Naujienų srautas

Sportas2016.03.21 16:07

FIBA nenusileis: gali būti šalinama net Lietuvos rinktinė

lrytas.lt 2016.03.21 16:07

Ilgai liepsnojęs krepšinio karas tarp pasaulio krepšinio vadovybės ir Eurolygos pasiekė naują etapą. Tarptautinės krepšinio federacijos (FIBA) vadovai nusprendė pereiti į agresyvų puolimą ir labai skausmingu rimbu sieks uždusinti Eurolygą. Gilų kovos kirtį pajusti gali ir Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė.

FIBA pirmadienį Paryžiuje oficialiai pristatė naująją Europos krepšinio čempionų lygą. Rengėjų įsitikinimu, šis turnyras per 3–5 metus visiškai nukonkuruos Eurolygą ir sportine, ir finansine prasmėmis.

Kad žemyno krepšinio klubams FIBA iniciatyva skambėtų įtikinamai, buvo pritaikytas rimbo ir meduolio principas.

Eurolygą uždusinti pasiryžusi FIBA traukia išties labai skausmingą rimbą.

Pirmadienio rytą prieš pristatymą surengtame lygų ir klubų pasitarime nuskambėjo klausimas FIBA vadovybei – kas bus toms ekipoms, kurie liks Eurolygos rengiamose varžybose?

„Palaukite valandą kitą, daugiausiai – dieną, – atsakė „FIBA Europe“ vadovas Kamilas Novakas. – Visos išvados jau padarytos, tuoj paskelbsime oficialų pranešimą. Tai jautrus klausimas, nieko daugiau negaliu komentuoti, nes kiekvieną žodį turi sudėlioti mūsų teisininkai“.

Tačiau pasitarimo užkulisiuose buvo kalbama, kad paskelbusi apie naujos Čempionų lygos įkūrimą FIBA apsisprendė eiti iki galo: sankcijomis pirmiausia bus imtasi tramdyti Eurolygos rengiamo Europos taurės turnyro dalyvius.

Neoficialiomis lrytas.lt žiniomis, nacionalinės lygos arba federacijos bus įpareigotos uždrausti komandoms dalyvauti šiose varžybose. Jei klubas vis tiek žais – pašalinti jį iš nacionalinių pirmenybių. O jei nepašalins, iš tarptautinių varžybų bus šalinamos pačios šio reikalavimo nesilaikančios federacijos.

Konkrečiu atveju situacija atrodytų taip: jei Lietuvos krepšinio federacija (LKF) ir šalies krepšinio lyga (LKL) nediskvalifikuoja iš LKL komandos, panorusios žaisti Eurolygos rengiamame Europos taurės turnyre, Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė pašalinama iš Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių.

Federacijoms rankos kol kas nebus sukiojamos tik dėl pačios Eurolygos dalyvių. Bet FIBA užsibrėžusi per artimiausius porą metų padaryti taip, kad Čempionų lygoje žaistų visi stipriausi žemyno klubai ir griežtai pagal sportinį principą – tik pagal nacionaliniuose čempionatuose užimtas vietas.

Tokios diktatoriškos priemonės viskam atviroje Europos erdvėje, atrodo, verčia nepatogiai jaustis pačią FIBA. Todėl ir Čempionų lygos pristatymas buvo panašus į mitingą, skirtą ginti FIBA pasirinktą poziciją.

Ne kartą pasiremdamas futbolo pavyzdžiu, FIBA generalinis sekretorius Patrickas Baumannas pabrėžė: „Europos sporto kraštovaizdis nėra toks kaip JAV“, Anot jo, uždarų lygų sistema žlugdo mažesnius klubus, visam laikui palikdama juos užribyje ir atimdama net svajonę kažkada pakilti į viršūnę.

Be to, jei kažkas turi garantuotas vietas uždaroje tarptautinėje lygoje, prasmės netenka sportinis principas nacionaliniuose čempionatuose.

O po rimbo parodytas meduolis – staiga padidėjusios finansinės garantijos FIBA projektą pasirinkusioms komandoms. Lietuvai jame numatyta viena vieta, o dar viena mūsų šalies ekipa galės prasibrauti į pagrindinį turnyrą per 32 komandų atrankos varžybas.

Čempionų lygos vizija – neturintis lygių produktas jo dalyviams, žiūrovams, rėmėjams: aukščiausio lygio varžybos, užtikrinančios stabilius finansų srautus.

Puikiai žinodama, kad kol kas itin daug pajėgių klubų linksta į Eurolygos rengiamos Europos taurės pusę, FIBA pažadėjo jau debiutinį 2016-2017 m. Čempionų lygos sezoną 32 komandoms padalyti net 4 mln. 420 tūkst. eurų.

Visos reguliariojo sezono dalyvės (4 grupės po 8 komandas) gaus po 100 tūkst. eurų. Patekusios į „Top 16“ – dar po 20 tūkst., į „Top 8“ – po 40 tūkst.

Finalo ketverto dalyviai premija išsidalys taip: ketvirtoji vieta – 60 tūkst. eurų, trečioji – 80 tūkst., antroji – 100 tūkst., pirmoji – 340 tūkst.

Viską sudėjus, kito sezono Čempionų lygos laimėtojas iš turnyro rengėjų gaus 500 tūkst. eurų.

Akcentuota – šios sumos yra minimumas, ką FIBA garantuoja. Sėkmingas verslo modelis gali dar labiau paremti klubų biudžetus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi