Sportas

2016.02.24 14:49

Lažybų skandalo atomazga: E. Šeškui – federacijos indulgencija

Lažybų skandalo purvais apdrabstytas Edvinas Šeškus gali nusiplauti gėdos dėmes – Lietuvos krepšinio federacijos Etikos, drausmės ir apeliacinės komisijos neįtikino Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) pateikta informacija, todėl 20-mečiui gynėjui skirta diskvalifikacija buvo anuliuota. Bet ties šia pergale E. Šeškaus tėvas Virginijus sustoti neketina – vardan sūnaus garbės Prienų-Birštono „Vytauto“ treneris ketina reikalauti viešo atsiprašymo.

Kaltinimų lavina

Vandenis Lietuvos krepšinyje NKL išjudino prieš pat Naujuosius metus, kai Drausmės komisijos sprendimu Raseinių „Rasų“ žaidėjus Edviną Šeškų ir Augustiną Jankaitį apkaltino veiksmais, pažeidžiančiais sporto etiką ir kuriais siekta daryti įtaką rungtynių rezultatui. Už tai abu jaunieji krepšininkai susilaukė diskvalifikacijos iki 2016 metų gegužės 1 dienos.

E. Šeškus, palaikomas savo tėvo Virginijaus, pateikė apeliacinį skundą LKF Etikos, drausmės ir apeliacinei komisijai. Juo buvo reikalaujama įpareigoti NKL viešai paneigti pranešimą apie diskvalifikaciją arba teisiniais ir faktiniais įrodymais pagrįsti šį sprendimą.

Savo ruožtu, NKL federacijai pateikė iš „Rasų“ klubo gautą informaciją ir gruodžio 12 dienos rungtynių prieš „Palangą“ vaizdo įrašą.

„Rasų“ rašte rašoma, kad lapkričio mėnesį klubas sulaukė anoniminio skambučio dėl dviejų žaidėjų įsitraukimo į lažybas. Komandai po lapkričio 17 dienos rungtynių su Marijampolės „Sūduva“ kilo įtarimai, kad nešvariuose žaidimuose dalyvauja E. Šeškus ir A. Jankaitis.

Klubas taip pat nurodė, kad lapkričio 9 dieną A. Jankaitis buvo pastebėtas su asmeniu, įtariamu sutartomis rungtynėmis, o „Rasų“ treneris rūbinėje išgirdo A. Jankaičio ir E. Šeškaus pokalbį, kuriame buvo aptarinėjami būsimų rungtynių lažybų koeficientai.

Taip pat gruodžio 12-ąją komanda „iš patikimų asmenų“ esą gavo informacijos, kad abu žaidėjai dalyvauja sutartose varžybose. Krepšininkai kaltinami, kad anoniminiam liudytojui siūlė dalyvauti lažybose.

NKL atstovų teigimu, diskvalifikacijos buvo skirtos ne už dalyvavimą sutartose varžybose, bet už kitus veiksmus, kuriais, pažeidžiant sporto etiką, siekiama daryti įtaką rungtynių rezultatams ar eigai – pavyzdžiui, už žinojimą apie lažybas ir šios informacijos neatskleidimą.

Edvinas Šeškus, Augustinas Jankaitis. DELFI.lt montažas

Turėjo kontrargumentų

Visus iki vieno kaltinimo E. Šeškus neigė. Be to, jis pažymėjo faktą, kurio nežinojo net ir NKL atstovas – prieš „Palangos“ komandą gynėjas žaidė traumuotas.

„Prieš tai buvo rungtynės su „Šilute“, kuriose išsisukau čiurną ir visą laiką jaučiau skausmą. Prieš mačą aš pasakiau, kad man skauda, bet jeigu reikia, galiu žaisti. Ir žaidžiau“, – komentuodamas LKF sprendimą, Krepšinis.lt šyptelėjo E. Šeškus.

Šiame mače 196 cm ūgio gynėjas ant parketo praleido 21 minutę, per kurią pataikė abu mestus dvitaškius, atliko 2 rezultatyvius perdavimus, atkovojo kamuolį ir surinko 6 naudingumo balus.

Tai buvo paskutinės jo rungtynės šiame sezone. Kad prieš jį buvo rengiama byla E. Šeškus sužinojo tik gavęs oficialų NKL Drausmės komisijos sprendimą, todėl jis neturėjo galimybės pateikti paaiškinimą. Be to, lyga krepšininkui sprendimo argumentų taip pat nepateikė.

