Sportas

2016.03.18 22:21

T. Kieras tapo pirmuoju lietuviu JAV amerikietiško futbolo lygoje

Paulius Cubera, 15min.lt 2016.03.18 22:21

Lietuvos sporto istorijoje atverstas naujas visiškai šviežias puslapis. Lietuvis Tautvydas Kieras tapo pirmuoju lietuviu istorijoje, pasirašiusių sutartį su JAV amerikietiškojo futbolo lygos (NFL) komanda. 24-erių sportininkas pasirašė sutartį su „Kansas City Chiefs“.

T. Kieras bus pirmasis Lietuvos atstovas JAV profesionalų amerikietiškojo futbolo lygoje. Iki šiol ten yra žaidę tik lietuviškų šaknų turėję sportininkai.

„Viskas įvyko taip greitai, kad dar net nelabai galiu patikėti!“ – sakė T. Kieras.

Apie buvusio disko metiko Virgilijaus Aleknos galimu įpėdiniu laikyto T. Kiero svajonę prasimušti į NFL rašyta sausį.

Užsispyręs lietuvis savo svajonę išpildė – jis pasirašė trejų metų minimalų naujoko kontraktą su „Chiefs“ klubu, nors niekada net nėra žaidęs amerikietiškojo futbolo.

„Kontraktas yra 3 metų su minimaliu NFL atlyginimu, kas mano situacijoje normalu, kai ateinu į komandą be patirties, tačiau su dideliu potencialu. Dabar tuos pinigus turėsiu uždirbti ir įrodyti, kad čia patekau ne be reikalo“, – sakė T. Kieras.

Tai gali būti pirmas toks įvykis visoje NFL istorijoje. Iki šiol lygoje yra buvę sportininkų, kurie turėjo puikias karjeras, nors futbolą pradėjo žaisti tik universitetuose. Tačiau lietuvis jo nežaidė niekada.

T. Kieras NFL žais kraštinio gynybos linijos žaidėjo pozicijoje. Tai didelių fizinių galimybių ir jėgos reikalaujanti pozicija, kurios pagrindinė pareiga – sustabdyti stambiausius varžovų komandų puolėjus.

„Chiefs“ organizacija greičiausiai yra tobulas variantas mano kaip futbolo žaidėjo tolimesniam vystymuisi. Jie turi ypatingai gerus žaidėjus ir trenerius, kurie bus mano mentoriai nuo pirmos treniruočių dienos. Manau, laukia ilgas ir juodas darbas iki tos dienos, kai realiai išeisiu į aikštę varžybų metu“, – apie savo karjeros pradžią sakė T. Kieras.

Padarė didelį įspūdį

„Chiefs“ ekipa T. Kierą pastebėjo prieš savaitę vykusioje NFL Pro dienoje, kurioje visų NFL komandų agentai ieško pasirodyti norinčių žaidėjų. Joje dalyvauja ir būsimieji naujokų biržos dalyviai, tačiau lietuvis gavo sutartį dar prieš biržą.

Kaip buvo sakęs pats T. Kieras, jokia komanda futbolo nežaidusiam sportininkui šaukimo nešvaistytų, tad jo vienintelis šansas buvo sužavėti skautus NFL Pro Day metu.

Portalas hailstatebeat.wordpress.com aprašo T. Kiero pasirodymą Pro dienoje. Anot straipsnio, disko metimo treniruotės leido lietuviui būti labai staigiam ir turėti greitas kojas – tai itin svarbios amerikietiškojo futbolo žaidėjo savybės.

Žinoma, keliamas didžiausias klausimas – kaip lietuvis atrodys iš tikro žaisdamas futbolą. Tačiau jo pasirodymas buvo puikus. Pro dienoje buvo matuojamas žaidėjų vertikalus šuolis, greitis, jėga, ištvermė ir kiti parametrai. T. Kiero rodikliai yra ne prastesni nei NFL žaidėjų.

„Chiefs“ – puikia gynyba pasižyminti komanda

Pastaraisiais metais „Kansas City Chiefs“ pasižymi galinga gynyba. Trejus metus iš eilės komanda buvo tarp „AFC West“ diviziono lyderių ir nors aplenkti pernykščių NFL čempionų „Denver Broncos“ nepavyko nė karto, ekipa dusyk pasiekė atkrintamąsias varžybas.

Pernai „Chiefs“ sezono startas buvo tragiškas. Laimėję atidarymo rungtynes, po to jie pralaimėjo 5 kartus iš eilės ir nukrito į paskutinę vietą lygoje. Bet po to ekipa įgyvendino neįgyvendinamą – laimėjo likusias 10 rungtynių iš eilės ir tapo antra NFL istorijoje, pasiekusia atkrintamąsias varžybas po tokio prasto (1–5) starto.

Tiesa, ir 2013 ir 2015 metų sezone „Chiefs“ kova dėl titulo baigėsi jau pirmame atkrintamųjų raunde.

Komanda įkurta 1960 metais Dalase, tačiau po 3 metų persikėlė į Kanzas Sitį. Namų rungtynes ekipa žaidžia 76 tūkst. vietų „Arrowhead“ stadione.

Lietuvos vardas NFL nėra naujiena​​

JAV amerikietiškojo futbolo profesionalų lygoje lietuviai yra palikę gana ryškų pėdsaką.

Šiuo metu NFL žaidžia gynėjas Jamesas Laurinaitis, kuris šį tarpsezonį pakeitė komandą ir pasirašė naują sutartį su „New Orleans Saints“ ekipa. Vis dėlto jis realiai tik turi lietuvišką pavardę, bet yra gimęs ir augęs JAV, savęs lietuviu greičiausiai nelaiko.

Tačiau net du lietuviai yra tarp visų laikų geriausių NFL futbolininkų.

2002 metais miręs Johny Unitas yra tris kartus NFL čempionas, laikomas vienu geriausių visų laikų NFL įžaidėjų (Quarterback). Jis 1933 metais gimė lietuvių emigrantų šeimoje Pitsburge, Pensilvanijos valstijoje.

Tikra „Chicago Bears“ komandos legenda (o taip pat ir visos lygos žvaigždė) yra taip pat lietuvių emigrantų devynių vaikų šeimoje 1942 metais Čikagoje gimęs Dickas Butkus, kuris NFL žaidė atraminio gynėjo (Linebacker) pozicijoje.

2008 m. karjerą baigė su „Tampa Bay Buccaneers“ ekipa 2003 m. NFL čempionu tapęs Joe Jurevicius, žaidęs gaudytojo pozicijoje. 2014 m. jis įtrauktas į Klivlendo miesto sporto šlovės muziejų. J. Jurevicius apie savo lietuvišką kilmę puikiai žinojo, jo dešiniąją ranką puošė tatuiruotė su Lietuvos simboliu Vyčiu.

Lietuviškų šaknų turėjo ir vienas geriausių NFL kikerių (angl. kicker) Robas Bironas. Jam priklauso keli NFL rekordai. 1978 metų gimimo žaidėjas 2014 metų rudenį žuvo autoavarijoje.