Sportas

2016.02.26 19:15

Išrinktas FIFA prezidentas

DELFI.lt2016.02.26 19:15

Šeichas Salmanas Bin Ibrahimas Al-Khalifa buvo laikomas nežymiu Tarptautinės futbolo federacijų asociacijos (FIFA) prezidento rinkimų favoritu. Bet penktadienį Ciuriche (Šveicarija) triumfavo ne jis, o Europos favoritas Gianni Infantino, po atkaklios kovos laimėjęs ir kitų pasaulio dalių simpatijas.

Neeilinis FIFA kongresas atomazgą pasiekė antrame rinkimų ture. Pagal reglamentą, norint pasiekti pergalę, kandidatams reikėjo surinkti daugiau nei pusę visų balsų – 104.

Tai pavyko ligšioliniam UEFA generaliniam sekretoriui G. Infantino. Šveicaras, kurį palaikė ir Lietuva, antrame ture sulaukė 115 balsų.

Už Bahreino šeichą ir Azijos futbolo konfederacijos (AFC) prezidentą Salmaną balsavo 88 FIFA kongreso nariai, Jordanijos princas Ali bin al Husseinas gavo 4 balsus, o prancūzas Jerome'as Champagne'as nesurinko nė vieno.

Antro FIFA prezidento rinkimų turo prireikė pirmą kartą nuo 1974 metų, kai organizacijos postą užėmė brazilas Joao Havelange'as.

Pirmame ture, kuriame pergalę būtų atnešę du trečdaliai visų balsų (138), FIFA narių simpatijos pasiskirstė taip: G. Infantino gavo 88 balsus, antrą vietą užėmė šeichas Salmanas (85), trečią – princą Ali (27), ketvirtą – J. Champagne'as (7).

Paskutinis kandidatas – Pietų Afrikos Respublikos verslo magnatas Tokyo Sexwale'as – paskutinę akimirką atsiėmė savo kandidatūrą, bet tiesiogiai neparėmė nė vieno iš rinkimų kovoje likusių konkurentų.

FIFA prezidentą rinko 207 nacionalinių federacijų atstovai, o Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Edvinas Eimontas priklausė balsų skaičiavimo komisijai.

45-erių G. Infantino turtingiausios planetos federacijos vadovo pareigose pakeis į korupcijos skandalų liūną įbridusį šveicarą Seppą Blatterį, kuris FIFA vairą savo rankose laikė 18 metų.

Apie krepšinį ir NBA

Prieš rinkimų pradžią kiekvienas iš penkių kandidatų gavo tribūną paskutiniam savo pareiškimui. Pirmas žodį tarė ir trumpiausiai – keturias minutes – sugaišo princas Ali, pabrėžęs, kad jis vienintelis iš pretendentų neatstovauja kuriai nors vienai kontinentinei konfederacijai.

Savo ruožtu, šeichas Salmanas perėmė S. Blatterio naudotą retoriką ir garantavo dėmesį mažoms valstybėms, kaip teigiamą pavyzdį pateikdamas futbolo progresą Kirgizijoje.

Tuo metu J. Champagne'as retoriškai klausė FIFA kongreso narių, ar jie norėtų, kad futbolas virstų panašiu į krepšinį, turėdamas omenyje ribotą pastarosios sporto šakos geografiją. Europos dominavimą generuojant pajamas iš futbolo jis palygino su uždara NBA struktūra ir pažadėjo padvigubinti šimto skurdžiausių federacijų finansavimą.

Ilgiausiai truko G. Infantino kalba. Poliglotas iš Šveicarijos į auditoriją kreipėsi ir itališkai, ir angliškai, ir ispaniškai, ir prancūziškai ir net portugališkai. Pagrindine jo pasisakymo vinimi tapo 1,2 mlrd. JAV dolerių aukso puodo, kurį turi FIFA, išdalinimas nacionalinėms federacijoms.

Paskutinis kandidatas – T. Sexwale'as – po griausmingos ir spalvingos kalbos galiausiai pareiškė atsisakantis ketinimų dalyvauti FIFA rinkimuose.

Ginčas dėl suspenduotų federacijų

Jau pačioje FIFA kongreso pradžioje – dar gerokai iki svarbiausių klausimų sprendimo – kilo nesutarimai tarp suvažiavimo delegatų.

Nuomonės išsiskyrė dėl dviejų anksčiau suspenduotų federacijų – Kuveito ir Indonezijos. Iš futbolo diskvalifikuotus FIFA vadovus pavaduojantis laikinasis prezidentas Issa Hayatou iš Kamerūno pranešė, kad jų likimas bus sprendžiamas gegužę Meksikoje vyksiančiame eiliniame FIFA kongrese, todėl balsuoti penktadienio rinkimuose Kuveitas ir Indonezija negalės.

Bet Jordanijos ir Jungtinių Arabų Emyratų atstovai pacitavo FIFA statutą, teigiantį, kad dėl nacionalinių federacijų tolesnio suspendavimo turi būti sprendžiama artimiausiame FIFA kongrese, taigi, šis klausimas esą privalo būti nagrinėjimas penktadienį.

Laikinasis FIFA generalinis sekretorius Markusas Kattneris pasiūlė likusiems 207 FIFA nariams balsuoti, kada reikėtų spręsti dėl Kuveito ir Indonezijos. Dauguma kongreso dalyvių nutarė atidėti klausimą iki suvažiavimo Meksike.