E. Šeškus iki šio incidento priklausė Vilniaus „Lietuvos rytui“, kuris ir skolino jaunąjį žaidėją „Rasų“ ekipai. Anot jo, dalyvauti lažybose jam nebuvo tikslo, nes jis gaudavo gerą atlyginimą iš sostinės klubo. Be to, žaidėjas norėjo kuo geriau pasirodyti, kad galėtų sugrįžti į LKL vicečempionų gretas. O būtent dėl lažybų skandalo klubas ir nutraukė su juo sutartį.

Šventiniu laikotarpiu krepšininką pasiekė dar viena nesmagi žinia – atlikus magnetinio rezonanso tyrimą, paaiškėjo, kad trauma, kurią jis patyrė rungtynių metu – kur kas rimtesnė. Gydytojas diagnozavo pėdos stresinį lūžį, dėl kurio E. Šeškui teko iškęsti 3 val. trukusią operaciją.

Lygai klausimas liko atviras

Išnagrinėjusi visus parodymus LKF Etikos, drausmės ir apeliacinė komisija juos paskelbė nepakankamai argumentuotais. Komisijai užkliuvo, kad NKL rėmėsi anoniminių liudytojų parodymais, bet jie nebuvo užfiksuoti, taip pat nebuvo apklausti nei „Rasų“ klubo atstovai, nei patys kaltinamieji, kuriems nebuvo sudaryta sąlygų pateikti pasiaiškinimų.

„Komisija daro išvadą, kad nurodyti procedūriniai pažeidimai yra esminiai – dėl jų nebuvo užtikrintas teisingas procesas ir neatskleista bylos esmė“, – rašoma LKF išvadose.

Atsižvelgdama į tai, komisija panaikino NKL sprendimą ir grąžino bylą nagrinėti iš naujo. Vis dėlto pačios bylos federacija taip ir neįvertino, išvengdama visiems labiausiai rūpinčio klausimo, ar buvę „Rasų“ žaidėjai išties galėjo dalyvauti nešvariuose žaidimuose.

„Pačių faktų, dėl kurių ir kilo šis klausimas, LKF nepaneigė. Ar vėl imsimės bylos, dabar pasakyti negaliu – tarsimės su teisininkais“, – Krepšinis.lt sakė NKL vykdomasis direktorius Giedrius Grybauskas.

Reikalaus atsiprašymo

Visai kitaip žinią iš LKF priėmė sūnaus karjera susirūpinęs V. Šeškus.

„Mes net neabejojome, kad Edvinas bus išteisintas, nes tai tikrai yra išsigalvojimas. Labai gaila, kad NKL pasirodė nesanti profesionali lyga, priimdama tokius sprendimus. Vaikas buvo apjuodintas per televizijas, spaudoje, jam teko daug išgyventi, todėl mes sieksime, kad NKL viešai atsiprašytų“, – eiti iki galo pasiryžęs treneris.

Beje, skandalo įkarštyje 49-erių specialistas tarp eilučių žaibus svaidė ir į „Lietuvos ryto“ pusę, užsimindamas, jog sostinės klubui lažybomis apkaltinti žaidėjai nebuvo reikalingi. Vis dėlto tiesioginių kaltinimų V. Šeškus vengia.

„Būtų gerai, kad žmonės bent suprastų, jog jie suklydo arba atskleistų, kieno paskatinti tai padarė. Yra visokių klaustukų – įrodymų nėra, tai kaip galima žmones kaltinti? Aš irgi esu visokių gandų prisiklausęs, bet iš gandų žmogaus kaltinti negalima“, – pasvarstymais dalijosi treneris.

Beje, nors šia apeliacija E. Šeškus gynė tik savo poziciją, buvo nuspręsta, kad lygiai taip pat procedūriniai pažeidimai, skiriant sankcijas, padaryti ir A. Jankaičio atžvilgiu, todėl diskvalifikacija panaikinta ir jam.

E. Šeškus dar reikalavo, kad būtų pateiktas oficialus raštas su Federacijos patvirtinimu, jog kaltinimai nėra teisingi ir kad jis gali būti registruojamas bet kuriame Lietuvos čempionate. Tačiau jie buvo atmesti kaip nepatenkantys į komisijos kompetenciją.

Dar iki LKF sprendimo E. Šeškus prisiglaudė po tėvo sparneliu ir nuo gruodžio pabaigos priklauso „Vytauto“ komandai. Tiesa, ant parketo jis išbėgs jau tik kitame sezone, nes vis dar gydosi stresinį pėdos lūžį.

Marcelo Nicola sprendimu „Lietuvos rytas“ E. Šeškų sezono pradžioje paskolino „Rasų“ komandai. Per 14 mačų NKL pirmenybėse jis vidutiniškai rinko 14,4 taško, 4,4 atkovoto kamuolio, 4,6 rezultatyvaus perdavimo ir 17 naudingumo balų.