Sportas

2020.10.31 17:41

Į ringą grįžta sunkiasvoriai: Usyko ir Chisoros griausmingas susidūrimas

Martynas Nesavas, LRT.lt2020.10.31 17:41

Šeštadienio vakarą bokso gerbėjai išvys šio kovinio sporto klasiką – dviejų sunkiasvorių susirėmimą. „Wembley“ stadione Londone į ringą lips Aleksandras Usykas ir Dereckas Chisora.

A. Usykas (17–0–0) yra olimpinis čempionas, buvęs neginčijamas ir visus diržus suvienijęs pussunkio svorio čempionas, kuris perėjo į sunkiasvorių kategoriją ir šiuo metu yra kandidatas į privalomąją kovą dėl WBO diržo.

D. Chisora (32–9–0), profesionalų bokso veteranas, per karjerą turėjęs ir pakilimų, ir nuopuolių, šiuo metu demonstruoja visai neprastą sportinę formą ir į šią kovą ateina po trijų pergalių iš eilės.

A. Usykas yra aukštesnis už D. Chisorą, 191 cm ir 187 cm atitinkamai, taip pat stipriai lenkia britą ištiestų rankų ilgiu – 198 cm ir 188 cm atitinkamai.

Kovą stebėti bus galimą šeštadienį apie 23 val. Lietuvos laiku.

LRT.lt portalas pristato pagrindinius šios kovos akcentus.

Ar A. Usykas nėra per „mažas“ sunkiasvorių kategorijai?

Kadangi dauguma bokso žiūrovų A. Usyką žino dėl jo pergalių profesionalų ringe pussunkio svorio kategorijoje, dažnai keliamas klausimas, ar užteks A. Usykui fizinių jėgų kautis su žymiai sunkesniais ir fiziškai stipresniais boksininkais.

Kad atsakytume į šį klausimą, verta prisiminti A. Usyko kaip mėgėjo karjerą ir profesionalaus kelio pradžią. Jau nuo 2011 metų A. Usykas į mėgėjų bokso ringą lipo kaip sunkiasvoris ir šioje kategorijoje iškovojo pirmą vietą pasaulio čempionate, o 2012 metais tapo tos pačios svorio kategorijos olimpiniu čempionu.

Perėjęs į profesionalų boksą A. Usykas karjerą pradėjo WSB (World Series of Boxing – aut. past.) turnyre ir būdamas sunkiasvoris laimėjo visas 6 kovas.

Akivaizdu, kad ukrainiečiui netrūksta patirties šioje svorio kategorijoje, bet klausimų dėl jo gebėjimo efektyviai boksuotis gali kilti ir dėl kitų priežasčių.

A. Usykas, nors yra užbaigęs 13-a savo kovų pirma laiko, nelaikomas boksininku, turinčiu nokautuojančią jėgą. Toks požiūris, be abejo, turi pagrindo, nes A. Usykas nepasikliauja tik savo jėga ir priešininkus dažniausiai palaužia intensyvių smūgių gausa.

Ilgos, greitos, tikslios ir dažnai pasikartojančios kombinacijos ringe yra A. Usyko stiprioji pusė – tokių atakų, besitęsiančių visą kovą, išvarginti priešininkai palūžta ir fiziškai, ir psichologiškai, tad tuo pasinaudodamas ukrainietis užbaigia kovą pirma skirto laiko.

D. Chisoros, kaip ir daugumos „natūralių“ sunkiasvorių, kovojimo stilius yra itin agresyvus, paremtas lėtesnėmis smūgių kombinacijomis, siekiant kuo stipriau sužaloti oponentą. D. Chisora tai yra patyręs abiejose pusėse – ir kaip laimėtojas, ir kaip pralaimėjęs sportininkas. Britas iš 32 pergalių 23 iškovojo nokautu, o 3 iš 9 pralaimėjimų patyrė pats gulėdamas ant ringo grindų.

Nors yra gana statiškas kovotojas, D. Chisora dažnai distanciją iki priešininko sumažina keliais stipriais smūgiais ir naudojasi tuo, kad neblogai atlaiko stiprius smūgius į galvą, spaudžia oponentą eidamas į priekį ir nepaisydamas kontratakų. Artimoje kovoje brito pagrindinis ginklas yra aukštas, šiek tiek iš viršaus atliekamas šoninis smūgis iš dešinės – jis yra itin efektyvus prieš aukštus varžovus.

Techniško kairiarankio efektas

A. Usykas yra vienas techniškiausių ir greičiausių boksininkų sunkaus svorio kategorijoje. Kovodamas pussunkio svorio kategorijoje ukrainietis buvo pats greičiausias smūgiuotojas, sugebėdavęs išvarginti visus savo oponentus. Perėjęs tarp sunkiasvorių A. Usykas išsaugojo visą techniškumą, o greičio praradimai – bent jau pirmoje kovoje – nebuvo tokie akivaizdūs.

A. Usykas išsiskiria ir tuo, kad yra kairiarankis. Kairiarankių stovėsena kitokia nei dešiniarankių ir priekyje atsiranda dešinė jų ranka. Tai keičia judėjimą ringe – kairiarankis boksininkas norės ringe suktis prieš laikrodžio rodyklę, o dešiniarankis sieks judėti į kitą pusę. Susidūrus dviem skirtingoms stovėsenoms aiškų pranašumą susikuria tas kovotojas, kuris sugeba išlaikyti judėjimą sau palankia kryptimi ir tą darydamas išlaiko savo priekinę koją varžovo priekinės kojos išorėje.

Ukrainietis praeitose kovose tai darė meistriškai – vis dar naudodamas mėgėjų itin pamėgtą lengvą šuoliavimą pirmyn atgal nuo varžovo kūrė dažnai neegzistuojančios grėsmės jausmą ir niekada neleido priešininkams komfortiškai judėti ringe.

D. Chisora visai neseniai kovojo su kairiarankiu Arthuru Szpilka. Nors ir toje kovoje britas šventė pergalę nokautu, būdamas ringo viduryje nesugebėdavo užimti dominuojančios priekinės kojos pozicijos ir tą padarydavo tik tuomet, kai prispausdavo varžovą prie ringo virvių. Tai gali sukelti daug bėdų grumiantis su tokiu judriu ir techniškai efektyviu kovotoju kaip A. Usykas, kuriam darbas kojomis ringe leidžia kontroliuoti kovos eigą.