Sportas

2020.10.29 05:30

Viso sužaisto sezono besitikintis Javtokas – apie Blaževičiaus situaciją, galimą naujoką ir (ne)stebinantį Jokubaitį

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.10.29 05:30

Kitaip nei ankstesniais sezonais, šiuo metu Kauno „Žalgirio“ klubo sporto direktoriaus Roberto Javtoko, minančio įprastinį kelią nuo „Žalgirio“ arenos antrame aukšte įsikūrusių administracijos patalpų iki apačioje esančios komandos rūbinės, neišvystumėte. Kasdienį buvusio krepšininko maršrutą, kaip ir visą sezoną, pakoregavo koronaviruso pandemija. Apie sezono pradžią, džiuginančius žaidėjus ir dar tik laukiančius iššūkius R. Javtokas mintimis pasidalijo išskirtiniame interviu su portalu LRT.lt.

„Žalgirio“ vadovybė ėmėsi visų saugumo priemonių, kad Martino Schillerio komanda išvengtų papildomų kontaktų ir galėtų susitelkti tik į krepšinį. Krepšinį, kuris naujojo Eurolygos sezono pradžioje džiugina sirgalius efektingais epizodais ir, svarbiausia, pergalėmis.

Dar iki starto su naujuoju vyriausiuoju treneriu Eurolygoje R. Javtokas kartu su klubo direktoriumi Pauliumi Motiejūnu turėjo ne tik surasti, kuo pakeisti į „Barcelona“ klubą išvykusį Šarūną Jasikevičių, bet ir tuo pat metu pradėti 2020–2021 m. sezonui skirtos sudėties komplektavimo darbus.

„Žalgirio“ vadovybė, plaukdama per žaidėjų rinkos vandenis, pakeitė kursą ir ėmė ieškoti patyrusių, tačiau dar turinčių ką įrodyti žaidėjų. Taip komandoje atsidūrė du pastaruosius sezonus Stambulo „Fenerbahče“ gretose nežibėjęs prancūzas Joffrey Lauvergne`as, po sunkios traumos į rikiuotę dar nesugrįžęs argentinietis Patricio Garino.

R. Javtokas, kaip ir visa „Žalgirio“ vadovybė, patikėjo M. Schillerio žaidimo filosofija ir dabar džiaugiasi matydami pirmus gerus komandos rezultatus.

– Kauno „Žalgiris“ sezoną Eurolygoje su nauju treneriu pradėjo pralaimėdamas tik vienas rungtynes iš penkerių. Ar pats tikėjote, kad komanda gali taip galingai pradėti pasirodymą turnyre?

– Toks kompromituojantis klausimas. (Juokiasi.) Visada tikiesi, kad būtų kuo geriau. Nežinau, ar būčiau galėjęs prieš sezoną pasakyti, kad turėsime tokį startą Eurolygoje. Reikia turėti omenyje, kad turime naują trenerį ir jo diegiamą sistemą. Kad ir kaip būtų, treneriu mes tikėjome, todėl su juo ir pasirašėme sutartį. Aišku, toks klubo startas – geresnis, nei tikėjomės.

– Kaip galėtumėte paaiškinti tokį gerą „Žalgirio“ startą? Ar tai lėmė išlaikytas komandos branduolys, gerai įsilieję naujokai?

– Nemanau, kad sistema turėtų sugriūti, kai pakeičiamas vienas žmogus. Tam ir dirbame, kad treneriams išėjus, o žaidėjams likus toliau būtų laikomasi taisyklių. Manau, pats naujasis treneris turėjo įtikinti krepšininkus. Jis yra jaunas specialistas, besiremiantis kitokia metodika, NBA stiliumi.

Situacija visiškai priešinga nei buvusi (Š. Jasikevičiaus laikais – LRT.lt). Pradžioje reikėjo įsivažiuoti, reikėjo laiko ir žaidėjų supratimo, kad dirbant kitaip taip pat galima turėti gerą rezultatą. Per kiekvienas rungtynes treneris įskiepija vis didesnį pasitikėjimą savo žaidėjams. Krepšininkai pradeda tikėti, ir jų atsidavimas, pastangos aikštėje auga vis labiau. Dėl to ir ateina geri rezultatai.

– Kokį pamatėte M. Schillerį, jam pradėjus darbus su komanda? Kiek yra bendravimo tarp jūsų, vadovybės, ir trenerio?

– Daug bendraujame. Jis pristatė visą savo sistemą dar prieš mums pasirašant sutartį, todėl žinojome, kokio bendravimo tikėtis. Žinojome apie naujoves, kurias jis norės diegti, – skaičius, žaidimo analitiką.

