Sportas

2020.11.26 07:03

Kaip Maradona tapo legenda – garsusis „Dievo rankos“ momentas, nepamirštamas iki šių dienų

LRT.lt2020.11.26 07:03

Trečiadienį miręs vienas geriausių visų laikų futbolininkų Diego Maradona sirgalius paliko su ryškiomis istorijomis apie jo asmenybę bei, žinoma, iš atminties neišdildomais žaidimo epizodais.

Netektis sporto pasaulyje: mirė viena ryškiausių futbolo žvaigždžių Diego Maradona

21-erius metus profesionaliai futbolą žaidęs D. Maradona bene labiausiai prisimenamas dėl savo įvarčio ranka į Anglijos rinktinės vartus 1986 m. pasaulio čempionato ketvirtfinalio rungtynėse.

Kontroversiškas epizodas, paties futbolininko pavadintas „Dievo rankos“ momentu, vyresniems futbolo gerbėjams iki šiol kelia dviprasmiškus jausmus.

Tinklalapis goal.com siūlo prisiminti mūsų pasaulį palikusio D. Maradonos karjeros momentą, amžiams įtvirtinusį jo, kaip legendos, statusą.

D. Maradona 1986 m. planetos pirmenybes su Argentinos rinktine pasitiko būdamas 25-erių ir jau artėdamas prie savo karjeros piko.

Argentinietis vos prieš kelerius metus buvo persikėlęs iš „Barcelonos“ į „Napolį“ klubą Italijoje už tuo metu rekordinius 10,5 mln. JAV dolerių.

„Serie A“ lygoje su D. Maradona „Napoli“ jau buvo spėjęs užkopto iki 3-osios pozicijos, nors dar prieš pasirašant sutartį su futbolininku italų klubas kovojo tik dėl išlikimo čempionate.

Po planetos pirmenybių, 1987-aisiais, „Napoli“ laimėjo ir pirmąjį savo Italijos čempionų titulą.

Talentingo futbolininko žaidėjo vardą D. Maradona užsitarnavo „Argentinos Juniors“ klube, kuriame pasižymėjo žvėrišku rezultatyvumu per penkerių metų laikotarpį (1976–1981 m.).

Netrukus argentinietis prisijungė prie „Boca Juniors“, su kuriuo laimėjo vienintelį savo karjeroje šalies čempionų titulą. Iš čia D. Maradona pakėlė sparnus į „Barceloną“ klubą, kuriame demonstravo puikų žaidimą, kol buvo sveikas.

Futbolininkas kentėjo nuo hepatito ir patirtos čiurnos traumos per 1984 m. „Copa Del Rey“ taurės turnyro finalą, kai D. Maradoną šiurkščiai atakavo „Athletic Club“ gynėjas Andoni Goikoetxea. Po šio D. Maradona protestavo, audrino vietinę publiką, o tribūnose netgi įsiplieskė neramumai, užbaigę argentiniečio karjeros etapą Katalonijos klube.

D. Maradona jautėsi savo rogėse, kai su Argentinos rinktine pradėjo žygį pasaulio čempionate Meksikoje. „Napoli“ klube futbolininkas rado vietą po saule, o prieš planetos pirmenybes argentiniečiui netrūko ambicijų įrodyti savo talento lygį su nacionaline ekipa.

Kelyje į ketvirtfinalio etapą Argentinos rinktinė su D. Maradona be pralaimėjimų pražygiavo per grupės etapą, o aštuntfinalyje susitvarkė su Urugvajumi. Anglijos futbolininkai, grupėje užėmę antrąją vietą, aštuntfinalyje iš tolesnės kovos eliminavo Paragvajų.

Reikia nepamiršti, kad įtampos prieš dvikovą tarp argentiniečių ir anglų netrūko – dar prieš ketverius metus šios dvi šalys kovojo kruviname konflikte dėl Folklando salų.

Pirmoji rungtynių pusė baigėsi be įvarčių ir, nors Anglijos rinktinės gretose Peteris Beardsley`us turėjo neblogą progą pelnytį įvartį, Argentina kontroliavo kamuolį ir kūrė daugiau pavojingų situacijų prie varžovų vartų. Argentiniečių pranašumą įrodė ir du epizodai antroje rungtynių dalyje, įėję į pasaulio čempionatų istoriją.

„Dievo rankos“ įvarčio epizode nebuvo apseita ir be D. Maradonos žaidimo magijos. Argentiniečių lyderis kamuoliu apžaidė Glenną Hoddle`ą, lyg peiliu kirto dviejų anglų žaidėjų gynybą bei atliko perdavimą komandos draugui Jorge Voldano, po kurio pats kirto į baudos aikštelę.

Kamuolys nuslydo nuo Voldono kojos, o jį karštliškai bandė išspirti saugas Steve`as Hodge`as, po kurio smūgio kamuolys krito į anglų baudos aikštelę ir artėjo prie D. Maradonos galvos. Argentinietis pašoko ir įvartį pelnė smūgiuodamas ne galva, o kumščiu į varžovų vartus.

Niekas iš rungtynių arbitrų nepastebėjo žaidimo ranka. Atrodė, kad niekas to nepastebėjo ir iš kitų susitikimo dalyvių, išskyrus anglus, kurie puolė prie arbitro Ali Bin Nassero.

Anglijoje rungtynes komentavęs Barry Daviesas kurį laiką stebėjosi, kodėl jo tautiečiai bando įrodyti, kad turėjo būti užfiksuota nuošalė. Parodžius vaizdo pakartojimą B. Daviesas pastebėjo ir D. Maradonos ranką įvarčio epizode, tačiau ir tuo metu nebuvo tikras, kas ką tik nutiko prie anglų vartų.

D. Maradona greitai išsisuko nuo įtarimų pradėjęs švęsti įvartį. Tiesa, argentinietį iš dalies išdavė ir jo žvilgčiojimai į rungtynių arbitrus.

A. Bin Nasseras, epizodą stebėjęs iš kairiojo krašto, D. Maradonos rankos galėjo nepamatyti dėl vartininko Peterio Shiltono, užstojusio vaizdą. Tiesa, linijos teisėjas Bogdanas Dotchevas turėjo aiškiai matyti neleistiną žaidimo momentą.

Anglai bandė spausti varžovus ir išlyginti rezultatą, tačiau jau po kelių minučių D. Maradona rezultatą savo komandai padvigubino. Šįkart nebuvo jokių abejonių.

D. Maradona priėmė kamuolį dar savoje aikštės pusėje ir netrukus visu gražumu parodė savo talentą. Sprintu su kamuoliu įveikęs visų varžovų gynybą argentinietis pelnė fantastišką įvartį.

Anglai dvikovoje dar atsakė Gary Linekerio įvarčiu, kuris mačo eigos nepakeitė.

Po susitikimo, kai vaizdo medžiagos pakartojimai ir nuotraukos įrodė D. Maradonos žaidimą ranka pirmojo įvarčio metu, pats futbolininkas teigė, kad įvartį pelnė „truputį mušdamas su galva, truputį su Dievo ranka“.

Vėliau jis pridėjo: „Laukiau, kol mane apkabins komandos draugai, bet niekas neartėjo prie manęs. Pasakiau jiems: „Greičiau atbėkite apsikabinti, nes kitaip teisėjas neįskaitys įvarčio“.

Teisėjai, po rungtynių kaltino vienas kitą. A. Bin Nasseras tvirtino, kad laukė B. Dotchevo signalo dėl įtartinų veiksmų epizodo metu, bet jokių įspėjimų nebuvo.

„FIFA mums skirtos instrukcijos prieš rungtynes buvo aiškios – jeigu kolega yra geresnėje matomumo situacijoje nei aš, turiu gerbti jo sprendimą“, – pridūrė arbitras.

„Nors iš karto supratau, kad nutiko kažkas neleistino, tuo metu FIFA taisyklės neleido teisėjų asistentams diskutuoti apie sprendimus su teisėjais. Jeigu FIFA šiai dvikovai būtų paskyrusi teisėją iš Europos, D. Maradonos įvartis nebūtų įskaitytas“, – kolegai neliko skolingas ir B. Dotchevas.

Anglijos rinktinės vyriausiasis treneris Bobby Robsonas buvo užtikrintesnis dėl to, ką matė garsiajame epizode.

„Mačiau kamuolį ore ir D. Maradoną, šokantį prie jo. P. Shiltonas irgi šoko prie jo, bet D. Maradona įmušė kamuolį ranka į vartus. Tikrai negali tikėtis tokių sprendimų pasaulio čempionate“, – tvirtino strategas.

Tiesa, specialistas neturėjo jokių pastabų dėl antrojo įvarčio: „Nuostabus įvartis. Man jis nepatiko, bet turiu pripažinti jo fantastiškumą“.

Pusfinalyje du D. Maradonos įvarčiai prieš belgus atvėrė kelią argentiniečiams į pasaulio čempionato finalą, kuriame teko susitikti su Vakarų Vokietija.

Vokiečių gynyba buvo sukausčiusi D. Maradoną, bet jo įtaka komandos žaidimui buvo didžiulė. Iš pradžių jis uždirbo komandai baudos smūgį, po kurio Jose Luisas Brownas išvedė Argentiną į priekį.

Jis prisidėjo prie kombinacijos, po kurios J. Valdano pelnė antrąjį susitikimo įvartį.

Nors vokiečiai nepasidavė ir išlygino rezultatą, D. Maradona, likus žaisti 6 minutes iki pagrindinio laiko pabaigos, apsuptas trijų varžovų žaidėjų, pamatė įkirtusį Jorge Burruchagą, kuriam pasiųstas perdavimas pavirto į pergalingą įvartį. Argentinos rinktinė po 8 metų pertraukos džiaugėsi planetos čempionų titulu.