Sportas

2016.03.22 12:37

Per 10 dienų – antras teigiamas J. Jefimovos dopingo testas

DELFI.lt 2016.03.22 12:37

Pirmadienį už sielos gelmių griebiantį vaizdo įrašą išplatinusi 23-ejų metų Rusijos plaukimo rinktinės lyderė Julija Jefimova juo gali nesuminkštinti nei Pasaulinės antidopingo agentūra (WADA), nei Tarptautinės plaukimo federacijos (FINA) atstovų širdžių. Paaiškėjo, kad rusė šių metų vasarį davė net du teigiamus dopingo testus, rašo „Sovetskij sport“.

„Dabar žinoma apie du teigiamus dopingo testus. Pirmasis mėginys buvo paimtas vasario 15 dieną FINA užsakymu, o antrasis – vasario 24 d. (taip pat ne varžybų metu) jau JAV antidopingo agentūros. Visgi amerikiečiai dėl šio testo nusprendė nekelti antros bylos ir laikyti tai pirmos istorijos tęsiniu“, – atskleidė J. Jefimovos atstovas Andrejus Mitkovas.

Jis nekonkretizavo, kodėl ir kada tiksliai J. Jefimova paskutinį kartą vartojo meldoniumą, nes taip neva rekomendavo teisininkai, kadangi ši informacija gali būti panaudota prieš ją oponentų.

„Julija pasakė treneriui, kad seniai nevartojo šio preparato, tačiau kodėl Davidas Salo įvardijo, kad tai nutiko būtent gruodį, aš nežinau. Tai tik jo nuomonė“, – pareiškė A. Mitkovas.

Jis taip pat tikino, kad nei J. Jefimova, nei kas nors kitas pasaulyje apskritai nežino, kiek reikia laiko, kad meldoniumo pėdsakų organizme nebeliktų.

„Šio termino nežino niekas. Tai pasakė net jo išradėjas. Tokį atsakymą WADA atsiuntė į Rusijos Sporto ministerijos užklausą. Taigi to neįsivaizduoja ir Julija. Dabar šis klausimas – net ne teisiniame, o moksliniame-mediciniame lygmenyje. Niekas to nemėgino ištirti, kai buvo nuspręsta įtraukti meldoniumą į draudžiamą preparatų sąrašą. Niekas neatliko tyrimų ir negynė mūsų atletų Rusijoje. Maža to, „Mildronatas“ 2015 metais net įėjo į būtiną sportininko vaistinėlę“, – teigė A. Mitkovas.

Jis ir toliau tvirtino, kad J. Jefimova nebuvo įspėta, jog meldoniumas tapo draudžiamu preparatu.

„Ne tik J. Jefimova, bet ir kiti sportininkai kelis kartus tikrino savo elektroninius paštus ir kitus įmanomus komunikacijos kanalus, kuriais galėjo gauti pranešimus. Ir galiu pasakyti, kad jokių įspėjimų jie negavo. Be to, nuo spalio iki gruodžio D. Salo auklėtinių grupė nebuvo kartu: J. Jefimova – Amerikoje, Nikita Lobincevas – Vokietijoje, Aleksandras Suchorovas – Rusijoje, o Vladimiras Morozovas net nežinau kur“, – pasakojo A. Mitkovas.

Paklaustas, kokios J. Jefimovos perspektyvos toliau, jos atstovas kalbėjo kovingai ir optimistiškai.

„Julija labai ilgai ėjo link Rio olimpinių žaidynių. Jos komanda negali kelti jokio kito tikslo – tik dalyvavimas olimpiadoje. Tai – sunki užduotis, bet kito varianto nėra. Pora dopingo vartojimo atvejų grasina diskvalifikacija iki gyvos galvos.

Dabar laukiame iš JAV antidopingo agentūros viso komplekto dokumentų apie teigiamą testą, paimtą vasario 24 d. Taip pat ruošiamės išklausyti FINA komisijos ir spręsti, ar verta prašyti B mėginio rezultatų.

Norėtųsi tuo ir baigti. Tačiau patirtis kužda, kad tada bus Sporto arbitražo teismas Lozanoje. Kaip vertinu J. Jefimovos šansus? Geriausi teisininkai to niekada nedaro. Reikia rengtis teismo procesui. Yra viltis, kad viskas bus gerai“, – tarė A. Mitkovas.

Primename, kad J. Jefimova pirmadienį nutraukė tylą ir išplatino vaizdo įrašą, kuriame prisiekinėjo, kad nebuvo informuota apie tai, kad meldoniumas nuo sausio 1 dienos buvo įtrauktas į draudžiamų preparatų sąrašą, ir kad jo šiemet ir nevartojo.

