Sportas

2021.01.20 08:07

„Ryto“ valdybos pirmininkas Bužinskas – apie klubo klaidas ir sumažėti galintį savivaldybės finansavimą

Dovilė Šeduikytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2021.01.20 08:07

Vilniaus „Ryto“ krepšinio klubui Naujieji metai netruko apkarsti. Praėjusią savaitę sostinės ekipa baigė kelionę ne tik FIBA čempionų lygoje, bet ir Karaliaus Mindaugo taurės turnyre. Triuškinantį Utenos „Juventus“ smūgį sugėręs „Rytas“ praėjus valandai po rungtynių atleido sporto direktorių ir vyriausiąjį trenerį Donaldą Kairį. „Ryto“ valdybos pirmininkas ir Vilniaus savivaldybės atstovas Adomas Bužinskas sutiko, kad sportiniai rezultatai netenkina niekieno ir kosmetinių permainų nebepakanka.

Prieš sezoną Vilniaus klubas nustebino sprendimu iš Europos taurės pasukti į Čempionų lyga, bet debiutinis sezonas nesusiklostė. „Rytas“ jau prarado šansus išeiti iš grupės. Šeštadienį klubas pirmą kartą per ketverius metus nepateko į Karaliaus Mindaugo taurės finalo ketvertą, kai antrą kartą nusileido Utenos „Juventus“.

Bužinskas apie krizę išgyvenantį „Rytą“: jau neužtenka kosmetinių permainų

Jeigu klubo rezultatai negerės, gali mažėti ir Vilniaus savivaldybės parama. Šiais metais baigsis su klubu sudaryta trejų metų paramos sutartis. Iš 3,2 mln. eurų biudžeto Vilniaus miesto parama šiais metais sudarė 1,2 mln. A. Bužinskas teigė, kad sudarant naują sutartį bus atsižvelgta ir į sportinius rezultatus, todėl parama ateityje gali mažėti, jei klubui ir toliau nesiseks.

– Kaip vertinate praėjusią savaitę, per kurią buvo atsisveikinta net su dviem turnyrais?

– Greičiausiai nėra klubo sirgaliaus, kuris šį sezoną vertintų gerai pagal sportinius rezultatus. Matome, kad dviejuose turnyruose jau nepasisekė. Dar yra trečias turnyras, bet natūralu, kad niekieno – nei sirgalių, nei sporto bendruomenės, nei akcininkų, nei pačių žaidėjų netenkina sportiniai rezultatai. Mūsų tikslas yra ieškoti priežasčių ir mėginti padėti klubui eiti į priekį ir atsitiesti.

Buvo visokių laikų – ir sunkesnių, ir lengvesnių, su skambesnėmis pergalėmis ir skaudesniais pralaimėjimais. Dabar turime sau pasakyti, kad, matyt, yra labai geras laikas kažkokioms esminėms permainoms, o nebe kosmetinėms permainoms.

– Atrodo, kad klubas sudarė itin lanksčias sutartis su žaidėjais, kurie gali komandą palikti ganėtinai lengvai. Prieš lemiamas rungtynes su „Juventus“ komandą paliko vienas lyderių Maurice`as N`Douras. Ar tai nėra klubo vadybos klaida?

­– Sporto srityje esančios sutartys jau tokios yra. Tu į jas negali įtraukinėti sportinių rezultatų nei dar kažko ir jos yra garantuotos. Jeigu kažkas nori jas vienašališkai nutraukti, tai yra tam tikros pasekmės. Natūralu, kad norint įsigyti geresnius, aukštesnio kalibro žaidėjus už šiek tiek pigesnę nei rinkos kainą, buvo rizikuojama su gana lanksčiomis išėjimo sąlygomis.

Kol kas tos rizikos nepasiteisino. Tai yra akivaizdu. Tai yra vadybiniai sprendimai, kurie negali pasakyti, kad pasiteisino, nes rezultatai rodo, kad nepasiteisino. Manau, kad klubas iš tų klaidų pasimokys. Yra ieškomas sporto direktorius ir žmogus, turintis sportinės kompetencijos ir tik tada bus priimami sprendimai dėl nuolatinio trenerio. Super išmintingos organizacijos ar žmonės mokosi iš kitų klaidų, „Rytui“ teks iš savo klaidų mokytis.

– Klubas jau kelerius metus deklaruoja jaunimo piramidės svarbą ir jaunų žaidėjų integraciją į pagrindinę komandą, bet pagrindiniai jos vaisiai – Deividas Sirvydis ir Marekas Blaževičius – komandą jau paliko. Šį sezoną buvo įsigytas Keithas Bensonas ir jau kiek pavėluotai įtrauktas Martynas Pacevičius. Ar nesiskiria klubo deklaracijos nuo realybės?

– Nepaisant to, kad Marekas su Deividu neliko klube ir tai yra šiek tiek apmaudu, bet tai įrodo, kad Vilniaus piramidė sugeba išugdyti aukščiausio kalibro žaidėjus. Deividas Sirvydis dabar yra pasirašęs sutartį su NBA klubu.

Bet kokiu atveju, tie išvykimai yra skaudūs, bet reikia priminti, kad Vilniaus klubas šiais metais pradėjo kurti ir savo akademiją. Karantinas tai apsunkino. Bet yra pastabų ir dėl legionierių pasirinkimo, kurie galbūt užėmė jaunimo vietą.

Bet kokiu atveju, ta kryptis yra labai aiški. Savivaldybės rėmimo sutartyje yra nurodyta konkreti suma, kuri turi būti skirta jaunimo ugdymui. Tai savivaldybė iš savo pusės daro, ką gali. Geriausia priemonė kontroliuoti yra finansų srautų reguliavimas ir konkrečios sumos nukreipimas į jaunimo ugdymą.

– Ar nesiskirs Vilniaus miesto indėlis į klubo biudžetą, jei „Rytas“ praras konkurencingumą ne tik Europoje, bet ir Lietuvoje?

– Yra sudaryta trejų metų sutartis, bet šie metai yra paskutiniai. Kadangi tai yra vieši pinigai, šiais metais vėl bus skelbiamas konkursas profesionalaus sporto finansavimui. Negaliu sakyti, kokios bus tiksliai sąlygos, nes jos dar nėra parengtos, bet pagal praėjusio konkurso sąlygas sportiniai rezultatai ir vietos tarptautiniuose turnyruose buvo viena iš dedamųjų dalių, kuri lėmė galutinę finansavimo sumą. Jeigu komandai nesiseks ir toliau, tai kirs per jų finansavimą. Bet kokia tai bus suma ir ar nesikeis tvarka, aš negaliu pasakyti.

– Žiniasklaidoje kalbama ir apie besikuriantį naują Vilniaus krepšinio klubą. Ar jis taip pat galėtų pretenduoti į miesto paramą?

– Gandų pasiekia tiek, kiek ir jus. Kažkokio oficialaus paklausimo savivaldybėje mes nesame gavę. Pamatysime kito sezono pradžioje. Vienu metu gandai buvo stipresni, dabar silpnesni. Buvo kalbėta, kad jau sausio mėnesį bus susikūrusi komanda. Bet kokiu atveju, tas klubas, nors Vilniaus savivaldybė ir yra „Ryto“ dalininkė, bet biudžetas yra vieši pinigai, į kuriuos pretenduoti gali visi klubai, jeigu jie atitinka sąlygas.