Sportas

2020.11.05 16:42

Seimas vienbalsiai priėmė rezoliuciją dėl LFF skaidrumo, finansų ir „apvalymo“ nuo nusikaltėlių

atnaujinta 17:05
Paulius Cubera, LRT.lt2020.11.05 16:42

Ketvirtadienį vakariniame Seimo posėdyje dalyvavę 45 Seimo nariai priėmė dar spalio 21 dieną septynių dabar jau kadenciją baigiančio Seimo narių grupės parengtą rezoliucijos projektą „Dėl Lietuvos futbolo federacijos“. Rezoliucija skatina imtis tirti Lietuvos futbolo federacijos (LFF) veiklą, gilintis į jos finansus, o futbolo bendruomenė net skatinama „steigti naują Lietuvos futbolo bendruomenės interesams atstovaujančią organizaciją“.

Būtent Vytautas Bakas kartu su Laisvės partijos pirmininke Aušrine Armonaite, Lietuvos liberalų sąjūdžio nariu Virgilijumi Alekna bei keturiais konservatoriais – Arvydu Anušausku, Laurynu Kasčiūnu, Sergejumi Jovaiša bei Andriumi Kupčinsku – pasirašė šią rezoliuciją.

Visą jos tekstą galite perskaityti čia.

Skaitant tekstą galima nujausti, kad rezoliucijai didelę įtaką padarė ir vienas LFF viceprezidentų – nusikalstama praeitimi garsėjantis Arūnas Pukelis-Švinius.

„Nenorėčiau spekuliuoti pavardėmis, bet su Futbolo federacija vienaip ar kitaip susijusi tikrai ne viena personalija. Matau atsirandančią tendenciją, kai žmonės, kurie siejami su nusikalstamu pasauliu, organizuotu nusikalstamumu, randa prieglobą sporto federacijose ir užtarimą“, – elektroniniu paštu į LRT.lt užduotą klausimą apie A. Pukelį atsakė V. Bakas.

Anot parlamentaro, negalime leisti, kad sporto federacijos taptų tik siaurų interesų grupių reikalu, nes jos visų pirma turi tenkinti viešąjį interesą.

„Per sportą sprendžiame svarbius visuomenės gyvenimo kokybės, vaikų ugdymo, gyventojų sveikatos, laisvalaikio, užimtumo ir kitus uždavinius. Kalbama apie Lietuvos įvaizdį pasaulyje bei sporto įtaką mūsų visuomenei.

Jei matome, kad nusikalstamo pasaulio atstovai daro neigiamą įtaką mūsų visų gyvenimo kokybei, naudoja sportą asmeniniams interesams tenkinti, diskredituoja sportą arba mažina jo prieinamumą, Seimas, valstybės institucijos, sporto bendruomenė negali likti nuošalyje. Turime veikti, kad viešasis interesas būtų apgintas. Susirūpinimą ypač kelia tai, kam patikime savo vaikų ugdymą. Žinau atvejų, kai jaunus žmones, vaikus ugdo sporto organizacijos, kurių vadovai ir (ar) savininkai siejami su nusikalstamu pasauliu. Tai visiškai nepriimtina ir Seimas bei Vyriausybė į tai privalo įsikišti“, – teigė V. Bakas.

Futbolo visuomenėje gajus argumentas, kad politikai neturi teisės kištis į Futbolo federacijos valdymą, nes tokiu atveju UEFA ar FIFA gali suspenduoti federaciją, o tai reikštų tarptautinių rungtynių tiek rinktinei, tiek Lietuvos futbolo klubams pabaigą ir didžiulę nežinomybę.

V. Bakas tokius argumentus atmeta: „Valstybės įsikišimas į futbolo ar kitų asociacijų darbą nėra retenybė. Prisiminkite FIFA korupcijos skandalą, kai buvo atliktos kratos jos centrinėje būstinėje, taip pat Vokietijos prokurorų atliktą UEFA veiklos tyrimą. Mūsų siūlymai, kurie išdėstyti rezoliucijoje, yra parlamentinės kontrolės klausimas. Siekiame, kad sportas gerintų mūsų žmonių gyvenimo kokybę ir rūpintųsi aukšto meistriškumo sportininkais.“

Be kaltinimų tampant prieglobsčiu nusikaltėlių pasaulio atstovams, LFF sulaukė priekaištų dėl neskaidraus organizacijos valdymo ir neaiškių finansų.

„Mums nepavyko rasti LFF ataskaitų, kuriose būtų aiškia ir prieinama forma nurodyta informacija apie finansus ir veiklos rezultatus, sprendimus. Lietuvos futbolo federacija turėtų atverti visuomenei savo sprendimus, biudžetą, užtikrinti informacijos prieinamumą“, – teigė V. Bakas.

Seimo posėdžių salėje pristatant rezoliuciją TS-LKD partijos narys L. Kasčiūnas pažymėjo, kad ši rezoliucija gali būti traktuojama kaip tam tikrų veiksmų pradžia.

„Gal reikėtų pagalvoti apie Lenkijos modelį, kai prieš Europos čempionatą ten buvo įvestas tiesioginis UEFA valdymas“, – kalbėjo L. Kasčiūnas ir pridūrė vis dar tikintis, jog Lietuvos futbolo rinktinė kada nors žais bent jau Europos čempionate.

Oficialiame Seimo pranešime teigiama, kad „priimtu dokumentu Seimas rekomenduoja Vyriausybei kreiptis į tarptautines futbolo asociacijas (UEFA, FIFA), kad šios atliktų tarptautinius auditus ir ištirtų visų Lietuvos futbolo federacijos gaunamų finansų naudojimą;

Vyriausybė taip pat raginama pradėti intensyvų dialogą su tarptautinių futbolo asociacijų (UEFA, FIFA) valdymo organais siekiant užtikrinti, kad Lietuvos futbolo federacijoje vadovų pareigas eitų nepriekaištingos reputacijos asmenys.“

Populiariausi