Dėl tokio sprendimo graužtis turėjo šeichas Salmanas – manoma, kad dvi suspenduotos Azijos federacijos savo balsus būtų atidavusios jam.

Pritarė FIFA reformai

Prieš naujo prezidento rinkimus FIFA kongresas turėjo apsispręsti dėl reformų paketo, paruošto reaguojant į pernai kilusią korupcijos krizę.

Pasiūlyta FIFA prezidento maksimalų kadencijų skaičių apriboti iki trijų (12 metų), atskirti komercinę organizacijos veiklą nuo futbolo valdymo, vykdomąjį komitetą pakeisti 36 narių FIFA taryba, sukurti generalinį sekretoriatą.

Už reformas balsavo 179 nariai, prieš jas pasisakė tik 22 federacijos. Balsavimo rezultatai buvo palydėti salėje nuskambėjusiais aplodismentais.

Dalyvius prie durų pasitiko piketas

Penktadienį ryte į neeilinį FIFA kongresą Ciuricho „Hallenstadion“ arenoje besirenkančius futbolo pasaulio lyderius pasitiko būrelis aktyvistų.

Žurnalistams jie prisistatė šeicho Salmano rėmėjais iš Bahreino ir rodė transparantus su kandidato atvaizdu.

Tuo metu iš Bahreino sostinės Manamos pranešama apie dideles saugumo struktūrų pajėgas, penktadienį išvestas į miesto gatves.

Beje, šia proga palaikomi ir kandidatai, dalyvaujantys kiek kitokiuose rinkimuose.

Suvažiavimas – be S. Blatterio

Į akis krito faktas, kad 79-erių ilgametis FIFA lyderis S. Blatteris nedalyvavo šiame neeiliniame suvažiavime Ciuriche, šveicarų sporto baronui per pastaruosius devynis mėnesius patyrus įspūdingą nuopuolį.

Šveicarijos policija, vadovaudamasi JAV išduotais arešto orderiais, pernai gegužę, likus dviem dienoms iki S. Blatterio perrinkimo, Ciuriche suėmė septynis FIFA pareigūnus.

Vėliau FIFA etikos komitetas uždraudė S.Blatteriui aštuonerius metus dalyvauti bet kokioje futbolo veikloje dėl etikos pažeidimų. Apeliacijų komisija anksčiau šią savaitę sutrumpino jo diskvalifikaciją iki šešerių metų, bet jam dar gali būti pateikti baudžiamieji kaltinimai.

Skirtingos kandidatų vizijos

Svarbiems rėmėjams delsiant sudaryti naujas sutartis, taip pat artėjant prieštaringai vertinamam 2018-ųjų Pasaulio futbolo čempionatui Rusijoje, T. Sexwale'as balsavimo išvakarėse pareiškė, kad FIFA tapo „sukežusiu namu“.

G. Infantino, Europos futbolo federacijų asociacijos (UEFA) generalinis sekretorius, ir šeichas Salmanas, Azijos futbolo konfederacijos (AFC) prezidentas, siūlė labai skirtingas FIFA ateities vizijas.

Pirmasis ragino padidinti Pasaulio čempionate dalyvaujančių komandų skaičių nuo 32 iki 40, taip pat daugiau negu dvigubai padidinti 209 nacionalinių futbolo asociacijų finansavimą – iki daugiau negu 1 mlrd. JAV dolerių per ketverius metus.

Šeichas Salmanas, kuris laikomas artimesniu FIFA senajai gvardijai ir yra tvirtai palaikomas Azijos ir Afrikos asociacijų, savo ruožtu tikino, kad tokie pasiūlymai gali nuvesti FIFA į bankrotą.

Jis ketvirtadienį sakė, kad „neužstatys“ FIFA ateities, kad laimėtų daugiau balsų.

Bahreino šeichas siūlė padalyti FIFA į komercinį ir futbolo departamentus, o pasaulinės futbolo organizacijos prezidentą padaryti veikiau reprezentaciniu veikėju.

Kas ką palaikė?

Kiekvienam pretendentui buvo iškilę savų politinių problemų.

G. Infantino septynerius metus buvo UEFA prezidento Michelio Platini dešinioji ranka. Pastarasis taip pat buvo šešeriems metams diskvalifikuotas dėl etikos pažeidimų.

Tuo metu šeichui Salmanui, kuris yra svarbus Bahreino valdančiosios šeimos narys, buvo keliami nepatogūs klausimai dėl prodemokratinių jėgų protesto numalšinimo toje Persijos įlankos valstybėje. Salmanas tvirtino, kad žmogaus teisių organizacijų keliami kaltinimai tėra „bjaurus melas“.

AFC ir Afrikos futbolo konfederacija (CAF), kurioms priklauso 100 balsų, viešai pareiškė palaikysiančios 50-metį šeichą Salmaną.

Tačiau Australijos futbolo federacija, kuri yra AFC narė, penktadienį pareiškė balsuosianti už princą Ali, kurį taip pat palaiko Jungtinės Valstijos.

Lietuvos futbolo federacija FIFA prezidento rinkimuose, kaip ir dauguma kitų Europos šalių, palaikė G. Infantino.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt