Sportas

2015.12.28 16:01

A. Liubinskas: jeigu LFF vadovaus dabar joje esantys, niekas nepasikeis

Tarptautinė federacija nelaukė savo prezidento pasitraukimo ir nušalino jį pati, padedama Etikos komisijos. LFF tokios komisijos nėra, skandalai joje nesibaigia jau ne vieni metai. FNTT prisipažino, kad pareigūnai jau daugiau nei mėnesį atlieka tyrimą dėl galimo LFF lėšų pasisavinimo, iššvaistymo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo tarnyba. 

Tikslios sumos nėra įvardytos, tačiau FNTT vadovas minėjo milijonines sumas. Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija kreipėsi į premjerą ir Kūno kultūros ir sporto departamento generalinį direktorių, siūlydama stabdyti futbolo federacijos finansavimą. Premjeras departamento paprašė išsiaiškinti, kaip LFF panaudoja valstybės skiriamą paramą. O Lietuvos futbolo atgimimo sąjūdžiu pasivadinusi grupė, kurioje yra ir žinomiausias futbolo pasaulio žmogus Valdas Ivanauskas, paskelbė, kad yra pasirengę išgelbėti Lietuvos futbolą nuo žlugimo ir priversti pasitraukti dabartinį LFF vadovą Julių Kvedarą. „Savaitėje“ – pokalbis apie tokias galimybes su praeityje Lietuvos rinktinę treniravusiu Algimantu Liubinsku.

– Ar jūs esate futbolo atgimimo sąjūdžio grupėje, nes V. Ivanauskas buvo asistentas jūsų treniruotoje rinktinėje?

– Kas yra tikslinė ta atgimimo grupė? Apie tai, kokios yra neigiamybės futbole, aš seniai kalbėjau, dar nebuvo tos grupės. Bet aš žinau vieną tokį labai gerą posakį – kas sako teisybę, niekada neduria į nugarą. Todėl aš nemanau, kad reiktų į tuos žmonės, kurie nori išsakyti negatyvias puses, žiūrėti neigiamai.

– Tai tada pasakykite, reikia versti J. Kvedarą ir už ką?

– Na, rezultatai tai ritasi žemyn. Kai gamyboje, ar kitoje srityje rezultatai ritasi žemyn, reikia palikti tuos pačius vadovus? Tie patys vadovai turėtų patys suprasti, kad reikia pasitraukti.

– 2008 metais tarptautiniame FIFA reitinge Lietuva buvo aukščiau už Belgiją ir netgi buvo dukart su ja sužaidusi lygiosiomis, dabar Belgija – reitingų lyderė, o Lietuva – 126-ta ir tai – žemiausias mūsų rezultatas. Islandai, albanai – jie žaidžia Europos čempionatuose, o mes, deja, galime apie tai tik pasvajoti. Ir visa tai yra tik dėl J. Kvedaro kaltės, jūs manote?

– Negalima suasmeninti vien tik J. Kvedaro, bet jis yra ledkalnio viršūnė. Reiškia, visa mūsų Federacija nesukūrė futbolininkų paruošimo sistemos. Iš generalinio direktoriaus girdėjau, kad dabar jau atvešime  „Ajax“ sistemą, A. Skarbalius sistemą siūlo. Tai ką mes veikėme  iki tol? Tie patys belgai sukūrė sistemą, dabar geriausi Europos klubai turi belgų žaidėjus. Tai aš neasmeninu, kad J. Kvedaras, aš sakau, kad Fedracijos prezidentas. O kas yra Federacijos prezidentas? J. Kvedaras.

– Bet mes su jumis kalbame apie tai, kad Lietuvos futbolo prasti rezultatai, bet FNTT tiria ne rezultatus, o lėšų pasisavinimą. Ar jūs irgi manote, kad LFF neskaidrūs pinigų srautai vaikšto ir yra pasisavinami?

– Man tas LFF darbuotojų pareiškimas, kad čia kažkas kažką užsiundė, tai nejaugi FNTTyra  tokia organizacija, kurią reikia siundyti? Man atrodo, kad pamatę, jog kažkas yra netvarkoje, jie patys pradeda tyrimus. Man tai atrodo kažkoks nelogiškas ir nelabai protingas pareiškimas, kad kažkokios grupuotės užsiundė. Kitas dalykas, nėra ten gerai, kai šeimyninės rangos buvo ir visa kita.

– Šeimyninės rangos – ką jūs turite galvoje?

– Tą, kad ilgą laiką generaliniu sekretoriumi buvo Julius (Kvedaras), o jo žmona buvo vyr. finansininkė. Tai – UAB, šeimyninė ranga, vadinkime taip.

– Bet 2012 metais J. Kvedarui buvo iškelta byla dėl neteisėto praturtėjimo, šiais metais ji nutraukta. Tai kas per tuos trejus metus galėjo pasikeisti?

– Nežinau, aš jums galiu pasakyti tik viena, matyt, ne veltui prezidentė paskyrė generalinį prokurorą ne iš prokuratūros, nes, matyt, nemato, kad ten ir prokuratūroje labai skaidru.

– Aš suprantu, kad jūs pagrindinę kritiką skirtumėte LFF dėl rezultatų, o ne dėl lėšų kažkokio neskaidraus panaudojimo, o dėl to, kaip Lietuva šiandien atrodo pasaulyje su savo futbolu?

– Vienas su kitu galbūt yra iš dalies surišta, bet aš sakyčiau tai, kad nėra demokratijos. Pažiūrėkime – rinkimai. Jie turėjo įvykti žymiai vėliau. Staiga surandamos priežastys, kad atsiranda pakeista rinkimų data, kad kiti negalėtų kelti kandidatų. Aš dažnai kritikuodavau, kad nėra Trenerių tarybos. Staiga atsirado Trenerių taryba. Paskirta. Kaip gali Trenerių taryba būti paskirta? Galbūt treneriai turi susirinkti, savo kandidatus siūlyti ir visi treneriai spręsti. Dabar kitas dalykas – balsavimo teisė. Visoms apskritims padalinta po 5 balsus, sukurtoms organizacijoms – vėl po 5, tai mes vėl nežiūrime proporcijų. Sakykime, Telšiai turi gal vieną komandą, Vilnius turi 80 komandų, bet visi turi po 5 balsus. Tai – absurdas, kur demokratija?

– Gerai, bet tada pasakykite, pirmasis federacijos prezidentas, po Nepriklausomybės atkūrimo, buvo V. Dirmeikis, mes atsimename su juo susijusį majonezo šleifą, paskui atėjo bankininkas L. Varanavičius, dabar – J. Kvedaras ir visą laiką kyla kažkoks nepasitenkinimas ir visada nelabai gražiai baigiasi tas jų nuėjimas nuo federacijos vadovo posto. Bet kažkas juos išrenka, kažkam jie tinka?

– Pati rinkimų sistema nėra teisinga. Tos proporcijos yra neteisingos, todėl tose iškreiptose proporcijose pasistačius savo žmones galima visą laiką laimėti. Ir kada buvo prezidentas L. Varanvičius, jis sukūrė tokią nepralaimimą sistemą, kad pralaimėti praktiškai neįmanoma, jeigu nori.

– Ta naujoji komanda, tas sąjūdis, kurios aš klausiau, ar nesate narys – verslininkas R. Karpavičius, signataras Č. Okinčicas, ir futbolininkas V. Ivanauskas – bent jau jie trys pasirodė, ar tai yra ta kompanija, ar jie yra pajėgūs kažką pakeisti Lietuvos futbole?

– Aš nemanyčiau, kad reikėtų užsiciklinti ties šitais žmonėmis. Aš manau, kad yra žmonių Lietuvoje, kurie gali pakeisti situaciją.

– Bet naujoji kompanija, neparodė jokio plano?

– Aš tai nepasakyčiau, kad, kaip jau minėjau, tai nebūtinai šita kompanija. Atsirasti gali kiti žmonės, kurie...

– Jūs taip spėjate, ar jūs žinote?

– Spėjate, žinote... aš žinau, kad Lietuvoje yra žmonių, kurie gali pakeisti...

– O tie rinkimai sausio 20 dienos gali ką nors pakeisti?

– Aš manau, kad gali, jeigu naują [vadovą] palaikys, o, jeigu liks tas pats...

– Tas pats sakė, kad nebedalyvaus...

– Bet dabar gandai sklando, kad čia Eimontas bus federacijos prezidentas, o Dunauskas bus gen. direktorius.

– Tai tada niekas nepasikeistų?

– Aš manau, niekas nepasikeistų.

– Pone A. Liubinskai, labai ačiū už šitą pokalbį.