„Pirma, aš negavau jokio pranešimo, kad meldoniumas nuo šių metų sausio 1 d. yra įtrauktas į draudžiamų preparatų sąrašą. Nė vieno – nei iš Rusijos, nei iš tarptautinių organizacijų. Antra, paskutinį kartą „Mildronatą“ vartojau, kai jis dar buvo legalus ir leidžiamas, ir tai dariau dėl sveikatos. Kokiu būdu, jo pėdsakai galėjo likti mano organizme praėjus keliems mėnesiams po gydymosi kurso, dabar analizuoja ekspertai.

Trečia, mano sportinėje karjeroje buvo istorija, kai aš per savo kvailumą praleidau pusantrų metų. Nuo to laiko aš esu ypač atsargi, kontroliuoju viską, kas patenka į mano organizmą. Ir galiu užtikrinti, kad visi preparatai, kuriuos vartojau ir vartoju, yra leidžiami. Taigi kategoriškai neigiu man mestus kaltinimus dėl dopingo vartojimo“, – iš lapelio dramatiškai tekstą skaitė J. Jefimova.

„Šiuo metu mes ruošiamės bylos svarstymui. Tikimės įrodyti, kad aš nepažeidžiau jokių antidopingo taisyklių, ir laukiame, kad bus panaikinti visi kaltinimai. Ir dar – aš ir toliau treniruojuosi su viltimi, kad dalyvausiu Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse“, – pridūrė ji.

Kadangi tai jau antras kartas, kai J. Jefimova įkliuvo vartojusi neleistinus preparatus, jos sportinė karjera pakibo ant plauko, jei Pasaulinės antidopingo agentūra (WADA) griežtai laikysis savo reglamento.

Rusei gresia aštuonerių metų diskvalifikacija, o nustačius sunkinančių aplinkybių J. Jefimova gali būti pašalinta iš sporto visam gyvenimui. Veikiausiai abu variantai vienodai reikštų jos karjeros pabaigą.

Rusė, kuri nuo 2011 metų treniruojasi Los Andžele, Kalifornijoje (JAV), įkliuvo dėl meldoniumo – tos pačios medžiagos, kurią vartojo ir tenisininkė Marija Šarapova. Meldoniumas draudžiamu preparatu tapo nuo 2016 metų sausio 1-os dienos, tačiau apie tai sportininkai buvo informuoti 2015-tųjų rugsėjo pabaigoje.

Šiemet dėl meldoniumo vartojimo pagautas jau visas būrys Rusijos sportininkų: tenisininkė M. Šarapova, greitojo čiuožimo meistras Pavelas Kuližnikovas, greitojo čiuožimo trumpuoju taku atstovai Semionas Jelistratovas ir Jekaterina Konstantinova, dailiojo čiuožimo olimpinė čempionė Jekaterina Bobrova, tinklininkas Aleksandras Markinas, dviratininkas Eduardas Vorganovas ir biatlonininkas Eduardas Latypovas.

Beje, WADA oficialiai pareiškė, kad meldoniumo įtraukimas į draudžiamų preparatų sąrašą neturėjo jokios politinės potekstės, kuo organizaciją pastaruoju metu kaltino Rusijos sporto funkcionieriai ir politikai.

J. Jefimova buvo laikoma viena pagrindinių Rusijos pretendenčių į Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių aukso medalius. Ji – šio sezono moterų 100 metrų plaukimo krūtine geriausio rezultato savininkė ir principinė 18-metės lietuvės Rūtos Meilutytės varžovė.

Prieš tai J. Jefimova buvo diskvalifikuota 16 mėnesių.

Tada J. Jefimovos dopingo testas buvo teigiamas 2013 metų spalio mėnesį tarpvaržybinių laikotarpiu Los Andžele, Kalifornijoje (JAV). Rusė tuo metu ruošėsi tarptautinės varžyboms 25 m ilgio baseine. Jos organizme aptiktas draudžiamas preparatas – dehidroepiandrosteronas (DHEA).

J. Jefimova 2013 metų gruodį Herninge, Danijoje, vykusio Europos plaukimo čempionato trumpame baseine moterų 50 m plaukimo krūtine rungties finale 0,06 sek. aplenkė R. Meilutytę ir iškovojo aukso medalį. Šis jos rezultatas buvo anuliuotas ir pergalė atiteko lietuvei, kuri dar triumfavo 100 m krūtine rungtyje bei 100 m kompleksiniame plaukime.

Nors įkliuvusi J. Jefimova prašė, kad jai būtų skirta tik 12-os mėnesių, o ne dvejų metų diskvalifikacija, FINA Antidopingo komisija pasirinko tarpinį variantą – 16 mėnesių. Rusei toks sprendimas buvo didelis palengvėjimas, ji galėjo dalyvauti 2015 m. pasaulio čempionate Kazanėje.