Sportas

2020.12.24 20:00

Viruso stabdyti Lietuvos sporto metai – svarbiausi įvykiai ir ryškiausios pergalės

Paulius Cubera, LRT.lt2020.12.24 20:00

2020 metai visam pasauliui buvo sudėtingi ir kupini iššūkių. Ne išimtis ir sportas, šiemet atlaikęs daugybę išbandymų, atidėtų ir atšauktų varžybų ir renginių. Olimpiniais metais turėję būti 2020-ieji sporto renginių kaip niekada kuklūs, tačiau ryškesnių laimėjimų ir pergalių buvo. LRT.lt primena būtent apie geriausius metų sporto įvykius.

Europos čempionas ir prizininkai

Nors daugybė įvykių ir renginių buvo perkelta ar atšaukta, kai kurios sporto šakos įvykdė savo svarbiausius turnyrus. Malonia staigmena jau metų pabaigoje tapo gimnasto Roberto Tvorogalo gruodžio 12 d. nuskintas čempiono titulas Europos čempionato rungtyje ant skersinio. Ant lygiagrečių gimnastas iškovojo bronzą.

„Stiprių varžovų tikrai buvo daug. Turkai visada būna topuose, izraelietis yra geras, visi daugiau ar mažiau yra tikrai geri. Kroatas – pasaulio vicečempionas, stipriausias, sunku patikėti, kad prieš jį laimėjau.

Nuo metų pradžios pradėjome rengti sudėtingiausią programą, bet treniruotėse niekada nebuvau idealiai padaręs, tik per varžybas šoviau. Vizualizavausi šį laimėjimą, tikėjau ir labai norėjau. Vizualizacija ir tikėjimas man padėjo pasiekti šį auksą“, – po pergalės LRT.lt pasakojo Robertas.

Spalio mėnesį Europos irklavimo čempionate bronzą iškovojo keturvietės įgula – Dovydas Nemeravičius, Martynas Džiaugys, Dominykas Jančionis, Aurimas Adomavičius.

Po tokio pasiekimo didžiausius nuopelnus vyrai skyrė treneriui Kęstučiui Kebliui.

„Jis sudėliojo puikų planą, „neužvarė“ mūsų – varžybose buvome labai geros sportinės formos. Treneris nuolat atsižvelgdavo į mūsų rezultatus ir sportinę formą besirengiant šiam svarbiam startui, – sakė A. Adomavičius. – Treneris sudirbo fantastiškai gerai.“

Lapkričio mėnesį bronzą Europos dviračių treko čempionate iškovojo Vasilijus Lendelis, jis tai pasiekė sprinto lenktynėse. 25 metų sportininkas tapo pirmuoju treko atstovu vyru nuo 2012 m., laimėjusiu medalį Senojo žemyno pirmenybėse.

Krepšinio pasaulis

Nors populiariausios Lietuvos sporto šakos rinktinė 2020 metais nedžiugino savo gerbėjų ir patyrė kelias labai skaudžias ir netikėtas nesėkmes, tačiau, žiūrint į atskiras asmenybes, yra kuo pasidžiaugti.

Vasario mėnesį Domantas Sabonis tapo antruoju lietuviu istorijoje po Žydrūno Ilgausko, pasirodžiusiu ant parketo NBA „Visų žvaigždžių“ rungtynėse. 2 taškais ir 6 atkovotais kamuoliais pasižymėjęs lietuvis Įgūdžių varžybose pateko į finalą, jame po atkaklios kovos nusileido Bamui Adebayo.

Nuskynė D. Sabonis pergalę šiemet ir asmeniniame gyvenime – susižadėjo su širdies drauge.

Džiugino šiemet ir „Žalgirio“ žaidėjų pasirodymai Eurolygoje. Tikru komandos lyderiu tapęs Marius Grigonis demonstruoja elitinius skaičius (STATS) ir niekas neabejoja, kad po tokio sezono galės rinktis iš ne vieno Senojo žemyno grando pasiūlymų. Ne prasčiau sekasi vos 20 metų Rokui Jokubaičiui (STATS), jis tapo vienu svarbiausių „Žalgirio“ žaidėjų. Jaunasis talentas dažnai stebina ne pagal amžių solidžiu žaidimu ir pasitikėjimu savimi.

