Sportas

2020.12.17 15:03

Lemiama diena Rusijos sportui – ar bus galutinai išmesti iš Tokijo žaidynių?

LRT.lt2020.12.17 15:03

Tarptautinis sporto arbitražo teismas (CAS) ketvirtadienį padės tašką vienoje skandalingiausių istorijoje sporto bylų. Būtent ketvirtadienį turi būti paskelbtas sprendimas Rusijos dopingo byloje ir nuspręsta, ar galės Rusijos sportininkai dalyvauti 2021 m. Tokijo olimpinėse žaidynėse. Sprendimą CAS žada paskelbti 17 valandą Lietuvos laiku.

Prieš kiek daugiau nei metus, 2019-ųjų gruodžio 9-ąją, tarptautinė antidopingo agentūra (WADA) skyrė Rusijai itin griežtą sankciją už sukčiavimą su dopingo mėginiais ir teigiamų atvejų slėpimą. Rusija buvo ketveriems metams išmesta iš sporto renginių.

Tai reiškia, kad Rusijos sportininkai negali dalyvauti į kitus metus nukeltose olimpinėse žaidynėse, 2022 m. žiemos žaidynėse Pekine, o futbolo rinktinė negalės žaisti 2022 m. pasaulio futbolo čempionate Katare.

Prie to paties Rusija visą draudimo laikotarpį negalėtų organizuoti jokių tarptautinių sporto renginių. Be to, per šį laikotarpį rusai negalėtų net pretenduoti ar teikti paraiškų kokioms nors tarptautinėms varžyboms, net jei jos vyktų jau pasibaigus šiai diskvalifikacijai.

Buvęs Rusijos ministras pirmininkas šias sankcijas yra pavadinęs „chroniška antirusiška isterija“. Rusai WADA sprendimą apskundė CAS.

Tiesa, net ir visiško uždraudimo atveju, tai nereikštų, kad olimpinėse žaidynėse nebus rusų. Draudimas varžytis žaidynėse būtų pritaikytas valstybei ir tai reikštų, kad olimpinėse žaidynėse nebūtų Rusijos vėliavos, Rusijos pavadinimo ir jokių šalies spalvų bei simbolių. Atskiri sportininkai, įrodę WADA, kad yra švarūs, išimties tvarka dalyvautų žaidynėse.

Įmanomas net toks variantas, kad 2022 m. futbolo pirmenybėse dalyvautų Rusijos rinktinė be Rusijos vardo – tai būtų pirmas toks kartas pasaulio čempionatų istorijoje.

2016 m. prasiveržus Rusijos dopingo skandalui Rio de Žaneiro žaidynėse negalėjo dalyvauti Rusijos lengvaatlečiai ir sunkiaatlečiai. Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) leido tarptautinėms federacijoms pačioms nuspręsti, ar šalinti rusus iš žaidynių.

Šalie lengvaatlečiai iki pat dabar visose tarptautinėse varžybose dalyvauja be savo vėliavos, jiems nugalėjus negrojamas himnas. Bene žymiausia šalie lengvaatletė, šuolininkė į aukštį Marija Lasickienė, kaip nepriklausoma atletė laimėjo 2017 ir 2019 pasaulio bei 2018 m. Europos čempionatus.

Rusijos vėliavos ir simbolių visiškai nebuvo Pjongčango žiemos žaidynėse 2018 m., nes IOC galiausiai pritaikė visišką diskvalifikaciją. Vis dėlto pagal paliktą išlygą įrodyti savo švarumą Pjongčange galiausiai varžėsi net 168 rusai.

2019 m. Rusijos anridopingo agentūra (RUSADA) galiausiai įsileido WADA specialistus į savo laboratoriją Maskvoje. Vis dėlto ten buvo rasta neatitikimų, nustatyta, kad Rusijos antidopingo specialistai sukeitinėjo ir slėpė teigiamus testus, tad skandalas kilo iš naujo ir Rusija galiausiai gavo šią ketverių metų diskvalifikaciją.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt