Sportas

2016.01.22 17:30

LTOK: Olimpiniai metai įtempti, bet augimas planuojamas

LRT.lt 2016.01.22 17:30

Penktadienį vyko Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) Vykdomojo komiteto posėdis. Posėdį pradėjo LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė, primindama komiteto nariams, kad sausio 28 d. vyks LTOK Generalinės asamblėjos eilinė ir neeilinė sesijos. Neeilinės sesijos darbotvarkėje numatytas naujų LTOK įstatų svarstymas ir tvirtinimas, rašoma LTOK pranešime spaudai. 

Revizijos komisijos narys Donatas Kazlauskas pristatė LTOK finansinės-ūkinės veiklos revizijos rezultatus už 2015 m.  Revizijos komisija tikrino pirminius apskaitos dokumentus, pajamas, sąnaudas ir jų pripažinimą apskaitoje. D.Kazlausko teigimu, LTOK vidaus kontrolės sistema užtikrina, kad turtas būtų tinkamai apskaitytas ir saugomas, dokumentai yra tvarkingi, tad komisija pastabų neturėjo. Revizijos komisijos nariai buvo supažindinti su nepriklausomos audito bendrovės išvadomis.

2015-aisiais pajamos augo

LTOK iždininkas Rimgaudas Balaiša apžvelgė kaip buvo vykdomas 2015 m. biudžetas. LTOK veiklos programa buvo finansuojama pagal LTOK Generalinės asamblėjos patvirtintą biudžetą. LTOK ir Lietuvos olimpinio fondas (LOF) dirbo pagal atskirus biudžetus, abiejų organizacijų ketvirtinės ir metinės biudžeto apyskaitos buvo svarstomos bei tvirtinamos Ekonomikos ir finansų komisijoje ir tik po to teikiamos Vykdomajo komiteto tvirtinimui.

2015-aisiais LTOK pajamos sudarė 6,8 mln. eurų, tai yra 14,4 proc. daugiau nei planuota. 5,3 proc. didėjo išlaidos ir siekė 6,9 mln. eurų. Išlaidos viršytos tik dviejose srityse: daugiau išleista 2016-ųjų metų olimpinių žaidynių avansiniams mokėjimams ir TOK subsidijoms, kurių pagal Olimpinio solidarumo programą, buvo gauta ženkliai daugiau, nei planuota. Pasak iždininko, buvo sudėtinga numatyti avansinius mokėjimus, susijusius su dalyvavimu olimpinėse žaidynėse, t.y. bilietų ir viešbučių kainas.

R. Balaišos teigimu 2015-ųjų biudžetą buvo sudėtinga planuoti ir dėl praėjusiais metais įvesto euro. Daugiausiai pajamų į LTOK biudžetą įplaukia iš UAB „Olifėja“. Loterijos bilietų praėjusiais metais ši įmonė pardavė mažiau, tačiau dėl didesnių bilietų kainų pajamos išaugo. Beveik visa viršyta biudžeto suma metų pabaigoje liko LTOK banko sąskaitoje, šios lėšos nebuvo išleistos, buvo atidėtos olimpiniams metams ir yra įtrauktos į 2016 m. biudžetą, kuris bus tvirtinamas Generalinės asamblėjos sesijoje.

Labiausiai augo LTOK pajamos, gaunamos iš Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) – 38,6 proc. TOK lėšas skiria tiksliniams projektams pagal pateiktas paraiškas, todėl šių subsidijų augimas 2015 m. patvirtina, kad LTOK efektyviai išnaudoja Olimpinio solidarumo teikiamas galimybes. Praėjusiais metais TOK įvairių projektų įgyvendinimui skyrė 562,6 erų.

Papildomos lėšos buvo skirtos programos „Rio 2016“ finansavimui. Taip pat, atsižvelgiat į olimpinio sporto šakų federacijų prašymus, joms buvo suteiktas avansinis finansavimas iš numatomo 2016 m. LTOK biudžeto.

Rio kainuos 3 kartus brangiau nei Londonas

Šiais metais LTOK planuoja gauti 7 mln. eurų pajamų, kurios daugiausiai priklausys nuo UAB „Olifėja“ pardavimų. Taip pat planuojamos 200 tūkst. didesnės pajamos iš TOK.

2016 m. išlaidų struktūra nesikeis. Kitais metais LTOK planuoja išleisti 7,6 mln. Planuojama, kad dalyvavimas olimpinėse žaidynėse 2016 m. atsieis 1,6 mln. eurų, iš viso dalyvavimas žaidynėse kainuos 2,2 mln. eurų, tai yra tris kartus brangiau nei dalyvavimas 2012 m. žaidynėse Londone. Nežiūrint į tai, olimpiniais metais didės sporto federacijų veiklos finansavimas, joms bus skirta 15 proc. didesnė suma nei ta, kuri buvo suplanuota 2015 m.

Lietuvos olimpinis fondas veikia savarankiškai

2015 m. LTOK valdomas Lietuvos olimpinis fondas (LOF) gavo 570 tūkst. eurų pajamų, tai yra 20 proc. daugiau nei 2014 m. Fondo direktoriaus Vitalijaus Vasiliausko teigimu, praėjusiais metais LOF išlaidos buvo 100 tūkst. eurų mažesnės nei planuota. Tai lėmė palankesnės reklamos kainos, dėl kurių pavyko susitarti su televizijos kanalais. 28,1 tūkst. eurų sumažėjo LOF veiklos finansavimas, o LTOK ir LOF programų finansavimas didėjo 46,8  tūkst. eurų.

Praėjusiais metas LOF sudarė 4 naujas ilgalaikes paramos sutartis su rėmėjais ir gavo pajamų iš naujų veiklų – Europos žaidynių transliacijos teisių pardavimo ir licencinio mokesčio už parduotą „LTeam“ aprangos kolekciją.

LOF nėra finansuojamas iš LTOK biudžeto, ši organizacija veikia savarankiškai, šiemet planuoja 20 proc. pajamų augimą ir finansavimo didinimą bendriems LOF ir LTOK projektams.

Patvirtinta jaunimo žiemos olimpinių žaidynių rinktinė

Vida Vencienė, Lietuvos misijos vadovė jaunimo žiemos olimpinėse žaidynėse, Vykdomojo komiteto nariams pristatė Lietuvos rinktinę. Jos teigimu visi sportininkai yra sveiki ir tęsia pasiruošimą žaidynėms, dauguma jų šiuo metu treniruojasi užsienyje. Buvo patvirtintas ir komandos vėliavnešys. Lietuvos vėliavą Lilehameryje neš ledo šokėjas Davidas Kizala, kuriam žaidynių atidarymo dieną sueis 18 metų.