimų pasaulio ir Europos čempionatuose, iškovoja kelialapius į olimpines žaidynes – prie to prisideda ir tinkamos sąlygos jų pasiruošimui, – dviračių federacijos atsiųstame pranešime žiniasklaidai cituojamas Panevėžio miesto meras Rytis Mykolas Račkauskas.

Anot jo, Panevėžys yra pasirengęs prisidėti prie šios visos Lietuvos mastu reikšmingos sporto šventės, skirdamas ne tik aukščiausios klasės patalpas, žmogiškuosius išteklius, bet ir kitas paslaugas. Tiesa, pranešime teigiama, kad toks renginys svarbus ne tik miestui, bet ir šalies mastu, todėl profesionaliam varžybų organizavimui itin svarbus LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Lietuvos dviračių sporto federacijos palaikymas bei indėlis.

„Naudą pirmiausia pajustų mūsų sportininkai – varžybos vyktų namuose, kur ir jiems sava aplinka, ir didelis žmonių palaikymas. Be to, tokios varžybos taptų didžiule paskata jaunosios kartos atstovams prisijungti prie šios sporto šakos. Be abejo, džiugina ir tai, kad Panevėžys sulauktų didelio srauto svečių – dviračių sporto gerbėjų ne tik iš kaimyninių, bet ir kitų pasaulio šalių, kas, žinoma, turėtų teigiamos įtakos mieste veikiantiems verslams – viešbučiams, kavinėms“, – pažymėjo R. M. Račkauskas.