Sportas

2020.10.22 10:15

Nesusipratimas? LFF į rungtynes neleido įsinešti istorinių Baltarusijos vėliavų, nors UEFA to nedraudžia

Vaidotas Kazlauskas, LRT.lt2020.10.22 10:15

Nors Lietuvos futbolo rinktinė sirgalius pastaruoju metu džiugina pozityviais rezultatais, pati federacija viešumoje vėl pasižymėjo prieštaringu sprendimu spalio 11 dienos UEFA tautų lygos rungtynėse tarp Lietuvos ir Baltarusijos rinktinių. Mačas baigėsi lygiosiomis 2:2, tačiau Lietuvos futbolo federacijos (LFF) sprendimas už aikštės ribų kelia rimtų abejonių dėl organizacijos skaidrumo.

Dar spalio mėnesio pradžioje prieš rungtynes su baltarusiais LFF generalinis sekretorius bendravo su portalo 15min žurnalistu Mariumi Milašiumi ir jam atskleidė, jog, nepaisant visų pastaruosius du mėnesius Baltarusijoje vykstančių neramumų, specialių palaikymo akcijų rengti neplanuojama.

Vienu iš politinių palaikymo simbolių yra laikoma ir istorinė Baltarusijos vėliava, tačiau, kaip pranešė vienas iš LFF vadovų, jos įsinešti taip pat nebuvo leista. Argumentuojant tokį sprendimą buvo tikinama, jog UEFA, kuriai atskaitinga yra LFF, griežtai draudžia bet kokias politines žinutes, o vėliava stadione yra viena iš tokių.

Šios taisyklės pažeidimas esą federacijai galėtų užtraukti baudą.

Tačiau šios savaitės pradžioje internetinis tinklaraštis apie futbolą „Sveiks Valio“ feisbuke pasidalino sava žinute ir pranešė, jog kreipėsi į UEFA su itin specifiniu klausimu.

„Teiravomės, ar UEFA varžybose sirgaliams yra draudžiama naudoti Baltarusijos istorinę vėliavą. Savo atsakyme UEFA teigia, jog vėliavos naudojimo klausimas niekada nebuvo nagrinėtas ir ją atsinešti į stadioną per UEFA varžybas nėra draudžiama“, – rašoma „Sveiks Valio“ puslapyje.

Susidaro įspūdis, kad atsakymai nesutampa – UEFA konkrečiai istorinių Baltarusijos vėliavų į stadioną įsinešti nedraudė, tačiau LFF nusprendė sirgalių su jomis į stadioną neįleisti. Vienas iš tokių atvejų Baltarusijos žiniasklaidoje nuskambėjo itin garsiai.

Taip pat skaitykite

LRT.lt pabandė susisiekti su LFF gen. sekretoriumi E. Stankevičiumi, tačiau federacija sutiko atsakymus pateikti tik raštu.

„Mes vadovaujamės „UEFA Disciplinary Regulations“ dokumentu, kurio 16 punktas skamba taip:

However, all associations and clubs are liable for the following inappropriate behaviour on the part of their supporters and may be subject to disciplinary measures and directives even if they can prove the absence of any negligence in relation to the organisation of the match:
a. the invasion of the field of play;

b. the throwing of objects potentially endangering the physical integrity of others present at the match or impacting the orderly running of the match;

c. the lighting of fireworks or any other objects;

d. the use of laser pointers or similar electronic devices;

e. the use of gestures, words, objects or any other means to transmit a provocative message that is not fit for a sports event, particularly provocative messages that are of a political, ideological, religious or offensive nature;

f. acts of damage; g. causing a disturbance during national anthems;

h. any other lack of order or discipline observed inside or around the stadium.

Remiantis e papunkčiu Baltarusijos istorinė vėliava ir gali būti panaudojama provokacinėms žinutėms. Būtent dėl šio punkto galimų interpretacijų ir gavome rekomendacijas dėl simbolikos naudojimo. Mes savo ruožtu nuolat bendraujame su UEFA ir žinome jų poziciją šiais klausimais“, – argumentuodami savo sprendimą neleisti į stadioną įsinešti Baltarusijos istorinių vėliavų rašė LFF atstovai.

Interviu 15min E. Stankevičius tikino, esą sprendimai neleisti jokių politinių žinučių rungtynių metu buvo priimti LFF viduje, tačiau komentare po „Sveiks Valio“ įrašu LFF paskyra teigė, esą tai buvo padaryta jau pasitarus su UEFA delegatu.

„Kiekvienose UEFA rungtynėse yra priskiriamas delegatas, kuris atstovauja UEFA ir prižiūri, kad būtų laikomasi visų UEFA nuostatų ir reikalavimų. Rungtynes organizuojantis personalas prieš kiekvienas rungtynes turi susitikimą su delegatu, apsaugos inspektoriumi bei policija, kurio metu yra aptariami visi aktualūs klausimai.

Šio susitikimo metu ir buvo išreikšta delegato pozicija, kad, norint išvengti politinių žinučių ir nesklandumų, istorinių Baltarusijos vėliavų stadione neturėtų būti. Tuo vadovaujantis ir buvo priimtas sprendimas neleisti sirgaliams įsinešti istorinės Baltarusijos simbolikos į stadioną“, – rašė paskyra „Lietuvos Futbolas“.

