2020.11.27 11:52

Kaip buvo „išsikasta duobė“: į gynybos reitingo dugną nugarmėjusio „Žalgirio“ problemos

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.11.27 11:52

„Kažkur visa tai jau esu matęs“ – tokia mintis galėjo šauti į galvą kiekvienam krepšinio sirgaliui ketvirtadienio vakarą stebėjusiam Kauno „Žalgirio“ Eurolygos rungtynes su Sankt Peterburgo „Zenit“ klubu.

Anksti varžovų pasiekta dviženklė persvara, netrukus sekanti didesnė varžovų persvara dėl nefunkcionuojančios gynybos ir iš duobės pagirtinai besiropščiantys žalgiriečiai, sugebantys atkurti intrigą. Vėliau – kelios nedidelės klaidos, sunkūs pataikyti varžovų metimai ir patirtas pralaimėjimas.

Gražiausi rungtynių epizodai iš neperžengiamu iššūkiu „Žalgiriui“ tapusio mačo su „Zenit“

Krepšinio rungtynės – kompleksiškų veiksmų ir taktinių sumanymų visuma, kurių nederėtų supaprastinti iki dviejų sakinių teksto, tačiau būtent tokia trumpai nupasakota veiksmų seka žalgiriečiams baigėsi ne tik mačas su „Zenit“ (75:83), bet ir dvikovos su Milano „AX Armani“ (92:98) ir Maskvos CSKA (78:87).

Jeigu praėjusiame sezone buvęs „Žalgirio“ vyriausiasis treneris Šarūnas Jasikevičius 9 pralaimėjimų serijos Eurolygoje metu daug kalbėjo apie nepataikomus tritaškius metimus, jį pakeitęs Martinas Schilleris, kauniečiams įkritus į penkių pralaimėjimų duobę, daugiausiai klausimų iš žurnalistų sulaukė apie gynybą.

Iš tikrųjų, apie „Žalgirio“ gynybą kalbėti reikia. Pagal Eurolygos gynybos reitingą, kuris yra matuojamas per šimtą atakų, žalgiriečiai vidutiniškai po 11 sužaistų rungtynių praleidžia net po 130 taškų. Tai – blogiausias rezultatas visame turnyre.

M. Schillerio auklėtiniai po geros sezono pradžios ir po 6 turų iškovotų 5 pergalių, dar galėjo džiaugtis užimama 12 vieta pagal gynybos reitingą (109,8 taško per 100 atakų). Visgi kauniečiai reitingo dugną pasiekė per penkių pralaimėjimų seriją, kurios metu varžovai vidutiniškai rinkdavo po net po 89,2 taško.

Ką statistika sako apie „Žalgirio“ žaidimą per penkių pralaimėjimų seriją? Visų pirma, žalgiriečiai leidžia varžovams atakuoti iš toli net 47,2 procentų tikslumu. Šioje sezono atkarpoje tai yra, nenuostabu, blogiausias rezultatas Eurolygoje.

Madrido „Real“, Tel Avivo „Maccabi“, CSKA, „AX Armani“ ir „Zenit“ dvikovose su „Žalgiriu“ pataikė dviženklį tritaškių skaičių. Penkių rungtynių atkarpoje varžovų pataikytų tolimų metimų kraičiai tokie: 10, 11, 12, 13, 12. Iš viso – 58 tritaškiai.

Dviženklį tolimų metimų skaičių šiame sezone prieš žalgiriečius realizavo ir „Valencia“ (14 trit.). „Žalgiris“ pralaimėjo visus susitikimus, kuriuose varžovai pataikydavo dviženklį skaičių tolimų šūvių.

Įdomu tai, kad per praėjusio sezono 28 sužaistas rungtynes Š. Jasikevičiaus vadovaujami žalgiriečiai 9 rungtynėse į savąjį krepšį praleido dviženklį varžovų tritaškių skaičių. Iš tokių 9 dvikovų kauniečiai laimėjo triskart.

Gausiai varžovų liejami tritaškiai nėra atsitiktinumas. Tai – „Žalgirio“ gynybos trūkumai, kuriais ypač šiame sezone puikiai naudojasi žalgiriečių oponentai. Grįžkime į ketvirtadienio rungtynes su „Zenit“.

