Sportas

2020.09.21 12:57

Pustrečio karto mažiau už žaidimą rinktinėje gaunančios futbolininkės reikalauja lygybės, LFF problemą supranta

Paulius Cubera, LRT.lt2020.09.21 12:57

Lietuvos futbolininkės, pasitelkusios į pagalbą Arūno Klimavičiaus įkurtą Profesionalių futbolininkų asociaciją (PFA Lietuva), kreipėsi į Lietuvos futbolo federaciją (LFF), kurios reikalauja suvienodinti moterims ir vyrams mokamas sumas už atstovavimą šalies nacionalinėms rinktinėms.

PFA Lietuva teigia, kad vyrai už atvykimą į rinktines gauna 2,5 karto didesnį atlygį, nei moterys futbolininkės.

LRT.lt žiniomis, kiekvienas į Valdo Urbono rinktinę atvykęs žaidėjas gauna po 500 eurų, o Rimanto Viktoravičiaus auklėtinės moterų rinktinėje gauna tik po 200 eurų.

Negana to, vyrų rinktinės futbolininkams, kurie rungtyniauja užsienyje, o tokių komandoje yra dauguma, dažnai yra padengiamos kelionės išlaidos (skrydžio bilietai) į Lietuvą.

Be to, vyrų rinktinės egzistuoja ir tam tikra premijų sistema, kur užmokestis už rungtynes skiriasi nuo to, kokio rango tai turnyras, kokio stiprumo varžovas, papildomai pinigų žaidėjai gauna ir už pergales, įmuštus įvarčius ir pan.

„Yra tikrai narių PFA Lietuva asociacijoj ir tikrai visų teises mes pasirengę ginti, nesvarbu, kurioje lygoje žaistų ar kokios lyties būtų. Beveik visos rinktinės žaidėjos yra mūsų asociacijoje, pradedant kalbėti ta tema, susitinkant su kitais žmonėms, vyrauja labai liūdnos nuotaikos, tokias liūdnas aš tik per laidotuves matau.

Jaunos merginos, aš suprantu, gal kiti klubai irgi bijo kalbėti, bet yra pokyčių noras, norisi, kad būtų geriau. Pasakiau joms, kad nuo šio pirmadienio futbolas moterų pradės keistis“, – teigė PFA įkūrėjas ir prezidentas A. Klimavičius.

Lietuvos vyrų rinktinė rugsėjo 17 d. skelbtame naujausiame FIFA reitinge užima 131 vietą (iš 210 šalių), moterų rinktinė – 107 vietą (iš 159 šalių).

Jeigu neskaičiuosime koronaviruso pandemijos paveiktų 2020 metų, per pastaruosius dvejus metus (2018 ir 2019 m.) Lietuvos vyrų futbolo rinktinė sužaidė 22 rungtynes (2018 – 12, 2019 – 10), iš kurių 8 mačai buvo draugiški, 14 – oficialūs.

Štai moterų rinktinė per visus 2018 m. sužaidė vos vienerias rungtynes, tiesa, 2019 metai buvo kur kas gausesni – žaista 12 rungtynių.

PFA Lietuva su pareiškimu suvienodinti moterų ir vyrų futbolininkų teises jau kreipėsi į LFF, cituodama LFF įstatų 3 straipsnio, 2 punktą, kuriame rašoma: „Bet kokia diskriminacija, nukreipta prieš šalį, privatų asmenį ar žmonių grupę dėl etninės kilmės, lyties, kalbos, religinių įsitikinimų, politinių įsitikinimų ar bet kokios priežasties yra griežtai draudžiamas.“

LRT.lt kalbintas LFF generalinis sekretorius Edvinas Stankevičius teigė, kad jam futbolininkių noras yra suprantamas, o asmenine vieno LFF vadovų nuomone mokestis turėtų būti lygus. Vis dėlto E. Stankevičius teigė, kad 2020 metų organizacijos biudžetas jau yra suplanuotas.

„Taip, tai yra pakankamai jautri tema, federacija yra už lygias teises Bet aš pradėčiau nuo to, kiek pinigų LFF investuoja į moterų futbolą. Arūnas pateikia skaičius, Moterų futbolo asociacijos biudžetą, bet nepamini, kiek skiriame pinigų rinktinių pasiregimo stovykloms, moterims skiriamą ekipuotę, apie iš federacijos einantį viešinimą, padengiamas transliacijų išlaidas, prizinį fondą.

Praėjusiai metais LFF Vykdomasis komitetas priėmė sprendimą padidinti moterims atvykimo mokestį, jis yra pakeltas. Bus darbo grupės posėdis šiuo klausimu, manau, kad į kitų metų biudžetą bus įtrauktos vienodos sąlygos“, – teigė E. Stankevičius.

Jis teigė, kad 2020 metų LFF biudžetas jau yra patvirtintas Vykdomajame komitete, tad jame reiktų užregistruoti siūlymą, kad moterims žaidėjoms tenkantis atvykimo mokestis būtų padidintas 2021 m.

Dar prieš dvejus metus futbolininkės už atvykimą į rinktines gaudavo tik po 40 eurų, 2019-aisiais šis mokestis pakeltas iki 200 eurų, tačiau nuo vyrų vis tiek dar skiriasi smarkiai.

„Aš norėčiau kalbėti ir apie tai, kiek dėmesio LFF skiria moterų futbolui, kaip tas dėmesys yra padidėjęs, jei lyginsime su ankstesniais metais. Taip, norisi jį dar labiau plėtoti, kad atsirastų rėmėjai, kad moterų futbolas pats save išlaikytų. Nes jeigu žiūrėtume plačiau, jis išlaikomas iš pinigų, gautų iš reklamos ir TV teisių, gautų už vyrų rungtynes.

Logiškas noras suvienodinti, toks yra tikslas ir siekiamybė, bet Europoje nėra daug šalių, kur mokesčiai būtų lygūs“, – kalbėjo E. Stankevičius.

LFF generalinis sekretorius teigė puikiai suprantantis, kad didžioji dalis futbolininkių yra neprofesionalės, tad joms išmoka už atvykimą į rinktinę yra kur kas svarbesnis pajamų šaltinis, nei vyrams futbolininkams, gyvenantiems iš profesionalių kontraktų su klubais.

Vienodus atlyginimus vyrų ir moterų rinktinėse yra iškovojusios Anglijos, Norvegijos, Naujosios Zelandijos, Australijos ir Brazilijos futbolininkės. Tiesa, stipriausios pasaulio komandos JAV futbolininkėms tokio laimėjimo pasiekti nepavyko – JAV teismai nemato problemos, kad amerikiečių žaidėjai rinktinėse uždirba didesnes premijas nei moterys.