Sportas

2020.12.05 12:00

Baltarusijos sportininkų kasdienybė – patiriamas spaudimas, finansiniai nuostoliai ir nežinomybė dėl ateities

LRT.lt2020.12.05 12:00

Baltarusijos sporto solidarumo fondas (BSSF) spaudos konferencijoje atskleidė, kokiomis priemonėmis Aliaksandro Lukašenkos vadovaujamoje valstybėje spaudžiami sportininkai ir tai, kad šalies ledo ritulio federacijos vadovas neabejotinai atsakingas už liūdnai pagarsėjusį ir sukrečiantį Romano Bondarenkos nužudymą. Taip pat pažymėta, kad iš Baltarusijos gali būti atimta teisė organizuoti 2021 m. pasaulio ledo ritulio čempionatą, kuris turėtų vykti ir Latvijoje.

BSSF atstovai Tarptautiniam olimpiniam komitetui (IOC) išsiuntė laišką su faktais, apie Baltarusijos sportininkų patiriamą spaudimą iš valdžios ir grasinimus. Tiesa, fondo atstovai kol kas nėra gavę galimybės bendrauti tiesiogiai su IOC prezidentu Thomu Bachu, tačiau jau penktadienį (gruodžio 4 d.) surengtas nuotolinis susitikimas su IOC atstovais.

Po suklastotų rinkimų Baltarusijoje prasidėjus visuotiniams protestams daugybė šalies sportininkų pasirašė atvirą laišką, smerkiantį smurtą ir antidemokratinius procesus šalyje.

Kaip teigia BSSF atstovai, nemažai sportininkų buvo priversti išvykti iš šalies, jiems darytas spaudimas atsiimti savo parašą, o to nepadarius grasinta pašalinti iš nacionalinių rinktinių, trukdyti treniruotis ir rengtis svarbiems startams.

Fondo vadovė Aliaksandra Gerasimenija teigė, kad ir jos vardo mokykla šalyje buvo uždaryta, nes ji yra vieną tų, kuri pasirašė atvirą laišką valdžiai. Dėl mokyklos uždarymo plaukimo treniruočių neteko apie 500 vaikų.

Fondas skaičiuoja, kad įvairų politinį spaudimą šalyje šiuo metu patiria apie 70 atletų, 45 iš jų jau kreipėsi pagalbos į fondą, o ši suteikta 30. Visiems jiems suteikta 1500 eurų parama.

Fondas yra sudaręs dešimties sportininkų, besirengiančių Tokijo olimpinėms žaidynėms sąrašą. Jiems atidėta 100 tūkst. eurų suma, kuri turi užtikrinti, kad atletai tinkamai pasirengtų žaidynėms.

Baltarusijos olimpinio komiteto sportininkų komisijos vadovas Anatolijus Kotovas teigė, kad valdžia sportininkus šalyje dar spaudžia ir pasirašyti kitą laišką, kuriuo yra išreiškiama parama valdžiai.

„Nesutinkantiems grasinama atimti arba sumažinti finansavimą. Be to, pasirašiusiųjų sąraše galime rasti ir pavardžių, kurių net nebuvo klausta, ar jie nori pasirašyti. Tai didelis sportininkų teisių pažeidimas“, – teigė A. Kotovas.

BSSF tikisi, kad Tokijo žaidynėse baltarusiai sportininkai galės varžytis su savo šalies vėliava, tačiau IOC jau anksčiau žadėjo bausti nacionalinį šalies olimpinį komitetą. Jo vadovu iki šiol yra pats neteisėtas šalies prezidentas A. Lukašenka.

Kita konferencijoje aptarta tema – šalies ledo ritulio federacijos vadovo Dmitrijaus Baskovo vaidmuo R. Bondarenko nužudyme.

„2021 m. pasaulio čempionato nukėlimas yra natūrali pasekmė to, kaip elgiasi Baltarusijos valdžia, tarp jų ir ledo ritulio federacijos vadovas. Tarptautinė ledo ritulio federacija (IIHF) nusprendė atidėti čempionato atėmimo iš Baltarusijos klausimą kiek galima ilgesniam laikui. Jeigu Baltarusijoje kažkas pasikeistų, būtų įmanoma saugiai pravesti čempionatą. Tačiau jeigu situacija liks tokia pati, išlieka didelė tikimybė, kad čempionatas bus iškeltas į kitą šalį“, – teigė A. Kotovas.

BSSF teigė, kad yra tiesioginiai įrodymai, rodantys, kad D. Baskovas prisidėjo nužudant R. Bondarenką.

„Iki šiol nėra pradėta byla dėl jo nužudymo. Taip, žiūrint iš teisinės pusės, įrodymų mes neturime, tačiau buvo atliktas labai stiprus žurnalistinis tyrimas. Yra daugybė nuotraukų, vaizdo įrašų, duomenų iš mobilaus ryšio tiekėjų, rodančių, kad D. Baskovas ir kitas asmuo tuo metu buvo toje vietoje, kur įvyko tragedija. Internete nutekintas ir telefono pokalbis, patvirtinantis, kad jie buvo toje vietoje. Jeigu mes kalbame apie žiniasklaidos ir viešuosius tyrimus, yra pakankamai įrodymų“, – teigė A. Kotovas.

Sportininkų fondo atstovai taip pat atskleidė, kad pradėjo darbą, kurio tikslas atimti iš tam tikrų su valdžia ir smurtu susijusių asmenų Šengeno erdvės vizas.