Sportas

2020.10.07 10:44

Iš maratono Londone grįžęs Kančys: gyvenimas „burbule“, kasdienis testas ir koją pakišęs mėšlungis

Paulius Cubera, LRT.lt2020.10.07 10:44

Geriausias pastarojo meto šalies maratonininkas Remigijus Kančys sekmadienį įspūdingoje bėgikų kompanijoje Londono maratone medžiojo Lietuvos rekordą, tačiau įpusėjus distanciją tokį planą sujaukė raumenis sutraukęs mėšlungis. Grįžęs į Lietuvą atletas privalo sėdėti namuose, tačiau gali treniruotis.

Varžybos buvo nesėkmingos ir lietuviui, ir superžvaigždei

Paprastai birželį vykstantis Londono maratonas yra vienas greičiausių pasaulyje dėl lygios trasos, jame yra pagerintas ne vienas maratono pasaulio rekordas. Šiemet dėl koronaviruso pandemijos rudenį surengtų varžybų dalyviai bėgo Šventojo Jokūbo parke įrengta trasa.

Bėgikams iš viso teko įveikti 19,6 rato, kurių kiekvieno ilgis siekė 2,15 kilometro.

Lietuvis R. Kančys užfiksavo tik pusės maratono laiką (1 val. 6:15 min.), kai pajuto kojas traukiantį mėšlungį, tad varžybas jam teko nutraukti.

Dėl nesėkmės sportininkas labai neišgyvena: „Pirmiausia reikia nusiraminti, išsiaiškinti situaciją ir tiesiog žiūrėti tolyn. Negali ilgai liūdėti, aišku, tą akimirką būna liūdna, bet ne visada viskas vyksta pagal planą. Dirbu toliau, aiškinuosi, kas kaip, ir laukiu kitų startų.“

Jau spalio 17 dieną jis Lenkijoje dalyvaus pasaulio pusės maratono bėgimo čempionate.

Ar gera pirma distancijos pusė galėjo baigtis nauju Lietuvos rekordu? „Sunku pasakyti, kartais pusę nubėgi, bet antros pusės pritrūksta. Mano tikslas buvo bėgti asmeniniu rekordu, bėgau va bank, bandžiau bėgti su grupe. Bus kitas startas ir vėl eisiu va bank. Aš esu iš tų, jeigu paanalizuotume startus, pirma pusė būna greita, antra kiek lėtesnė, bet aš bėgu drąsiai – arba būna gerai, arba nelabai.“

Neįprastame Londono maratone sporto gerbėjai laukė eilinės Kenijos superžvaigždės Eliudo Kipchoge pergalės, tačiau nuo 2013-ųjų maratone neįveiktas 35-erių stajeris šįkart finišavo tik aštuntas.

Likus keliems kilometrams iki finišo jis atsiliko nuo kelių sportininkų grupės, o distancijos finiše puikiu sprintu pergalę išplėšė 24 metų Etiopijos atstovas Shura Kitata (2:05:41), vos 1 sekunde aplenkęs kenietį Vincent'ą Kipchumbą. Nuo jo dar 3 sekundėmis atsiliko Sisay Lemma iš Etiopijos.

Gražiu finišu baigėsi ir moterų varžybos, kuriose be konkurencijos geriausią laiką parodė pasaulio rekordininkė Brigid Kosgei (2:18:58). Antrą vietą galingu sprintu finiše išplėšė amerikietė Sara Hall (2:22:01), aplenkusi kenietę Ruth Chepngetich (2:22:05).

„Žiūrint pagal lyderius, oras tikrai nebuvo skirtas rekordams gerinti. Norėtųsi šilčiau, man idealu būtų 10–16 laipsnių. Tikrai buvo šalta, visi buvome sušalę, E. Kipchoge po finišo buvo ne tik nuliūdęs, bet matėsi, kad ir labai sušalęs.

