Sportas

2020.10.03 14:00

Pirmas popandeminis maratonas Londone: lietuvis elite, batelių karas ir distanciją palaikantys prietaisai

LRT.lt2020.10.03 14:00

Sekmadienį, spalio 4 dieną, Londone įvyks pirmosios oficialios aukščiausio lygio maratono varžybos po koronaviruso pandemijos. Paprastai balandžio pabaigoje vykstantis renginys perkeltas į rudenį, o jame bėgs tik iki 40-ies profesionalių bėgikų, tarp kurių ir lietuvis – Remigijus Kančys.

Elitinis bėgikų būrys

Tarp 39-ies vyrų varžybose dalyvausiančių bėgikų turėjom išvysti du šiuo metu geriausius pasaulio maratonininkus – pasaulio rekordininkas Eliudas Kipchoge renginyje dalyvaus, tačiau vos 2 sek. lėčiau pernai maratoną įveikęs Kenenisa Bekele penktadienį pranešė, kad dėl traumos bėgti Londone negalės.

Moterų varžybose, kuriose pagal paskutinius duomenis bus 25 sportininkės, irgi matysime pasaulio rekordininkę, Brigid Kosgei.

Bus čia ir R. Kančys, toliau bandantis sumedžioti olimpinį Tokijo žaidynių normatyvą. Tiesa, kauniečiui reikia gerinti ne tik savo asmeninį (2:12,50 val.) rekordą, bet ir Lietuvos rekordą (2:12,35), kuris Česlovo Kundroto pasiektas dar 1997 m. Olimpinis normatyvas yra 2:11,30 val.

„Ilgą laiką neturėjau maratono varžybų, kurias per pandemiją labai sunku rasti. Todėl šis startas yra puikus motyvacijos šaltinis. Bus labai smagi patirtis, nes nesu dalyvavęs maratono varžybose, kai tenka bėgti ratais. Bus puiki patirtis ir, žinoma, bėgant su aukšto meistriškumo sportininkais, taip pat pasitikrinsiu save – kaip treniravausi, ar viskas gerai išėjo. Kalbant apie konkrečius tikslus, mintyse juos turiu du, jeigu bent vieną įgyvendinsiu, džiaugsiuosi. Bet apie skaičius, prognozes mintis pasiliksiu sau“, – LRT TELEVIZIJAI prieš kelias dienas sakė R. Kančys.

Maratono varžybos Londone vyks ne miesto gatvėse, o ratais trasoje, įrengtoje Švento Jokūbo parke. Bėgikams iš viso teks įveikti 19,6 rato, kurių kiekvieno ilgis sieks 2,15 kilometro.

Paprasti žmonės varžybose nedalyvaus – taigi nebus masinio starto, kai bėgimo mėgėjai trasoje gali susitikti su elitiniais pasaulio maratonininkais.

Net atskirų grupių varžybos vyks atskiru laiku, kad atletai kuo mažiau maišytųsi tarpusavyje. Moterys startuos 7:15 val. Jungtinės Karalystės laiku, vyrai į trasą išbėgs po trijų valandų, 10:15 val., o vežimėliuose varžybos vyks dar po trijų valandų, 13:15 val.

Tarp bėgikų ir be E. Kipchoge bus labai pajėgių atletų. Londone startuose dar 6 atletai, per karjerą maratoną bėgę iki 2 val. 5 min. Tai 2019 m. pasaulio vicečempionas Mosinetas Geremewas (2:02,55), Marius Kipseremas (2:04,11), Mule`as Wasihunas (2:03,16), Sisay Lemma (2:03,36), Shura Kitata (2:04,49) bei Tamiratas Tola (2:04,06).

Tuo tarpu vienas iš „pacemakerių“ bus JK bėgimo žvaigždė Mo Farahas.

Kvietimą startuoti moterų varžybose buvo gavusi ir Monika Bytautienė, tačiau ji atsisakė galimybės bėgti Londone.