Įdomus ir dar vienas pasiekimas. Stipriausia Europos lyga laikomoje ACB lygoje Ispanijoje šį sezoną rungtyniauja net dešimt Lietuvos krepšininkų. Pora jų – Rokas Giedraitis („Baskonia“), Laurynas Birutis („Obradoiro“) – yra vieni kertinių savo komandos krepšininkų, bet ir likusieji neužima statistų vaidmens, gauna daug žaidimo laiko, trenerio pasitikėjimą ir turi gerą statistiką.

Pergalė Dakare

Pati 2020 metų pradžia prie kompiuterių ir interneto prikaustė Dakaro ralio gerbėjus, o susidomėjimas ypač išaugo po įspūdingo Vaidoto Žalos ir Sauliaus Jurgelėno starto. Pirmą kartą Saudo Arabijoje vykusiose varžybose lietuvių ekipažas triumfavo pirmajame etape ir atkreipė viso pasaulio dėmesį.

Tiesa, vėliau lietuviai patyrė nesėkmių ir galiausiai bendroje įskaitoje liko 26-oje vietoje. Antanas Juknevičius ir Darius Vaičiulis užėmė 20-ąją, o Benediktas Vanagas su portugalu Filipe Palmeiro – 15-ąją.

Iš viso 2020 m. Dakare buvo šeši lietuviški ekipažai, o 2021-aisiais šis skaičius išaugo net iki septynių.

Lengvosios atletikos rekordai ir olimpinis kelialapis

Nepaisydami pandemijos ir daugybės atšauktų varžybų, šiemet savo startais ne kartą džiugino lengvaatlečiai. Būtent lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė tapo vienintele lietuve, per 2020 metus papildžiusia būsimųjų Tokijo olimpinių žaidynių dalyvių sąrašą. Sportinio ėjimo atstovė laimėjo tarptautines varžybas Alytuje ir iškovojo olimpinį kelialapį.

O štai Simas Bertašius pagerino dviejų rungčių Lietuvos rekordus – 1500 metrų rekordą pasiekė tiek uždarose patalpose, tiek stadione, be to, pasiekė vienos mylios bėgimo rekordą.

Olimpietis Remigijus Kančys puikiai pasirodė pasaulio pusmaratonio čempionate, pagerinęs šios rungties Lietuvos rekordą, o dar du rekordus pridėjo ultra nuotolių bėgikai.

Gitana Akmanavičiūtė pagerino 100 km bėgimo tarp moterų rekordą, o Aleksandras Sorokinas – 24 valandų bėgimo rekordą.

Ypatingo paminėjimo tarp geriausių 2020 m. Lietuvos sporto įvykių verta ir lengvosios atletikos federacija (LLAF). Ji tapo pirmąja šalies sporto organizacija, savo varžybose oficialiai leidusi neįgaliesiems sportininkams varžytis kartu su sveikaisiais. Tokių atvejų buvo ir anksčiau, tačiau įtvirtinus bendradarbiavimą oficialia sutartimi neįgalieji tokiose varžybose gali vykdyti savo čempionatų normatyvus.

Futbolo pergalės

Išskirtiniai metai šiemet buvo Lietuvos futbolui. Po istoriškai tragiškų 2019-ųjų šiemet futbolo rinktinė oficialiose ir draugiškose rungtynėse pasiekė daugiau pergalių nei krepšinio rinktinė. Palyginimas gal ir ne pats geriausias, bet priverčiantis pakelti antakį.

Valdo Urbono auklėtiniai per 6 rungtynes Tautų lygoje pasiekė 2 pergales, dukart sužaidė lygiosiomis ir dusyk pralaimėjo. Draugiškose rungtynėse – beveik vien pergalės.

