Sportas

2021.01.17 12:45

Ramūnas Grumbinas. Koronavirusas laimėjo prieš 2020 metų Lietuvos sportą

Ramūnas Grumbinas, LRT.lt2021.01.17 12:45

Praėjusių metų Lietuvos sportą apibūdins... brūkšnys. Arba šiame paveikslėlyje pavaizduotas superherojų vaikas vardu „Dash“ (Brūkšnys) iš animacinio filmo „Nerealieji“ (The Incredibles). Arba – Alt+0150 (šia klaviatūros kombinacija surenkamas brūkšnys). Lietuva ateities kartoms už 2020 metus paliks ne sportininkų pavardes. Paliks brūkšnį.

Kodėl? Nes rinkimai neįvyko. Koronavirusas laimėjo prieš 2020 metų Lietuvos sportą. Galbūt visame pasaulyje nebuvo skelbiami geriausieji? Anaiptol.

„2020-ieji visam pasauliui buvo sudėtingi metai. Ne išimtis ir sporto sritis. Buvo nukeltos olimpinės žaidynės, galėjo vykti tik nedidelė dalis tarptautinių sporto varžybų. Ne visi sportininkai turėjo vienodas sąlygas treniruotis ir varžytis, todėl tokiu metu vykdyti rinkimus būtų nesąžininga ir neetiška“, – sako Lietuvos rinkimų organizatoriai.

Tai gerbtina ir suprantama pozicija. Tikrai, varžybų buvo nedaug. Bet jų buvo!

Nesąžininga ir neetiška? Gal, jei kalbame apie sportininkus, kurių čempionatai nevyko.

O ar sąžininga ir etiška prieš tuos, kurie nepaisant pandemijos dalyvavo, kovojo, atidavė visas jėgas ir iškovojo medalius? Vien ko vertas gimnasto Roberto Tvorogalo unikalus pasiekimas Lietuvai – pirmas istorijoje Europos gimnastikos čempionato auksas!

Juk suprantama, kai nėra varžybų 1914-1918, ar 1939-1945 metų sporto metraščiuose. Bet negi 2020 metai sulyginami su pasaulinių karų baisumais?

Vien bėgte peržvelgus Europos šalių pavyzdžius matome tokį vaizdą. Paskelbti geriausi 2020 metų sportininkai – Estijoje, Lenkijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Italijoje, Švedijoje, Danijoje, Belgijoje, Bulgarijoje, Kroatijoje, Čekijoje, Vengrijoje, Islandijoje. Nekalbant apie didžiąsias sporto organizacijas – FIFA, UEFA, IAAF, kurios geriausius irgi skelbė.

Bet buvo valstybių, kurios nerinko geriausių – Lietuva, Latvija, Nyderlandai, Suomija, Airija, Norvegija, Portugalija. Tokių šalių yra ir daugiau. Ko gero, čia pasaulis susiskirstė į dvi dalis.

Nepretenduoju į vieną tiesą. Nes jos čia ir nėra. Pasikartosiu, abi pozicijos yra suprantamos ir gerbtinos. Bet man tikrai gaila, kad pandeminiais 2020 metais neturėjome geriausių sportininkų rinkimų. Nes geriausių sportininkų rinkimai skirti ne tik atletams ir šių dienų sporto mėgėjams. Ir ne tik iškilmingai šventei sausakimšoje arenoje. Bala nematė, galėjome koronavirusui paaukoti šią šventę ir vaišėmis nukrautus stalus. Bet geriausiųjų rinkimus reikėjo surengti. Kad ir pačius kukliausius. Nes šie rinkimai skiriami ir ateities kartoms. O dabar taip išeina, kad koronavirusas laimėjo.