Sportas

2020.09.26 11:12

Martynas Nesavas. Netikros šlovės paieškos profesionalų bokse – ar tai gali liautis?

Martynas Nesavas, LRT.lt2020.09.26 11:12

Šį šeštadienį Vilniuje vyksiantis „KOK Classic 3/Dream Boxing“ turnyras suteiks žiūrovams galimybę išvysti dvi titulines kovas – dėl Bušido MMA ir „Dream Boxing“ Baltijos šalių čempiono diržo. Būtent pastaroji kova verčia giliai susimąstyti – ar tikrai tokia kova, kokia ji įvyks, gali būti tituline ir kas darosi su profesionalaus bokso kovų organizavimu pasaulyje?

„Dream Boxing“ savo aistruoliams siūlo išvysti kovą dėl Baltijos šalių čempiono diržo, kurioje viename ringo kampe kovos olimpinis prizininkas, daugelio jaunimo čempionatų prizininkas ir nugalėtojas, Evaldas Petrauskas. Jis yra sukaupęs gan nemažą patirtį profesionaliame bokso ringe.

Kitoje ringo pusėje matysime Europos čempionatų dalyvį, Estijos čempioną Semjoną Kamaniną, kuriam tai bus trečiasis pasirodymas profesionaliame ringe ir pirmas toks, kuriame jo oponentas turės bent kažkiek patirties profesionalų bokse.

Profesionaliame kovų pasaulyje pasaulio čempiono diržas yra būtent tai, ko kovotojai siekia visą savo karjerą, nes tai yra aukščiausias jų meistriškumo įvertinimas, rodantis, kad kovotojas įveikė stipriausius savo varžovas ir savo svorio kategorijoje yra geriausias.

Tokia kova, kurią siūlo turnyras šį savaitgalį, neturėtų būti titulinė. Nes tai nėra dviejų geriausių kovotojų susitikimas, skirtas išaiškinti stipriausią.

Pabandykime įvertinti hipotetines situacijas, kurios galbūt padėtų suprasti tokios kovos motyvą.

Galbūt S. Kamaninas, nenuvertinant šio kovotojo gabumų, yra šiuo metu vienintelis tokio lygio boksininkas, galintis dalyvauti kovoje ir būti rimta opozicija Evaldui Petrauskui, galbūt tai yra apskritai vienintelis oponentas, kuris per visą šią pandemiją ir sudėtingą sportui situaciją galėjo atkeliauti iki Vilniaus ir dalyvauti kovoje?

Jeigu manysime, kad visos šios prielaidos yra teisingos, tai vis vien nepateisina to, kad tokia kova jos nugalėtojui pelnys Baltijos šalių čempiono diržą. Toks diržas šiomis aplinkybėmis tėra pavadinimas, o ne tikrąją vertę turintis titulas.

E. Petrauskas yra žymiai labiau tituluotas ir daugiau patirties sukaupęs kovotojas, ko neįmanoma pasakyti apie S. Kamaniną – šių kovotojų lygiai skiriasi drastiškai. Galbūt tik būsima kova dėl pasaulio čempiono diržo ir galima Baltijos šalių čempiono diržo gynyba gali atnešti šiam titului tą svarbą, kokios norėtų bokso gerbėjai ir čempionas.

Suprantami yra ir E. Petrausko teiginiai, kad jis nori eiti tą sunkų kelią per profesionalų boksą ir galų gale iškovoti ir pasaulio čempiono diržą , tačiau tokie laipteliai jam neturėtų būti reikalingi.

Tokias tendencijas – kovų, kurios skirtos sukurti ažiotažą, dirbtinai padidinti kovos vertę, o ne į ringą atvesti geriausius įmanomus kovotojus bei sukurti išliekančią vertę pačių kovotojų karjeroms – galime aiškiai pastebėti ir visame profesionalaus bokso pasaulyje.

Puikus to pavyzdys – neseniai nuskambėjęs Canelo Alvarezo skandalas, kuomet kovų organizavimo ir transliavimo bendrovė DAZN pasiūlė boksininkui „elitinėse kovose“ susitikti su šiais žmonėmis: Khabibu Nurmagamedovu, Jorge’u Masvidaliu arba Oscaru De La Hoya. Du UFC čempionai ir paties C. Alvarezo vadybininkas, kuris ringe jau nekovojo daugiau nei dešimtmetį, buvo pasiūlyti keturių skirtingų profesionalų bokso asociacijų čempionui.

Šios kovos nėra vertingos, siekiant kurti C. Alvarezo kaip vieno iš geriausių boksininkų palikimą – tai tėra kovos, kurios atneš C. Alvarezui neabejotiną pergalę, surinks daug žiūrovų ir pinigų.

Be tokių aukšto lygio bokso čempionams tenkančių pasiūlymų kovoti su varžovais, kurie iš esmės net nėra boksininkai, boksas nuolat susiduria ir su kitais renginiais, kurie iš esmės nekuria ir neturi aukšto meistriškumo sportininkų.

2019 metais į profesionalaus bokso ringą žengė du debiutantai – Loganas Paulas ir Olajide Olayinka Williams Olatunji (žinomas kaip KSI – aut. past.) – kurių pagrindinis užsiėmimas gyvenime yra turinio kūrimas „Youtube“ platformoje.

Nors tai iš dalies būtų galima vertinti kaip teigiamą veiksmą, siekiant populiarinti boksą ir parodyti jį kaip prieinamą bei patrauklią sporto šaką, tačiau pagrindinis akcentas, reklamuojant šią kovą buvo kitas – tai yra profesionali kova, vaikinai treniruojasi kaip profesionalai ir mes išvysime tikrą kovą.

Žiūrovai pamatė tik vidutinio lygio mėgėjų sparingą, tačiau jis sutraukė neįtikėtiną kiekį žmonių ir kapitalo – ši kova pagal PPV (pay per view – aut. past.) sulaukė daugiau žiūrovų negu Anthony Joshua ir Andy Ruizo Jr. pirmasis susidūrimas. Tuo metu tai tapo preliminariai daugiausiai žiūrovų per visą laiką surinkusi DAZN kova.

Svarbiausia, kad tokie „YouTube“ susidūrimai net nesiruošia liautis. Socialines medijas šiuo metu krečia gandai, jog vienas iš geriausių visų laikų boksininkų Floydas Mayweatheris ruošiasi draugiškam susitikimui ringe su tuo pačiu L. Paulu.

Net jeigu tai tėra gandas, tai tik patvirtina trapią ir sudėtingą profesionalaus bokso būklę ir požiūrį į kovas bei jų organizavimą. Darosi akivaizdu, kad šiuolaikinis boksas, kaip ir senovės Roma, laikosi ant duonos ir žaidimų, o ne ant subalansuotos mitybos ir aukšto meistriškumo kovų.