Šis treneris yra kitoks, prie jo reikia priprasti. Su treneriu Š. Jasikevičiumi bendravimas buvo vienoks. Dabar yra daugiau tarimosi priimant sprendimus. Kad ir kaip būtų, M. Schilleris turi savo darbo metodiką ir jam tikrai nereikia pasakoti ir nurodinėti, ką daryti. Kiekvieną dieną jis įrodinėja savo sistemos pliusus.

– Tarpsezoniu „Žalgiris“ pasirašė sutartis su po traumos sveikstančiu P. Garino ir dėl traumos Stambule neįsivažiavusiu J. Lauvergne`u. Kiek reikėjo prisiimti papildomos rizikos, norint pasikviesti tokius krepšininkus?

– Iš tikrųjų išėjus Š. Jasikevičiui komandai reikėjo krepšininkų, turinčių patirties aukšto lygio krepšinyje. Prie Šarūno galbūt daugiau orientavomės į jaunesnius žaidėjus, kurių potencialą dar tik galime atskleisti.

M. Schilleris dar nebuvo dirbęs aukštu lygiu Europoje, todėl jam negalėjome paduoti žalių žaidėjų, kurie tik tobulėja. Tai būtų buvę nelogiška. Nežinau, ar dėl J. Lauvergne`o buvo abejonių. Turime komandos skautą, atliekantį analizę, turime ir analitiką. Šiuo atveju rėmėmės tiek statistika, tiek kitų komandų atstovų atsiliepimais.

Dėl P. Garino – mus tenkino žaidėjo kainos ir kokybės santykis. Aišku, buvo rizikos dėl jo traumos, tačiau iš kitų trenerių žinojome, kad jis sveiksta, situacija gerėja. Jam atvažiavus, taip ir atrodė. Staiga jam pradėjo skaudėti kelį ir turime tokią situaciją, kokią turime. Laukiame jo sveikstančio.

– Ar P. Garino situacija ir neužpildyta trečiojo numerio pozicija neverčia „Žalgirio“ vadovybės ir trenerių štabo ieškoti, kuo papildyti komandos sudėtį?

– Sprendžiame šią situaciją ir kalbamės apie tai su treneriu. Suprantame, kad papildymo šioje pozicijoje kaip ir reikėtų, bet šiuo metu turime situaciją, kai žiūrovams bus draudžiama lankytis arenose, biudžetas yra sumažėjęs, nėra taip paprasta rasti gerą žaidėją rinkoje. Norėtume, kad toks krepšininkas padėtų komandai, o ne tik papildytų sudėtį. Sprendžiame, dėliojame ir žiūrime į rinką.

– Ar tas dairymasis į žaidėjų rinką išlieka toks pat intensyvus, koks buvo ir Š. Jasikevičiaus laikais?

– Žinoma, todėl klube turime žmonių, kurie nuolat dirba šiuo klausimu. Jau turime žiūrėti ir į kitą sezoną. (Šypsosi.) Žiūrime, kuriems žaidėjams baigiasi sutartys, kas gali palikti klubus. Šiandienė situacija, susijusi su pandemija, keičia taisykles. Kad ir kaip būtų, iš dalies niekada nenustojame stebėti žaidėjų.

Turime savo duomenų bazę ir joje kaupiame visą informaciją. Nenorime, kad atėjus laikui žaidėjas būtų nukritęs lyg iš giedro dangaus. Situaciją koreguoja finansai ir žaidėjų sutartys. Dirbame, kaip ir ankstesniais laikais. Š. Jasikevičius galbūt pats daugiau ieškodavo žaidėjų, o mums likdavo pasirašyti sutartis.

– Grįžtant prie „Žalgirio“ naujokų temos, kiek klubo vadovybę džiugina vis geresnę formą demonstruojantis Augustine`as Rubitas?

– Kai pirkome šį krepšininką, žinojome, kokios jo galimybės, atletiškumas, žaidimo stilius. Labai norėjome pasirašyti sutartį su A. Rubitu. To siekėme ne pirmus metus. Aišku, sveikatos problemos kiek pakoregavo jo sezono pradžią, nes jis negalėjo treniruotis su komanda. Jam buvo sunku taip greitai įsivažiuoti.

Žinoma, visi nori kuo greičiau įsitikinti, su kuo buvo pasirašyta sutartis. Kad ir kaip būtų, rungtynės po rungtynių jis įrodo, kad į „Žalgirį“ pateko neatsitiktinai. Džiugu, kad jis vis geriau atranda save ir duoda vis didesnę naudą komandai.