„Užtenka atsiversti praėjusių metų rezultatus atrankoje ir greit atsisėdi ant žemės, tačiau žaidėjų pasitikėjimas, komandinė dvasia, atsidavimas buvo toks, kad buvo labai malonu. Nors ir padarėme klaidų, bet niekas mums negali prikišti, kad kažkur nesistengėme ar nekovojome. Buvome maksimaliai susikoncentravę“, – interviu LRT.lt reziumavo rinktinės treneris V. Urbonas.

Pagyrų vertas ir rinktinės lyderis Arvydas Novikovas, jis po traumos atsigavęs ir Lenkiją iškeitęs į Turkiją vėl panašus į aukšto lygio futbolininką ir tikrą nacionalinės komandos lyderį. Puolėjui puikiai sekasi klube Turkijoje, o tai leidžia su pasitikėjimu savimi į priekį vesti ir rinktinę.

Plaukimo žvaigždė

Lietuvos plaukimo superžvaigždės estafetę iš Rūtos Meilutytės perėmęs Danas Rapšys ir 2020 m. džiugino savo startais ir rezultatais, nors jis bene labiausiai nukentėjo nuo olimpinių žaidynių atidėjimo. Panevėžietis į Tokiją būtų vykęs kaip ryškus favoritas į aukso apdovanojimus dviejose rungtyse. Belieka tik palinkėti, kad toks būtų ir kitąmet.

Vis dėlto sausį lietuvis džiugino gerbėjus pasirodymu FINA plaukimo čempionų lygoje. Viename startų jis įveikė pagrindinį savo konkurentą Sung Yangą iš Kinijos. Vėliau varžovui nusileido, tačiau galiausiai paaiškėjo, kad kino žaidynėse nebus – jis galiausiai diskvalifikuotas dėl dopingo.

Pasibaigus pirmajai pandemijos bangai ir sportui sugrįžus D. Rapšys metų pabaigoje dalyvavo ISL varžybose. Spalį į baseiną grįžęs plaukikas pasiekė 400 m laisvu stiliumi rungties sezono rekordą ir per trumpą laiką startavo daugybę kartų, padėdamas savo komandai kovoti dėl ISL karūnos. Tiesa, jos iškovoti nepavyko, o į Lietuvą po varžybų maratono grįžęs plaukikas pripažino esantis išsekęs.

„Praėjusiais metais po pasaulio taurės buvau pavargęs, šiemet grįžtu išsekęs iš vidaus. Kažkaip visiškai skirtingai. Galvojau, kad pernai buvo sunku, šiemet buvo dar sunkiau, patirtis labai gera“, – po skrydžio namo sakė D. Rapšys.

Išskirtinis paminėjimas

2020-ieji metai, be koronaviruso pandemijos, įsiminė ir dviem didžiulėmis sporto pasaulio netektimis – sraigtasparnio katastrofoje sausį žuvo Kobe Bryantas, o lapkritį anapilin iškeliavo legendinis Diego Maradona. Nedaug trūko, kad ir Lietuvos sporto bendruomenė būtų turėjusi skaudžią netektį.

Rugsėjo pabaigoje pasaulio čempionato etape motokrosininkas Arminas Jasikonis patyrė skaudžią avariją, krito nuo motociklo ir atsidūrė ligoninėje komos būsenos. Porą dienų visa Lietuvos sporto bendruomenė meldėsi už 23-ejų motociklininko gyvybę ir sveikatą.

Galiausiai A. Jasikonis pabudo iš komos, po kiek laiko buvo išleistas iš ligoninės Italijoje ir galėjo grįžti į Lietuvą, jam buvo skirta reabilitacija.

„Visi daktarai, ką sutinku, sako, kad tai – stebuklas. Kad po tokio trumpo laiko aš galiu daryti, ką galiu. Nė vienas nesakė, kad tai normalu. Visi yra gana apstulbę, kad esu jau tokios būsenos“, – interviu LRT.lt neseniai sakė A. Jasikonis, jau galvojantis ir apie grįžimą ant motociklo.

Belieka tik palinkėti Arminui valios, užsispyrimo ir sveikatos.