Iš E. Kipchoge tikrai tikėjausi gero finišo. Tikrai nustebino, finišas buvo įspūdingas tiek moterų antros vietos amerikietės, tiek vyrų nugalėtojo“, – sakė R. Kančys.

Saugumas, testai ir izoliacija grįžus

Iš Londono grįžusiam R. Kančiui teko dviem savaitėms izoliuotis, nors pats jis su šypsena žiūri į šią situaciją. Per pastarąsias septynias dienas jam iš viso padaryti net 5 koronaviruso testai, visi buvo neigiami, tačiau išvengti privalomos izoliacijos nepavyko.

„Galbūt galėtų būti išimčių – per 5 dienas man padaryti 5 testai. Nežinau, kas dar galėtų parodyti, kad nesergu. Viską susitvarkiau, esu namie, bet sportuoti galėsiu įprastai, tik negalėsiu mieste būti.

Kadangi esu aukšto meistriškumo sportininkas, man yra išimčių. Parašau prašymą, reikėjo neigiamo testo rezultato, federacijos dokumento, reikia nurodyti, kokiomis valandomis ir kur sportuosiu, – ir galiu sportuoti. Tokia grįžimo kaina, bet galiu vykti į varžybas, į treniruotes.

Pirmas testas darytas prieš išskrendant, Londone testavo iki pat varžybų dienos, grįžęs vėl pasidariau testą. Dar vienas testas laukia kitą antradienį. Po to važiuoju į pasaulio pusės maratono čempionatą Lenkijoje, ten turbūt vėl tikrins. Turiu testavimo patirties“, – juokėsi R. Kančys.

Maratonas Londone vyko itin didelio saugumo sąlygomis, dalyviams buvo sukurtas savotiškas „burbulas“, jame pasitelktos net naujos elektroninės priemonės, padedančios laikytis saugaus atstumo.

„Gyvenome kažkokiame dvare su apsauga, niekur negalėjome išeiti, tik toje teritorijoje. Kiekvienas turėjome po kambarį, koridoriuje buvo sužymėta, kuria puse galima vaikščioti. Turėjome užsisegę tokius „Bump“, jeigu su juo priartėji arčiau nei du metrai prie žmogaus, jis užsidega mėlynai, o jeigu mažiau nei metras – dega raudonai ir klykia“, – pasakojo R. Kančys.

Šių prietaisų dalyviams nereikėjo tik bėgimo trasoje, kur išvengti artimo kontakto būtų neįmanoma. Tačiau kiekvienas dalyvis turėjo atskirą palapinę, biotualetą, o ant vieno stalo šalia trasos buvo galima padėti ne daugiau kaip dviejų bėgikų gėrimus.

Kelias į Tokiją

R. Kančys gali patekti į Tokijo olimpines žaidynes per pasaulinį maratonininkų reitingą, tačiau tikisi iki kitos vasaros spėti sumedžioti ir olimpinį normatyvą.

Olimpinis normatyvas yra 2:11:30 val. Tai geresnis laikas nei Česlovo Kundroto dar 1997 metais pasiektas Lietuvos rekordas (2:12:35) bei paties R. Kančio asmeninis rekordas (2:12:50).

„Tiesiausias kelias yra normatyvas, nes yra daug įvykdžiusių žmonių, vadinamųjų laisvųjų kvotų vis mažėja, gauti reitingo taškų dėl dabartinės situacijos nelabai įmanoma. Kad ir Londono maratonas, tai buvo varžybos dėl rezultato, o užimta vieta reitingo taškų nebūtų suteikusi. Kai Frankfurte užėmiau 11 vietą, vien už tai gavau papildomų taškų. Vienintelis kelias yra normatyvas, tada jausiesi saugus“, – pasakojo R. Kančys.

Sportininkas teigė, kad, be pasaulio pusės maratono čempionato, šiais kalendoriniais metais norėtų startuoti vienose viso maratono varžybose ir pamėginti šturmuoti normatyvą. Jeigu nepavyks – šį planą teks atidėti 2021-iesiems.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt