Sportas

2020.11.25 21:04

Kita Maradonos gyvenimo pusė: narkotikai, radikalios politinės pažiūros ir sveikatos problemos

LRT.lt2020.11.25 21:04

Įspūdingas kamuolio valdymas, sirgalių žadą atėmę įvarčiai ir iškovoti titulai – profesionalo karjeros metu Diego Maradona galėjo mėgautis pusdievio statusu, o kalbėdamas apie save argentinietis neretai vartodavo trečiąjį asmenį, vadindamas save „Maradona“ ar „El Diego“.

Į rėmus netelpanti D. Maradonos asmenybė žengė koja kojan su jo žaidimo stiliumi, tačiau Argentinos tautos pasididžiavimas paskutiniais gyvenimo dešimtmečiais kentė nuo priklausomybių ir neišvengdavo skandalų.

Portalas LRT.lt pristato kitą D. Maradonos gyvenimo pusę, kurioje futbolo kamuolys liko nuošalyje.

Netektis sporto pasaulyje: mirė viena ryškiausių futbolo žvaigždžių Diego Maradona

Dar 1982–1984 m., rungtyniaudamas „Barcelonos“ klube, D. Maradona pradėjo vartoti kokainą. Ilgainiui tai tapo arngetiniečio priklausomybe, o narkotikai karjeros pabaigoje stipriai paveikė ir jo sugebėjimus aikštėje.

Futbolininkui itin patiko argentiniečių dainų kūrėjo Andreso Calamaro parašyta daina „Mi enfermedad“ („Mano liga“ – vert.). Šią dainą įrašė Argentinos roko atlikėja Fabiana Cantilo, o D. Maradonos nekart buvo klausta, ar šioje dainoje nėra užsimenama apie jo priklausomybę kvaišalams.

Pasakojama, kad rungtyniaudamas Italijos „Napoli“ klube po sekmadienį sužaistų rungtynių, argentinietis iki trečiadienio vartodavo kokainą, o nuo trečiadienio iki šeštadienio bandydavo „išsivalyti“ organizmą. Sekmadienį laukdavo dar vienerios rungtynės.

Kalbėdamas su Argentinos žiniasklaida, D. Maradona yra kalbėjęs apie savo priklausomybę narkotikams.

„Varžovams buvau suteikęs didžiulį pranašumą dėl savo ligos. Ar įsivaizduojate, kokiu žaidėjų būčiau buvęs, jeigu ne narkotikai?“, – tvirtino žaidėjas.

D. Maradona 1991 m. pirmą kartą įkliuvo dėl narkotikų vartojimo. Jam buvo skirta 15 mėnesių diskvalifikacija. Futbolininkas nežaidė nuo 1991-ųjų balandžio iki 1992 m. birželio.

Netrukus po to Buenos Airėse jis buvo sulaikytas su pusės kilogramo kokaino kiekiu.

1994 m. futbolininkas pasaulio čempionate, vykusiame JAV, pasižymėjo įspūdingu įvarčiu grupės rungtynėse su graikais, tačiau netrukus buvo išsiųstas iš rinktinės – D. Maradona vėl įkliuvo dopingo kontrolei, šįkart dėl draudžiamos medžiagos – efedrino vartojimo.

„D. Maradona tikriausiai vartojo visą narkotikų kokteilį, nes penkios rastos draudžiamos medžiagos nėra randomos vienoje substancijoje“, – tuo metu kalbėjo FIFA Vykdomojo komiteto atstovas ir gydytojas Michelis d`Hooghe`as.

D. Maradonai buvo skirta 15 mėnesių diskvalifikacija, užbaigusi jo tarptautinę karjerą.

Futbolininkas grįžo rungtyniauti į gimtinę, o 1997-aisiais, dar kartą įkliuvęs dėl narkotikų vartojimo, turėjo užbaigti karjerą.

Dar karjeros pabaigoje argentinietis kentėjo nuo pastebimo viršsvorio, trukdžiusio vikriai judėti aikštėje. Vos 165 cm ūgio D. Maradona po karjeros vienu metu svėrė net 130 kilogramų. Vėliau buvusiam futbolininkui buvo pavykę numesti nemažai svorio.

Užbaigus karjerą, problemos dėl narkotikų atsiliepė ir jo sveikatai: 2000 m. argentinietis gulėjo ligoninėje dėl perdozavimo narkotikais, 2004 m. patyrė širdies smūgį, 2005 m. jam buvo atlikta skrandžio operacija. Futbolo legenda kentėjo ir nuo hepatito.

2009-aiais futbolininką atsivijo ne tik sveikatos, bet ir finansinės problemos. Italijos pareigūnai pranešė, kad argentinietis yra skolingas šalies valdžiai 37 mln. eurų nesumokėtų mokesčių. Iš šios sumos net 23,5 mln. – delspinigiai už laiku nesumokėtą skolą.

D. Maradona išsiskyrė ir savo politinėmis pažiūromis. Kairiųjų radikalių pažiūrų politikams simpatizavęs argentinietis bičiuliavosi su buvusiu Kubos diktatoriumi Fideliu Kastro, palaikė Venesueloje autokratinį režimą įvedusį šalies prezidentą Hugo Chavezą.

2005-aisiais, JAV prezidentui George`ui Bushui lankantis Argentinoje, protestavo prieš jo vizitą su marškinėliais, ant kurių buvo užrašas „Stop Bushui“. Užraše „s“ raidė žodyje „Bushui“ buvo vaizduojama kaip svastitika. Tokiu būdu D. Maradona, kaip tuo metu teigė jis pats, pasisakė prieš JAV imperializmą.

2014 m. buvęs futbolininkas susitiko su popiežiumi Pranciškumi, kuriam yra dėkojęs dėl savo sugrįžimo prie religijos. Marškinėliai su D. Maradonos pavarde yra eksponuojami ir Vatikano muziejuje.

2018 m. D. Maradona vėl pasirodė Venesueloje per prezidento rinkimų kampanijos įkarštį ir išreiškė savo palaikymą Nicolasui Madurui.

Jau po karjeros D. Maradona, kalbėdamas apie savo priklausomybes ir audringą gyvenimo stilių, yra sakęs: „Man 53-ieji. Mano gyvenimas nebuvo normalus. Su tokiu gyvenimu, atrodo, kad jau nugyvenau 80 metų“.

2017 m. Argentinos įžymybė prisipažino, kad jau 13 metų nebevartoja narkotikų. Tiesa, D. Maradona nevengė alkoholio.

D. Maradona vėl pateko į naujienų antraštes, kai siautėjo per 2018 m. pasaulio futbolo čempionatą Rusijoje. Iš VIP asmenims skirtos ložės D. Maradona laidė nepadorius gestus jį provokavusiems sirgaliams ir emocingai stebėjo Argentinos rinktinės pergalę prieš Nigeriją.

Vėliau D. Maradona nusiuntė žinutę žurnalistams, pareiškdamas, kad prieš rungtynes buvo „išgėręs visą vyną Argentinoje“.

2019 m. futbolininkui buvo atlikta skrandžio operacija, stabdant vidinį kraujavimą.

Šių metų lapkričio pradžioje D. Maradona buvo pristatytas į ligoninę La Platos mieste Argentinoje. Netrukus garsenybei buvo atlikta smegenų operacija, kurios metu buvo pašalintas krešulys.

Lapkričio 12-ąją D. Maradona buvo išleistas iš ligoninės, prie kurios buriavosi minios jo talento gerbėjų.

Lapkričio 25-ąją, būdamas 60-ies, futbolo legenda mirė nuo širdies smūgio savo namuose Tigrėje, Bueno Airių provincijoje.