– Aukštaūgių grandyje turint J. Lauvergne`ą, A. Rubitą ir Martiną Gebeną bent jau Eurolygoje nėra daug vietos „Žalgirio“ įsigytam talentui Marekui Blaževičiui. Ar apskritai jį matote šio sezono komandos sudėtyje?

– Labai norėčiau, kad jis žaistų ir po 30 minučių. Vėlgi – komandoje didelė konkurencija ir mes neieškome, kur galėtume jį paskolinti. Jis tobulėja ir džiugu, kad tiek nežaidęs krepšininkas, pasirodęs dvikovoje su Utenos klubu, sugeba pademonstruoti gerą žaidimą.

Manau, vienos kitos tokios rungtynės, kai reikia kovoti dėl vietos po saule, padės jam išsikovoti daugiau minučių. Jis yra jaunas ir perspektyvus, gaunantis gerų treniruočių. Viskas priklauso tik nuo jo. Jis tas minutes išsikovos ir gaus daugiau laiko.

– Kitas krepšininkas, kuris jau išsikovojo daugiau minučių, – Rokas Jokubaitis. Galima įsivaizduoti, kad klubo vadovybė tikisi žaidėjo tobulėjimo, bet ar jus nustebino tai, kad R. Jokubaitis šiuo metu demonstruoja žaidimą, galintį lemti komandos pergales Eurolygoje?

– Jeigu sąžiningai, Rokas šiuo metu yra vienas iš pavyzdžių jaunimui. Jis karjerą „Žalgiryje“ pradėjo sėdėdamas ant suoliuko ir niekada dėl to nebuvo nepatenkintas. Jo darbo etika, atsidavimas, savo šanso išlaukimas tik parodo, kad žaidėjas, nuosekliai siekdamas savo tikslo, sulauks sėkmės.

Mums tikrai nebuvo staigmena toks Roko sezono startas. Matėme jo atsidavimą – nesvarbu, ar žaidžia 5, ar 30 minučių, jis visada patenkintas. Jis įrodo savo žaidimu, siekiu savo tikslo.

Rokas pastebimai fiziškai sustiprėjo, suvyriškėjo. Tie dveji metai treniruočių su komanda davė savo. Šiuo metu jis yra savo vietoje. Nesistebime, kad jo žaidimas tik gerėja.

– Kiek „Žalgiriui“ svarbu turėti sveiką ir savo talentu ryškiai išsiskiriantį krepšininką kaip Marius Grigonis?

– Visų pirma kalbame apie „Žalgirio“ sistemoje užaugusį žaidėją. Jis iš savęs yra lyderis, „naglas“ iš gerosios pusės, lemiamu metu galintis imtis atsakomybės. Jam komanda yra be galo brangi, Marius nori įrodyti, ką gali. Mums labai svarbu turėti krepšininką, kuris gali tempti komandą į priekį sunkiais momentais. Visos komandos turi po vieną ar du lyderius, toks yra M. Grigonis mūsų komandoje.

– Eurolygoje situacija dėl COVID-19 išlieka sudėtinga – dalis klubų yra židiniai arba jais buvo. Kaip manote, ar šis sezonas bus sužaistas iki galo, ar nereikės jo visiškai sustabdyti?

– Jeigu tik žinočiau. (Šypsosi.) Vienintelis dalykas, kurio tikiuosi, – kad viskas praeis. Nežinau, ar ilgai žaisime be žiūrovų, ar sezonas bus bent jau laikinai sustabdytas. Labai tikimės, kad sezonas su perkeliamomis rungtynėmis bus sužaistas. Priešingu atveju tai labai pakenktų klubų finansinei situacijai.

Neturiu atsakymo, ar sezonas bus sužaistas, nes to nežinau. Dabar, kai užsikrėtimų skaičiai kyla, apima jausmas, kad viskas jau ir rytoj gali užsidaryti. Kad ir kaip būtų, dirbame, tikime, saugomės, kiek tai įmanoma. Iš klubo biuro nekeliaujame į apačią, pas komandą. Stengiamės, kur tik įmanoma, vengti susidūrimų ir susilietimų, kad žaidėjai būtų sveiki ir galėtų dirbti savo darbą.

Galiu ir nebūti su komanda, kadangi jos netreniruoju. Stengiamės nevaikščioti į rūbinę. Treniruotes stebime iš tolo, būdami balkone. Reikia nepamiršti, kad yra ir dublerių sistema. Nenorime, kad būtų paveikta ir ji.

Yra kompiuteriai, telefonai, didžiąją dalį visko dėliojame biure. Treneriai dirba savo darbą, mes – savo.