Sportas

2020.11.28 16:30

Parodomoji Tysono ir Joneso akistata: ar bokse yra vietos senukams?

Martynas Nesavas, LRT.lt2020.11.28 16:30

Ankstyvą sekmadienio rytą į bokso ringą grįš dvi praeities legendos: Mike`as Tysonas ir Roy`us Jonesas, kurie susitiks parodomojoje kovoje. Tarp vakaro kovų galėsime išvysti ir keletą aktyvių profesionalių boksininkų bei į ringą grįžtantį „Youtube“ veikėją Jak`ą Paulą, kuris susitiks su karjerą jau baigusiu profesionaliu NBA krepšininku Nate`u Robinsonu. 

Šios kovos skatina žmonių sentimentus, didina aistras, bet jos nebus tokios, kokių galima tikėtis.

Kodėl tai vyksta?

Iš pirmo žvilgsnio visu šio renginio egzistavimu yra sunku patikėti – į ringą lipa du karjeras baigę kovotojai: M. Tysonui šiuo metu yra 54-eri, o R. Jonesui – 51-eri, o paskutinėse savo kovose abu boksininkai atrodė tragiškai ir dabar pasirodyti geriau šansų turi mažai. Tačiau nepaisant viso to, kova ir visas renginys vyksta ir kelia ažiotažą.

Pagrindinei vakaro kovai yra numatyti 8 raundai, kurie truks po dvi minutes, o jos taisyklės iki šiol nėra aiškios, pateikiama informacija yra prieštaringa.

Buvo teigiama, kad jei nors vienas iš boksininkų ringe patirs traumą, kova iš karto bus nutraukta. Taip pat skelbta, kad šoninių ringo teisėjų nebus, tad ir kovos rezultato nebus, bet WBC yra paruošusi specialų diržą kovos nugalėtojui .

Taip vis dar nėra iki galo aišku, ar boksininkai galės siekti nokauto. Parodomosiose kovose galioja nerašyta taisyklė, kad nei vienas iš kovotojų nesistengia nokautuoti kito, tačiau žinant M. Tysono ir R. Joneso charakterius ir pasisakymus prieš kovas, kuriuose M. Tysonas teigė, kad jei tik pasitaikys proga nokautuos R. Jonesą, o pastarasis tvirtina, kad ringe yra pasiryžęs ir numirti, nokautas yra tikrai įmanomas. Taip pat ir organizatoriai dėl nokauto yra pasisakę prieštaringai.

Visgi tiems, kurie laukia įspūdingos kovos, reikėtų šiek tiek nurimti.

Visų pirma, abu senukai, jeigu vertintume jų amžių sporto pasaulyje, į ringą žengia tikrai ne dėl to, kad jaučiasi kaip 20, o dėl to, kad ši parodomoji kova kiekvienam iš jų garantuotai atneš 10 milijonų JAV dolerių, o šią sumą dar padidins ir žiūrovų įsigytos transliacijos.

Antra, nei vienas iš jų nebus optimalios sportinės formos ir net sutrumpintas kovos laikas nepadės jiems išlaikyti aukšto tempo visos dvikovos metu. Tai, kad socialiniuose tinkluose sklando trumpi vaizdo įrašai, kuriuose abu kovotojai atrodo fenomenaliai, dar negarantuoja to, kad amžius boksininkų ringe nepavys.

Jeigu pažiūrėsime į šią kovą iš techninės pusės, spręsti apie kovos eigą bus tikrai sunku, kadangi realaus šių boksininkų pajėgumo niekas negali žinoti – ringe pastarąjį kartą jie buvo labai seniai. Taigi, remtis galėsime tik jų praeities kovų paliktais įspūdžiais.

Šioje kovoje jėgos ir gynybinių sugebėjimų pranašumą galėtų turėti M. Tysonas. Visą savo karjerą šis boksininkas rėmėsi „peek-a-boo“ stiliumi, kuris yra paremtas tvirtu rankų bloku, aktyviais gynybiniais judesiais nugara ir nuolatiniu priešininko spaudimu siekiant suteikti kuo daugiau žalos kontratakuojant. Šį stilių ištobulinęs M. Tysonas yra labai judrus taikinys, o apie jo smūgių jėgą tiesiog sklando legendos.

R. Jonesas šioje kovoje galės mėgautis savo pranašumu techninio meistriškumo ir greičio kategorijose. Visą savo karjerą R. Jonesas buvo žinomas kaip itin universalus kovotojas, kuris gebėdavo derinti gynybą, kojų darbą ir puolimo kombinacijas kartu su savo žaibišku rankų greičiu, kuris buvo įspūdingas net ir sunkiasvorių divizijoje.

Šią kovą vertinti objektyviai yra sunku – sporto skalėje, tai yra dviejų senukų, buvusių žvaigždžių susidūrimas, kuris taps arba ilga ir nuobodžia kova nesibaigiančiuose klinčuose, arba įspūdingu ir boksininkų sveikatai pavojingu, greitu nokautu pasibaigusia akistata.

Buvęs NBA krepšininkas ir „Youtube“ žvaigždė bokso ringe

Viena iš pagrindinių vakaro kovų taps N. Robinsono ir J. Paulo akistata kreiserio svorio kategorijoje (iki 91 kg). N. Robinsonui tai bus debiutas profesionaliame bokso ringe, o J. Paulas kovos jau antrąjį kartą – pirmąjį kartą jis įveikė kitą YouTube boksininką Ali Loui Al–Fakhri, žinomą kaip AnEsonGib.

Šią kovą vertinti yra dar sunkiau, kadangi N. Robinsonas dar niekada nėra boksavęsis jokiame ringe, o J. Paulas yra turėjęs dvi kovas savo gyvenime, iš kurių vieną – pagal profesionalaus bokso taisykles.

Žinoma, tam tikri skirtumai iškart krenta į akis. Pirma, J. Paulas yra 10 cm aukštesnis už N. Robinsoną – 185 cm ir 175 cm atitinkamai – dėl to jis galės mėgautis ir ilgesnių rankų teikiamu pranašumu.

Antra, N. Robinsonas yra profesionalus atletas, buvęs NBA krepšininkas, 3 kartus laimėjęs NBA dėjimų konkursą, tad akivaizdu, jog yra atletiškas, o kojose, kurios generuoja itin daug jėgos bokso smūgiuose, turi daug sprogstamojo užtaiso.

J. Paulas jau yra du kartus lipęs į ringą teisėjaujamai kovai, taigi patirties valdant adrenaliną, emocijas, ruošiant ir vykdant kovos planą jis jau turės, o N. Robinsonas, kuris NBA žaidė net 10 metų, taip pat žino, ką reiškia atsiskleisti aukščiausiame sportiniame lygyje.

Taigi, nors tokios kovos ir pritraukia didesnes auditorijas, jos neatneša tikrosios naudos boksui. Šie kovotojai užima aukštesnes vietas kovų sąrašuose nei profesionalūs boksininkai, sportui paskyrę visą savo gyvenimą, o jų sukuriama kova grožiu dažnai nė iš tolo neprilygsta net ir vidutinio lygio profesionalams.