Sportas

2020.09.15 16:58

Knygą jaunimui pristatęs Valančiūnas – apie patirtį „burbule“, „Grizzlies“ lubas ir neaiškią ateitį

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2020.09.15 16:58

Senutėlė Vilniaus krepšinio mokyklos (VKM) sporto salė vėl priėmė vieną talentingiausių čia krepšinio paslapčių besimokiusį auklėtinį – Joną Valančiūną. Memfio „Grizzlies“ komandos aukštaūgis krepšinio aprangomis vilkintiems jauniesiems žaidėjams kartu su žurnalistu ir krepšinio komentatoriumi Linu Kunigėliu pristatė jaunimui skirtą knygą „Su kamuoliu – paskui svajonę“.

Knygoje pasakojama apie J. Valančiūno kelią į didįjį krepšinį žaidėjo artimųjų, draugų, žinomų krepšinio pasaulio atstovų ir paties uteniškio akimis.

Po leidinio pristatymo jaunieji žaidėjai klausimais užpylė NBA rungtyniaujantį lietuvį.

„Krepšinį pradėjau žaisti 9-erių, dabar man – 28-eri, tačiau toliau daug turiu, ko išmokti“, – šypsojosi J. Valančiūnas, paklaustas, kada suprato, kad perkando žaidimo paslaptis.

Vidurio puolėjui 2019–2020 m. sezonas tikrai turėjo duoti ne tik naujų krepšinio, bet ir gyvenimo pamokų. Dėl koronaviruso pandemijos nutrūkęs sezonas buvo pratęstas Orlande įkurtame „burbule“, kuriame krepšininkai ir komandų personalas gyveno izoliuoti nuo išorinio pasaulio.

Be žiūrovų suorganizuotame NBA sezono pratęsime „Grizzlies“ kovojo iki paskutinių rungtynių dėl vietos atkrintamosiose, tačiau lemiamą seriją apmaudžiai pralaimėjo Portlando „Trail Blazers“ ekipai.

Savo 8-ame karjeros sezone stipriausioje pasaulio krepšinio lygoje J. Valančiūnas vidutiniškai rinko po 14,9 taško, atkovodavo po 11,3 kamuolio ir atlikdavo po 1,3 rezultatyvaus perdavimo. Krepšininkas fiksavo geriausią karjeros atkovotų kamuolių vidurkį.

Grįžęs į Lietuvą iš JAV ir beveik dvi savaites praleidęs priverstinėje saviizoliacijoje J. Valančiūnas palengva gali nerti į tarpsezonio malonumus ir laukti žinių iš už Atlanto, iš kur dar nėra aiškių signalų apie kito sezono pradžią.

Apie neįprastą patirtį NBA, pasirodžiusią knygą ir kitus dalykus J. Valančiūnas mintimis dalijosi su žurnalistais.

– Kokią žinutę norite pasiųsti jaunimui su šia pasirodžiusia knyga?

– Idėja yra skatinti jaunimą eiti teisingu – doros – keliu. Kad ir ką bedarytum – krepšinis, futbolas ar muzika – reikia žinoti, ką nori veikti gyvenime. Reikia siekti savo tikslų.

– Ar jau teko skaityti knygą? Koks pirmas įspūdis?

– Linas yra tikrai profesionalus savo srities žinovas. Jis surinko gerą medžiagą, padarė gerą darbą ir įdėjo daug darbo. Tikiuosi leidinys bus geras.

– Ar jums pačiam buvo sunku atsiverti apie asmeninę gyvenimo pusę?

– Pats atsivėriau labai nedaug, nes apie mane kalbėjo mano aplinkos rato žmonės. Linas įdėjo nemažai darbo bendraudamas su mano artimais žmonėmis – tėvais, šeimos nariais. Mano indėlio ten nebuvo tiek daug.

– Jums teko praleisti laiko saviizoliacijoje. Kaip šis laikotarpis?

– Sekėsi gerai. Turėjau gražaus laiko. Tos nepilnos dvi savaitės praėjo ir tiek.

– Sezonas buvo keistas. Kaip jautėtės žaisdamas sezono pratęsimą?

– Sezonas tikrai buvo įdomus. Žaidėme be sirgalių. Buvome „burbule“. Varžybos buvo sustabdytos sezonas ir vėl pratęstos. Tikrai buvo daug klaustukų ir neaiškumo. Džiugu, kad saugiai pabaigėme sezoną ir laukiame jau kito. Laukiame, kada paaiškės, kada jis bus, koks bus jo formatas.

– Ar daug buvo nusivylimo nepatekus į atkrintamąsias?

– Nusivylimo tikrai buvo daug. Iš pradžių stovėjome tvirtai aštuntoje vietoje. Mums koją pakišo traumos bei jaunos komandos spragos. Vėlgi – pasiteisinimų gali ieškoti, bet neieškome. Turime kitą sezoną, kuris mums, jaunai komandai, reiškia labai daug. Turime žiūrėti tolyn.

– Kiek jums yra žinoma, kada prasidės kitas sezonas?

– Manau, kad žinau tiek pat, kiek jūs. Yra daug minčių – nuo dar vieno „burbulo“ iki laukimo, kada galės rungtynes stebėti sirgaliai. Dabar anksti spėlioti. Reikia pabaigti sezoną ir laukti, koks bus sprendimas.

– Žaidžiate jaunoje „Grizzlies“ komandoje. Kokias jos galimybių lubas matote?

– Nežinau, kur tos lubos. Lubos priklauso nuo mūsų darbo treniruotėse kiekio. Reikia tobulėti, tokios ir bus lubos. Manau, kad niekas nesiskundžia mūsų jaunimo darbo stoka. Jie dirba daug ir įdeda visas pastangas. Jie nori būti geriausi. To norime mes visi. Turime jauną trenerį, kuris įdeda labai daug darbo, turime visko, ko reikia.

– Kokią prognozuojate šio sezono baigtį?

– Nežinau, vyksta daug dalykų. Žaidimas „burbule“ be sirgalių duoda savo. Penkių mėnesių pertrauka taip pat davė savo. Komandose įvyko pasikeitimų. Žiūrėsime, kaip bus. Neturiu savo favorito.

– Be išskiriamo „Grizzlies“ jaunatviškumo, kokių dar reikėtų permainų klube, kad jis žengtų žingsnį į priekį?

– Mums tikrai nemažai reikia pridėti, tai parodė šis sezonas. Jeigu nori būti atkrintamosiose, užimti 8-ąją ar dar aukštesnę vietą, reikia daug pridėti. Viskas padaroma darbų.

– Nors dar nėra aišku, kiek būsite Lietuvoje, ką dar čia norėtumėte nuveikti?

– Norėčiau paatostogauti. Galbūt kur nors paplūdimyje? Aišku, dabar orai prastėja, bet tikėsimės, kad per daug nesuprastės.

– Ar jau aišku, kiek būsite Lietuvoje, kada vyksite į JAV?

– Dar tikrai neaišku. Neaišku, kada bus kitas sezonas. Į JAV vyksiu prieš treniruočių stovyklą.

– Ar tokia nežinomybė jus glumina?

– Ji ne glumina, o tiesiog nežinai, kaip viską planuotis. Šiais laikais nėra aiškių dalykų, turi su tuo susigyventi.

– Ar kas iš „Grizzlies“ trenerių štabo žada jus čia aplankyti?

– Kol kas nemanau, kad kas nors iš JAV čia gali atkeliauti. Aišku, būtų nuostabu, jeigu vėliau tai įvyktų ir pavyktų padirbti čia su treneriais. Yra tokių planų, bet žiūrėsime, kokia bus situacija su COVID-19.

– Jeigu aplinkybės leis, ar žadate stebėti Lietuvos klubų rungtynes gyvai?

– Tikrai mėgstu krepšinį ir tikrai apsilankysiu rungtynėse. Turiu draugų, žaidžiančių LKL čempionate ir ne tik, bet dabar laikas sau.

– Kaip yra sunku krepšininkams žaisti „burbule“, kai ilgai nesimatai su artimaisiais?

– Tai nėra idealus variantas – būti nuo šeimos ir artimųjų. Turime padaryti savo darbą. Tai mūsų mėgstamas darbas. Manau, kad reikia su tuo susitaikyti, nors tai nėra idealu. Šiais laikais niekas neturi idealios situacijos.