Sportas

2016.01.02 18:39

Prognozė. Plaukimo komentatorius: G. Titenis Brazilijoje gali nustebinti pasaulį

Arnas Šarkūnas, LRT.lt2016.01.02 18:39

Kiekvieni metai sporto aistruoliams pateikia siurprizų – tiek labai malonių, tiek liūdinančių, ir 2016-ieji greičiausiai taip pat nebus išimtis. LRT TELEVIZIJOS Sporto redakcijos vadovas, komentatorius Ramūnas Grumbinas prognozuoja, kad Lietuvos futbole mados keisis mažai, tačiau krepšininkai ir plaukikai turėtų padovanoti džiugių akimirkų.

Futbolo vadas naujas – bėdos tos pačios

Lietuvos futbolo federacija (LFF) prieššventinį laikotarpį išgyveno neramiai: įtarimai lėšų švaistymu, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos pareigūnų atliktos kratos federacijos būstinėje, „Futbolo sąjūdžio“ su Valdu Ivanausku priešakyje sistemai mesta pirštinė ir bent šiokia tokia pergalė – J. Kvedaro pažadas trauktis.

Tačiau, anot R. Grumbino, tai tik graži šviesesnės ateities iliuzija – realių permainų tikėtis neverta.

„Nauji žmonės be palaikymo nieko nepasieks, o rinkimuose balsuoja apskričių atstovai, kurių visų nuomonės pakeisti nepavyks. Nors vietoj J. Kvedaro ateis kitas žmogus, tačiau sistema federacijoje išliks“, – konstatuoja LRT Sporto redakcijos vadovas.

Tiesa, netvarka tvyro ne tik mūsų kieme, bet ir pasaulinėse futbolo struktūrose. Gruodį FIFA ir UEFA vadovai – Seppas Blatteris ir Michelis Platini – dėl įtarimų korupcija nuo su futbolu susijusios veiklos nušalinti 8 metams. Nuo 1998 metų nepakeičiamam S. Blatteriui iššūkį jau kiek anksčiau metęs Jordanijos princas Ali bin al Husseinas yra laikomas vienu iš vasario pabaigoje įvyksiančių FIFA prezidento rinkimų favoritų, tačiau ir jis greičiausiai bus „suvalgytas“ sistemos.

„Mechanizmas yra pernelyg didelis, kad jį būtų įmanoma pakeisti kardinaliai – futbolas yra milijardinis verslas, kurio niekas nenori griauti“, – mano R. Grumbinas ir pripažįsta, kad dabar tiek FIFA, tiek UEFA svarbiausia skaidrumas, mat 2018 m. ir 2022 m. pasaulio čempionatus rengsiančių Rusijos ir Kataro kandidatūros buvo apipintos gandais apie balsuojančiųjų papirkinėjimą.

Futbolo turnyrai – dar ilgai be lietuvių

Kol vyksta užkulisinės batalijos futbolo struktūrose, 24 Europos nacionalinės futbolo rinktinės ramiai rengiasi atversti naują istorijos puslapį – 2016 m. vasarą Senojo žemyno čempionate pirmąkart rungtyniaus tiek daug komandų. Čempionatą transliuos ir LRT TELEVIZIJA.

Pasak R. Grumbino, čempionato favoritais vertėtų laikyti titulą ginančią Ispaniją ir pasaulio čempionę Vokietiją. Tiesa, tokie čempionatai visada yra sunkiai prognozuojami, o „juoduoju arkliuku“ šįkart, anot daugybės apžvalgininkų, laikomi puikiai atrankos varžybose pasirodę belgai.

„Belgai neturi nugalėtojų mentaliteto. Atrankos varžybose, kai nėra didelės atsakomybės, jie gali žaisti gerai, tačiau čempionato metu jiems pritrūks rezervų. Jų galimybių riba – pusfinalis“, – kiek kitokios nuomonės laikosi LRT sporto komentatorius.

R. Grumbinas atskleidžia čempionate palaikysiantis Ukrainos ir Islandijos vienuolikes. Nors pastaroji neturi didelių galimybių liepos 10 dieną džiaugtis Henri Delaunay vardo trofėjumi, tačiau verta atskiro paminėjimo. Mažiau nei trečdalį milijono gyventojų turinti šalis nemažai investavo į futbolo infrastruktūrą, trenerius ir jau skina pirmuosius saldžius vaisius. Anot pašnekovo, pasekus islandų pavyzdžiu, teigiamų rezultatų Lietuvos futbole būtų galima laukti jau po penkerių metų. Tačiau realybė yra tokia, kad artimiausiu metu Lietuvos komandą išvysti pasaulio ar Europos čempionatuose – naivu.

„Dar keliuose atrankos cikluose rinktinė bandys surasti savo žaidimą. Atskirose rungtynėse galima sužaisti labai gerai, bet visame atrankos cikle tam pritrūks patirties. Be to, naujasis rinktinės treneris Edgaras Jankauskas, kaip futbolininkas, įrodė viską, tačiau kaip treneris – beveik nieko“, – sako R. Grumbinas ir primena, kad visų pirma teigiamas impulsas turi ateiti iš futbolininkus ugdančios sistemos, kuri dabar žengia tik pirmuosius žingsnius.