Ypatingas saugumas

Kaip pasakojo R. Kančys, maratonas Londone vyks ypatingo saugumo sąlygomis. Kovo 1 dieną iš Vilniaus į Londoną išvykęs bėgikas dar antradienį darėsi koronaviruso testą, o antras bus atliekamas tik atvykus į Londoną.

„Be to, kiekvieną dieną bus matuojama temperatūra, turėsiu rašyti dienoraštį, dar net nežinau, kokios formos. Jeigu nuvykus mano testas būtų teigiamas, teks pagyventi užsidarius kambaryje. Gyvensime ten vadinamajame burbule. Būsiu Londone, bet galimybės pamatyti miestą neturėsiu. Mankštinsimės tik viešbučio teritorijoje, turbūt nuveš mus pasitreniruoti ir į parką, kuriame vyks varžybos“, – teigė šiuo metu geriausias Lietuvos maratono bėgikas.

Negana to, Londono maratono organizatoriai pristatė ir dar vieną naujovę, prietaisą, kuris sportininkams ir organizatorių personalui padės laikytis distancijos nuo kitų.

Tiek sportininkai, tiek 500 renginio darbuotojų ant kaklo nešios specialius prietaisus, vadinamus „The Bump“, kurie tarpusavyje sąveikaus radijo bangomis.

Jų esmė paprasta – per daug priartėjus prie kito asmens, prietaisas išleis specialų garsą, kad jo nešiotojas žinotų, jog nesilaiko saugaus atstumo.

Tiesa, visi bėgikai prieš pat startą „The Bump“ nusiims ir trasoje iš jų nebus reikalaujama laikytis atstumo.

Bėgimo batelių varžybos

Prieš metus spalio mėnesį E. Kipchoge tapo pirmuoju žmogumi istorijoje, kuriam pavyko maratono distanciją įveikti greičiau nei per 2 valandas, nepaisant to, kad jis nesilaikė tarptautinių taisyklių, todėl jo bėgimas nėra pripažįstamas pasaulio rekordu.

E. Kipchogę lydėjo visas būrys „pacemakerių“, kurie nuolat keitėsi, prieš juos važiavo automobilis, rodantis idealią trasos įveikimo trajektoriją, be to, daug kam užkliuvo, kad kenietis bėgo ir su specialiais „Nike“ bėgimo bateliais, kurie 4 proc. padidina bėgimo ekonomiškumą.

Kritikai tai vadino technologiniu dopingu.

Dabar E. Kipchoge pirmą kartą su šiais bateliais dalyvaus oficialiose bėgimo varžybose. Tai bus „Nike's Air Zoom Alphafly NEXT%“ pavadinti bateliai.

„Mes gyvename 21-ajame amžiuj ir turime prisitaikyti prie pasikeitimų. Tobulėjimas eina koja kojon su technologijomis. Turime priimti technologijas ir su jomis gyventi“, – CNN sako E. Kipchoge.

Naujausios „World Athletics“ taisyklės draudžia bėgti bateliais, kurių padas yra storesnis nei 40 mm., o keniečio batelių pado storis – 39,5 mm. Nuo balandžio 30-osios taip pat profesionaliems atletams uždrausta oficialiose varžybose bėgti su bateliais, kurių nėra masinėje prekyboje. Jie turi prieinami visiems ne mažiau nei likus 4 mėnesiems iki tam tikro starto.

Tiesa, pagrindiniam E. Kipchoge varžovui K. Bekele naujausias „Nike“ batelių modelis nepatinka, jis bėga su kiek senesnio modelio bateliais.

„Man sunku priprasti prie jų, ypač greičio treniruotėse. Kelis kartus patyriau nedideles traumas, lyg raumenų patempimus, nes bateliai yra nestabilūs. Jie lyg beformiai, labai minkšti, todėl pėda turi prisitaikyti prie judėjimo po ja. Tikrai ne visi gali naudoti šiuos batelius“, – „The Guardian“ anksčiau teigė K. Bekele.

Londono maratono nugalėtojams atiteks 30 tūkst. JAV dolerių prizai – pernai nugalėtojai gavo po 55 tūkst. dolerių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt