Sportas

2020.09.20 13:00

17-am sezonui Kaune pasiruošęs Jankūnas – apie karjeros pabaigą, Schillerio filosofiją ir sirgalių užnugarį

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.09.20 13:00

Sekmadienį Kaune įvyksianti Lietuvos krepšinio lygos (LKL) čempionato dvikova tarp „Žalgirio“ ir „Šiaulių“ klubų žalgiriečių kapitonui Pauliui Jankūnui taps jau septynioliktojo sezono komandoje pradžia.

Per savo ilgą karjerą žaliai baltų gretose P. Jankūnas yra matęs daugybę pokyčių klubo struktūroje ar ekipos sudėtyje, todėl tarpsezoniu įvykusi trenerių rokiruotė veterano iš vėžių neišmušė.

Visgi net ir patyręs P. Jankūnas yra priverstas mokytis naujų dalykų „Žalgirio“ treniruotėse iš Šarūną Jasikevičių vyriausiojo trenerio poste pakeitusio austro Martino Schillerio.

Galbūt 36-erių metų 205 cm ūgio krepšininko indėlis į komandos pergales, lyginant su ankstesniais sezonas yra sumažėjęs, tačiau P. Jankūnas išlaiko svarbu balsą komandos rūbinėje, kuri vadinama „Žalgirio“ branduolį sucementuoti padedančia erdve.

Prieš pasitikdamas naująjį sezoną ir su portalu LRT.lt bendravęs P. Jankūnas kalbėjo apie M. Schillerio žaidimo filosofiją, karjeros pabaigą bei nežinomybę dėl koronaviruso situacijos.

– Pauliau, komanda turi naują trenerį ir žaidimo filosofiją. Kiek yra to jausmo lyg visko reikėtų mokytis iš naujo – kaip vėl sėdint mokyklos suole?

– Taip, treneris atvyko iš visai kitos lygos, kito žemyno, kur žaidžiamas kitoks krepšinis. Jis čia bando įdiegti savo įsivaizduojamą sistemą ir priversti komandą žaisti taip, kaip jis nori. Negaliu sakyti, kad esu kaip suole sėdintis pirmokas, kuris iš naujo mokosi driblingą ar metimus, bet visi taktiniai dalykai – deriniai, žaidimo braižas – yra kitokie nei mes buvome įpratę.

– Kas buvo keisčiausia, kai prie komandos prisijungė naujasis treneris, kalbant ne vien apie taktinius dalykus, o bendravimą, žmogiškuosius aspektus?

– Treneris turi daug gerų žmogiškųjų savybių. Jis visada pasiruošęs bendrauti, visąlaik nusiteikęs teigiamai. Jis bando eiti per pozityvumo prizmę. Treniruotėse visi pratimai yra kitokie, nei anksčiau esame dirbę. Jis atvykęs iš kitur ir tai jaučiasi.

– Treneris bando įdiegti amerikietiškąjį krepšinio modelį, suderintą su europietišku krepšiniu. Kaip jums patinka toks žaidimo stilius?

– Esame žaidėjai ir visada klausome trenerio, bandome išpildyti jo norus ir pageidavimus. Patinka ar nepatinka – sunku atsakyti. Labiausiai patinka, kai iškovojome pergales. Kai pradėsime žaisti oficialias rungtynes, pradėsime sezoną, tikiuosi, kad toks pergalės bus ir viskas bus gerai.

Pats žaidimas, kaip treneris akcentuoja, yra greitas. Nesvarbu, kurioje atakos fazėje, jeigu turi gerą metimą, turi jį mesti, nes vėliau geros situacijos gali nebeturėti.

– Kiek reikia dirbti, kad žaidėjai įgytų naujus įpročius po Šaro sistemos?

– Be abejo, kad reikai daug dirbti. Žaidžiame visai kitaip. Šarūnas mėgdavo, kad įžaistume kamuolį ir ieškotume didžiausios galimos priešininkų klaidos ir tik tada atakuotume krepšį. Dabar mūsų filosofija pasikeitusi. Jeigu proga yra, tu tiesiog privalai mesti į krepšį.

– Treneris M. Schilleris nekart pabrėžė jūsų svarbą komandos rūbinėje. Kiek kartu su treneriu bendraujate tarpusavyje?

– Jis daug bendrauja ir tą darė dar prieš atvykimą, jis skambino ir kalbėjomės. Jam buvo įdomu, kaip viskas vyksta rūbinėje, nes buvo girdėjęs, kad organizacija yra gerai, bet jis labiau norėjo vidinių detalių dėl bendros tvarkos.

Treneris kiekvieną dieną prieina, užduoda klausimą, kažką pasitaria. Jis – tikrai bendraujantis.

– Kokiomis mintimis pasitinkate šį sezoną? Ar yra ryškėjantis jausmas, kad tai gali būti paskutiniai profesionalo karjeros metai?

– Mano amžiuje prieš kiekvieną sezoną pradedi taip galvoti. Meluočiau, jeigu sakyčiau, kad apie tai negalvoju, tačiau šiai dienai konkretaus atsakymo į tai neturiu. Nežinau, ar tai yra paskutinis sezonas. Minčių tokių yra.

– Esate vienas iš Eurolygos Žaidėjų asociacijos narių. Kiek tarp pačių krepšininkų yra neužtikrintumo dėl visos koronaviruso situacijos?

– Jeigu reikėtų atsakyti man, manau, kad sezonas įvyks. Be abejo, kad situacija COVID-19 yra slidi. Sergančiųjų skaičius gali greitai išaugti ir būtų apmaudu, jeigu viskas vėl užsidarytų. Kaip bebūtų, galvoju, kad valstybės pakankamai žinom kaip kontroliuoti situaciją, o savisaugos priemonės veikia.

Profesionaliam sportui tikiuosi bus sudarytos salygos, kad komandos galėtų žaisti rungtynes namuose ir išvykoje. Eurolyga irgi planuoja, kad sezonas vyks normaliomis sąlygomis. Be abejo, yra ir planas „B“, pagal kurį komandos galėtų kažkur suskristi ir sužaisti rungtynės, o grįžus namo žaisti nacionalinių lygų susitikimus.

Manau, kad išmokome gyventi su virusu ir yra variantų, kaip galime tęsti sezoną.

– Jums, kaip didžiulę patirtį sukaupusiam krepšininkui, kaip yra svarbu, kad sezonas vyktų su sirgaliais tribūnose?

– Scenarijus be žiūrovų būtų liūdnas. Mes esame pripratinti žaisti pilnoje „Žalgirio“ arenoje ir žinome, koks tai yra malonumas, koks geras jausmas, kai susirenka pilna arena ir ji mus karštai palaiko.

Pasiruošimo metu žaidėme kelias rungtynes be sirgalių ir jausmas tikrai ne tas. Liūdna, nes dvikovos atrodo lyg treniruočių pobūdžio. Nesinori žaisti tuščioje arenoje, norisi pilnų tribūnų.

– Jeigu galėtumėte sirgaliams perduoti vieną žinutę dėl artėjančio sezono, kokia ji būtų?

– Norėčiau paprašyti, kad ir toliau mus sirgaliai stipriai palaikytų. Norime, kad jie užpildytų bent jau leistinas vietas arenoje. Sirgalių palaikymas šiame sezone mums be galo svarbus.