Sportas

2016.02.26 14:52

FIFA pritarė svarbioms reformoms, turinčioms išrauti korupciją

BNS 2016.02.26 14:52

Tarptautinės futbolo federacijų asociacijos (FIFA) narės penktadienį palaimino svarbias reformas, futbolo pasauliui stengiantis išrauti korupciją, kuri daug metų buvo jos valdančiosios institucijos rykštė.

Ciuriche vykstančiame suvažiavime, kuriame taip pat bus išrinkta pamaina susikompromitavusiam FIFA prezidentui Seppui Blatteriui, planuojamoms priemonėms buvo pritarta 179 balsais prieš 22, o dar šešioms narėms susilaikius.

Šios reformos buvo derinamos nuo pernai birželio komitete, vadovaujamame šveicaro teisininko Francois Carrard'o, kuriam daugiau nei prieš dešimtmetį taip pat buvo patikėta vadovauti panašiai sanavimo operacijai Tarptautiniame olimpiniame komitete (IOC).

Tarp svarbiausių reformų – FIFA prezidento ir jos vykdomojo komiteto vaidmens pakeitimas.

Prezidento vaidmuo nuo šiol taps panašus į bendrovės valdybos pirmininko: jis vadovaus organizacijos strategijai, bet turės mažiau svarų balsą jos kasdieniuose reikaluose.

FIFA vykdomasis komitetas, atsidūręs korupcijos skandalo epicentre, pervadintas FIFA taryba, o jo veikla bus panaši į bendrovės direktorių tarybos.

FIFA generalinis sekretorius, anksčiau buvęs antrasis pagal rangą po prezidento, nuo šiol prilygs pasaulinės futbolo organizacijos generaliniam direktoriui.

Šiomis priemonėmis ketinama apriboti aukščiausių FIFA pareigūnų valdžią, kad nebesikartotų asmeninių interesų stūmimo ir lėšų švaistymo incidentai, tapę kasdienybe per 18 metų trukusį S. Blatterio darbą prezidento poste.

Prezidentas ir tarybos nariai nuo šiol galės dirbti ne ilgiau negu tris ketverių metų kadencijas iš eilės.

Taip pat buvo pritarta kelioms priemonėms, turinčioms padidinti FIFA, kuri perskirsto milijardus dolerių, finansų skaidrumą.

Organizacijos pajamos bus skelbiamos viešai, kaip ir jos vadovų atlyginimai. Tuo tarpu finansinė priežiūra taps labiau nepriklausoma ir nuodugnesnė.

FIFA komisijų, kurių daugelis buvo laikomos pernelyg išsiplėtusiomis ir netaupiomis, skaičius drastiškai mažinamas – nuo 26 iki devynių.

Taip pat uždegama žalia šviesa išplėsti moterų vaidmenį FIFA valdyme: kiekvienos nacionalinės federacijos taryboje turės būti bent viena moteris.

Vertinant plačiau, šiomis reformomis siekiama skatinti „kultūros pokyčius“ FIFA, taip pat užtikrinti, kad vadovavimas taptų labiau etiškas ir atskaitingesnis.

Taip pat buvo išsakyta raginimų sustabdyti politikų kišimąsi ir užkirsti kelią interesų konfliktui priimant svarbiausius sprendimus. Dauguma sutinka, kad šie veiksniai buvo vieni iš pagrindinių, atvedusių FIFA į dabartinę krizę.

Prieš tą balsavimą palestiniečių atstovas kreipėsi į suvažiavimo dalyvius, ragindamas nepritarti reformoms ir argumentuodamas, kad krizės metu būtų klaida imtis didelės restruktūrizacijos.