LRT.lt paklausė, kokiais argumentais rėmėsi UEFA delegatas, siūlęs neleisti Baltarusijos istorinių vėliavų stadione, nors UEFA to nedraudžia. LFF savo atsakyme teigia, esą delegatai remiasi oficialiais dokumentais.

„Už rungtynių vykdymą yra atsakingas UEFA paskirtas delegatas, jis taip pat remiasi rungtynių organizaciniu dokumentu ir jo rekomendacijų mes ir klausome.

Kaip ne kartą buvo išreikšta tos pačios UEFA, futbole nėra vietos politikai, todėl stadionuose yra stengiamasi išvengti įvairių politinių žinučių. UEFA vienija 55 asociacijas, kurios visos yra lygiavertės, ir svarbiausia yra futbolas“, – situaciją komentavo LFF.

Tame pačiame interviu E. Stankevičius teigė, jog, jei bus užfiksuota pažeidimų dėl minėtų politinių žinučių, federacijai gali grėsti sankcijos.

Dvikovos metu tribūnose visgi buvo galima pastebėti kelias istorines Baltarusijos vėliavas, taip pat išgirsti ir pastaruoju metu populiarias politines skanduotes.

Visgi, kaip tikino LFF, bent jau kol kas jokių signalų iš UEFA dėl galimų nuobaudų sulaukta nebuvo.

„Šiuo metu iš UEFA dar neturime tokių žinių, tačiau nuo rungtynių praėjo santykinai mažai laiko, todėl dar negalime kalbėti apie tam tikras sankcijas“, – buvo minima federacijos komentare.

Gana garsiai nuskambėjo viena istorija, kai grupelė Baltarusijos sirgalių pabandė į stadioną patekti su istorine vėliava, tačiau apsaugos darbuotojų į rungtynes jie įleisti nebuvo.

Jie savo rinktinę palaikė iš už stadiono, o po dvikovos sulaukė ir malonios staigmenos – savo rungtynių marškinėlius jiems padovanojo vienas iš rinktinės vartininkų Aliaksandras Hutaras.

LRT.lt paklausė, ar tai buvo vienintelis atvejis, kai sirgaliai dėl turimos vėliavos buvo neįleisti į stadioną. LFF patikino, kad daugiau tokių epizodų užfiksuota nebuvo.

„Mūsų žiniomis, kai sirgaliai buvo neįleisti į stadioną dėl demonstratyviai nešamos vėliavos, buvo tik vienas atvejis. Dėl, vis dėlto, įsineštų vėliavų, tai, kaip ir visuose renginiuose, žmonės, jei tik nori, randa būdų, kaip įsinešti net ir draudžiamus objektus“, – rašė LFF savo komentare.

Skandalingi pavyzdžiai

Vienas didžiausių skandalų UEFA stadionuose, susijusių su politinėmis žinutėmis, kilo 2014 metų spalio 14 d. Belgrade, ten „Partizan“ stadione Serbijos nacionalinė rinktinė žaidė atrankos į 2016 m. Europos čempionatą rungtynes su Albanija.

Abi šalys tarpusavyje turi įvairių istorinių įtampų, tad UEFA jau prieš rungtynes uždraudė į mačą atvykti albanų futbolo sirgaliams, nebent jie neturės jokių nacionalinių simbolių. Stadione buvo 45 svečių sirgaliai, o Albanijos žaidėjai pateko į tikrą pragarą.

Rungtynių pradžioje serbai tribūnose užtraukė skanduotę „Žudyk albanus“, degino NATO vėliavą, į svečių žaidėjus viso pirmojo kėlinio metu skriejo įvairūs daiktai, padegamieji užtaisai. 42 min. teisėjas Martinas Atkinsonas mačą sustabdė, o tuo metu virš stadiono pasirodė nepilotuojama skraidyklė, ant kurios kabėjo prieštaringai serbų vertinama „Didžiosios Albanijos“ vėliava.

Tai išprovokavo dar didesnį vietinių pyktį, o serbų futbolininkas Stefanas Mitrovičius čiupo vėliavą ir nuplėšė ją žemyn. Tada jau albanai šoko prie varžovo, bandydami atimti vėliavą, aikštėje kilo chaosas, įsiveržė net ir sirgaliai, jie puolė muštis su albanų žaidėjais.

Netrukus policijai pavyko albanus išvesti į rūbines, o Serbijos rinktinės futbolininkai sulaukė sirgalių ovacijų. Mačas buvo nutrauktas, nes albanai atsisakė grįžti į aikštę. Iš pradžių jiems buvo skirtas techninis pralaimėjimas 0:3, o iš Serbijos rinktinės atimti trys taškai. Vėliau Sporto arbitražo teismas šį sprendimą pakoregavo – techninis pralaimėjimas 0:3 buvo skirtas serbams, jie dar ir neteko trijų taškų.

Tarp kitų UEFA stadionuose draudžiamų vėliavų yra ir Palestinos. Įvairūs klubai ne kartą yra gavę nuobaudų už jų stadionuose sirgalių iškeltas Palestinos vėliavas, kai klubai rungtyniaudavo prieš varžovus iš Izraelio.

„Barcelona“ klubas yra sulaukęs baudų už istorines Katalonijos vėliavas, vadinamas „Estelada“.