M. Schilleris po akistatos su Rusijos klubu išskyrė kelis jo komandos trūkumus ginantis nuo varžovų tolimų metimų: žalgiriečių problemos lendant iš oponentų statomų užtvarų ir komunikacijos trūkumai ginantis.

Pirmoje susitikimo dalyje siautėjęs Austinas Hollinsas prieš „Žalgirį“ sužaidė sezono rungtynes – 20 taškų (3/7 dvitaškių, 3/4 tritaškių, 5/5 baudų).

Amerikietis puikiai naudojosi komandos draugų užtvaromis, iš kurių vėluodami išlįsdavo Steve`as Vasturia ir Artūras Milaknis.

Antrajame kėlinyje panašiomis situacijomis naudojosi ir du buvę žalgiriečiai – K.C. Riversas ir Kevinas Pangosas, o „Zenit“ po dviejų kėlinių pirmavo dviženkliu skirtumu – 45:32.

Po vienos iš tokių tritaškių situacijų antrojo ketvirčio metu, M. Schilleris šaukė ant žalgiriečių per minutės pertraukėlę: „Jūs puikiai suprantate, kaip žaidžia varžovai, po velnių, reaguokite į situacijas“.

Dar labiau žalgiriečių klaidas gynyboje išryškino trečiojo kėlinio pradžia, kai Rokas Jokubaitis, planavęs eiti į pagalbą gynyboje, laiku nespėjo prie A. Hollinso, tritaškį netrukus realizavo K. Pangosas, o gynyboje vienas prieš vieną Willo Thomaso nesugaudė Augustinas Rubitas – 34:54.

Taip vos 1:39 min žalgiriečių atsilikimas nuo varžovų paaugo dar 9 taškais, o M. Schillerio žodžiais kalbant „išsikasėme sau duobę“.

„Mes, žaidėjai, neįvykdėme rungtynių plano, daug klydome. Turėjome didelių problemų, kai „Zenit“ metikai naudodavosi aukštaūgių užtvaromis ir mesdavo tolimus metimus. Mes nespėdavome“, – sėkmingą tritaškių seriją po taktiškai narstė Joffrey Lauvergne`as.

Po šios atkarpos „Žalgiris“ ėmėsi atsakomųjų veiksmų ir, išskyrus K.C. Riverso tritaškį su vėlavusio A. Milkanio pražanga, ėmė ties varžovų metikais gintis akivaizdžiai geriau.

„Žalgiris“ po spragų gynyboje ir sunkiai įsibėgėjusio puolimo buvo įkritęs į 25 taškų deficito duobę (34:59), likus žaisti mažiau nei 17 minučių.

Kaip ir susitikimuose su CSKA ar „AX Armani“, taip ir mače su „Zenit“ žalgiriečiai sėkmingai naikino varžovų pranašumą ir ketvirtąją ketvirtojo kėlinio minutę komandas skyrė 8 taškai (62:70).

Kertant varžovų persvarą, „Zenit“ sulaukė ir sėkmės šypsnio – sudėtingą dvitaškį per M. Grigonio rankas pataikė A. Hollinsas, gynyboje kamuolį atsikovojęs A. Rubitas netrukus jį išleido už galinės linijos, o Willas Thomasas besibaigiančią ataką išgelbėjo fantastišku tolimu metimu per Nigelą Hayesą.

„Neturiu problemų su sunkiais varžovų metimais, pavyzdžiui, kai Willas Thomasas pataikė sudėtingą metimą. Mes, treneriai, pyksime už puikių metikų tritaškius iš gerų situacijų. Turime gintis geriau“, – konstatavo M. Schilleris.

„Negalime sau leisti turėti kelių minučių sunkią atkarpą, nes varžovai pabėga dešimčia taškų ir tada jau yra sunku“, – aiškino J. Lauvergne‘as.

„Žalgiris“ turi laisvą savaitgalį daryti išvadoms ir gerinti gynybą, o horizonte – dar vienas pavojingas varžovas su puikiai pažįstamu vyriausiuoju treneriu – 12-ajame ture žalgiriečiai susitiks su Šarūno Jasikevičiaus „Barcelona“.

Nereikia net abejoti, kad geriausią gynybą turnyre demonstruojantys katalonai, žinoma, bandys smogti ten, kur kauniečiai šiuo metu yra pažeidžiami labiausiai.