Naujojo trenerio ir visos komandos progresą bus galima tiesiogiai stebėti ir per LRT TELEVIZIJĄ bei LRT.lt – atranka į 2018 metų pasaulio futbolo čempionatą prasidės jau rugsėjo pradžioje.

„Krepšinio rinktinė gali nuversti kalnus“

Banguotas lietuvių žaidimas akcentuojamas ne tik futbole, bet ir krepšinyje: Eurolygos Top-16 etape žaisiančio Kauno „Žalgirio“ galimybės žengti tolyn – nedidelės.

„Žalgiris“ gali sužaisti vienas ar kitas rungtynes, bet reikia žaisti visą turnyrą panašiu lygiu – didieji klubai tai sugeba, o „Žalgiriui“ geriau sekasi, kai neslegia atsakomybė, – konstatuoja R. Grumbinas ir priduria, kad daugiau staigmenų galima tikėtis iš Klaipėdos „Neptūno“. – Tai komanda su charakteriu, kuriai kuo sunkiau, tuo geriau. ULEB Europos taurės antrajame etape, atrodo, „Neptūnas“ neturi šansų, bet daug kas taip kalbėjo ir prieš pirmą etapą. Tačiau pažiūrėsime, juolab kad LRT KULTŪRA nuo sausio transliuos visas jų rungtynes. Reikia tikėtis dar vieno „Neptūno“ sukurto stebuklo.“

„Neptūnas“ dantis gali parodyti ne tik tarptautinėje arenoje, bet ir sunaikinti įsivyravusią Kauno ir Vilniaus ekipų dvivaldystę nacionaliniame čempionate.

„Gali būti, kad „Neptūnas“ kovos finale, nes „Lietuvos rytas“ yra didžiulėje duobėje. Tiesa, jie priėmė labai gerą sprendimą pasikviesti Tomą Pačėsą, nes jis yra autoritetas tiek žaidėjams, tiek komandos vadovams, kurių klaidingi sprendimai ir lėmė tokį komandos žaidimą“, – teigia R. Grumbinas.

Pasibaigus kovoms Lietuvos krepšinio lygoje, krepšinio sirgalių akys, be abejonės, nukryps į rugpjūtį prasidėsiančias Rio de Žaneiro olimpines žaidynes, kuriose turėtų susirinkti visi stipriausi Lietuvos krepšininkai. Nors 2012 metais Londone lietuviai pasiekė tik ketvirtfinalį, tačiau pastarųjų metų rezultatai, kai 2015 metais Europoje nusileista tik ispanams, o dar prieš metus pasaulyje užimta ketvirta vieta, leidžia tikėtis ir medalių.

„Rinktinė įrodė, kad reikiamu metu ji gali žaisti puikiai. Ši komanda nėra priklausoma nuo vieno ar kito krepšininko, tad jei pagrindiniai žaidėjai – Jonas Mačiulis, Mantas Kalnietis, Donatas Motiejūnas – bus sveiki, rinktinė gali nuversti kalnus“, – prognozuoja pašnekovas.

Nauji veidai plaukimo olimpe?

Olimpinių medalių Lietuvoje tikimasi ne tik iš krepšininkų, bet ir iš plaukikų. R. Grumbinas jau ne pirmus metus komentuoja plaukimo varžybas ir puikiai išmano šios sporto šakos peripetijas.

„Rūtos Meilutytės reabilitacija po alkūnės traumos eina į pabaigą: ji jau gali treniruotis, o treneris ir pati Rūta sako, kad viskas gerai. Labai tikiu Giedriu Titeniu, nes jis žiemą vykusiose varžybose pasiekė labai aukšto lygio rezultatus – jis jau subrendo pergalėms. Būtent Brazilijoje jis gali nustebinti pasaulį“, – viliasi pašnekovas.

Kas yra kas plaukimo pasaulyje, bus galima pamatyti jau gegužę, kai Londone vyks Europos vandens sporto šakų čempionatas, o transliacijas iš 50 metrų ilgio baseino pamatys ir LRT TELEVIZIJOS žiūrovai.

„Norėtųsi pamatyti atsigaunančią R. Meilutytę, kuriai reikia gerų rezultatų visų pirma sau, nes ne varžovės jai yra konkurentės, o ji pati. G. Titenis ir Danas Rapšys taip pat gali parodyti gerus rezultatus. Nors svarbiausia – olimpinės žaidynės, tačiau Europos čempionato medalis papuoštų kiekvieno sportininko kolekciją“, – sako plaukimo komentatorius.

Tad tiek džiugių, tiek nuviliančių akimirkų, regis, netrūks ir 2016 metais, o jas išgyventi bus galima kartu su LRT – laukia apie 200 sporto transliacijų iš Lietuvos ir užsienio. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.