Sportas

2020.11.13 14:16

Žodį konflikte tarė ir ministerija: susiskaldymas šalies dziudo bendruomenėje smukdo olimpinę sporto šaką

LRT.lt2020.11.13 14:16

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija ateinančią savaitę planuoja surengti susitikimą su Nacionalinės dziudo asociacijos (NDA) atstovais. NDA, kuri vienija ir atstovauja didžiajai daliai Lietuvos dziudo organizacijų bei dziudo visuomenės atstovų, yra išplatinusi kreipimąsi tarptautinėms šios sporto šakos federacijoms bei nacionalinėms sporto institucijoms dėl Lietuvos dziudo federacijos (LDF) vykdomos sportininkų diskriminacijos ir dziudo sportą griaunančios veiklos, rašoma žinutėje spaudai.

Švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Kornelija Tiesnesytė komentuodama susidariusią situaciją, teigė, jog bus ieškoma ilgalaikių sprendimų, kurie padėtų apginti sportininkų teises.

„Dabartinis Sporto įstatymas aiškiai įvardija kriterijus, kuriuos turi atitikti sporto federacija, norėdama gauti valstybės finansavimą. Tačiau įstatyme nėra nuostatų, leidžiančių nutraukti finansavimą, kai įtariamas neleistinas elgesys – tiesiog anksčiau nebuvo tokių precedentų. Žvelgiant į ateitį, būtina ieškoti kriterijų, kurie, įtvirtinus juos Sporto įstatyme, užtikrintų ir gintų sportininkų teises bei veiktų kaip tam tikros prevencijos priemonės asmeninėmis ambicijomis, o ne objektyviu vertinimu grįstiems veiksmams ir sprendimams. Sporto federacijos turi atitikti gero valdymo principus, jų veikla turi būti demokratiška ir skaidri“, – sakė viceministrė.

Anot K. Tiesnesytės, vertinant moralinį susidariusios situacijos aspektą, tenka apgailestauti, kad nesutarimai bendruomenėje kenkia olimpinei sporto šakai ir sportininkams. Sportininkai netenka galimybės tęsti pasirinktos karjeros – varžytis aukščiausio lygio varžybose.

„Siekiant sportininkų teisių užtikrinimo, Lietuvoje yra kur padirbėti – kol kas daugiau teisių turi federacijos, nes valstybė finansuoja jų teikiamas programas, o sportininkai šiuose procesuose nedalyvauja. Pokyčiai vyksta labai lėtai, bet turime surasti bendrus vardiklius, kriterijus, kad sportininkų teisės būtų aktyviau atstovaujamos ir geriau ginamos“, – teigė viceministrė.

NDA išplatintame rašte pažymima, kad ne visi šalies sportininkai priklauso LDF, bet visi paklūsta administraciniams nurodymams pagal tarptautinių dziudo organizacijų nustatytą tvarką. Anot NDA, LDF priimti sprendimai dėl šalies sportininkų dalyvavimo tarptautinėse varžybose ir čempionatuose tvarkos, diskriminuoja LDF nepriklausančius sportininkus dėl materialinės padėties ir nevienodų konkurencinių sąlygų bei užkerta jiems kelią dalyvauti tarptautinėse varžybose.

Kreipimosi rašte taip pat teigiama, jog priešprieša šalies dziudo sporte tęsiasi beveik dešimtmetį, LDF piktnaudžiauja valdžia, neskaidriai skirsto sporto rėmimo pinigus, riboja galimybes dalyvauti varžybose, todėl mažėja perspektyvių šalies sportininkų motyvacija, prastėja rezultatai.