Sportas

2015.12.21 15:17

Nepasigailėjo: S. Blatteriui ir M. Platini – ilgametės diskvalifikacijos

Tarptautinės futbolo asociacijų federacijos (FIFA) prezidentas 79-erių metų šveicaras Seppas Blatteris ir Europos futbolo asociacijų sąjungos (UEFA) vadovas 60-metis prancūzas Michelis Platini pirmadienį Ciuriche išgirdo itin nemalonų verdiktą – FIFA Etikos komisija nušalino juos nuo veiklos, susijusios su futbolu, net aštuoneriems metams.

Be to, S. Blatteris taip pat buvo nubaustas 50 tūkst. Šveicarijos frankų (46,3 tūkst. eurų), M. Platini – 80 tūkst. Šveicarijos frankų (74,08 tūkst. eurų) baudomis.

Etikos komisijos prezidentas Hansas Joachimas Eckertas ir kiti tyrėjai siekė, kad abu valdininkai būtų atriboti nuo futbolo iki gyvos galvos – teigta, kad FIFA vadovas piktnaudžiavo pareigomis, o UEFA vadovas nelaikomas patikimu tokioms pareigoms atlikti.

S. Blatteris ir M. Platini, kuris ketino balotiruotis į FIFA prezidento postą, prieš tai buvo 90-čiai dienų suspenduoti nuo bet kokių futbolo reikalų dėl įtarimų korupcija ir kyšininkavimu – abu jie yra pažeidę taisykles ir nepranešę kolegoms apie S. Blatterio sprendimą pervesti M. Platini du milijonus dolerių už 1999–2002 metais atliktas konsultacijas.

S. Blatteris ketina teikti apeliaciją Sporto arbitražo teismui (CAS) dėl FIFA etikos komisijos sprendimo nušalinti jį nuo futbolo veiklos aštuoneriems metams. 79-erių metų šveicaras, kuris žada palikti FIFA prezidento postą prieš vasarį vyksiančius rinkimus, apie savo sprendimą kreiptis į CAS pranešė pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje.

„Pasinaudosiu sportiniu teisingumu ir kovosiu toliau. Mes su teisininku tuoj pat kreipsimės į Sporto arbitražo teismą ir Šveicarijos teismus. Pagal Šveicarijos teisę, kad būtum nušalintas aštuoneriems metams, turi būti padaręs ką nors labai labai rimto“, – kalbėjo S. Blatteris.

Abu funkcionieriai savo kaltę neigė, o S. Blatteris sakė, kad buvo išduotas Etikos komisijos, nes nebuvo atsižvelgta į jo nekaltumą pagrindžiančius įrodymus, bei jautėsi kaip visus komisijos smūgius sugerianti bokso kriaušė. Ilgamečio FIFA vadovo atstovas patvirtino, kad bus kreipiamasi į Sporto arbitražo teismą. Laiko daug nėra: vasario 26 dieną planuojamas suvažiavimas, kuriame jis norėtų prieš 80-ąjį gimtadienį tapti FIFA garbės prezidentu. 

Primename, kad neeiliniuose FIFA rinkimuose, šaukiamuose dėl futbolą purtančio korupcijos skandalo, varžysis penki kandidatai: UEFA generalinis sekretorius šveicaras Gianni Infantino, prancūzas Jerome‘as Champagne, Jordanijos princas Ali Bin Al Husseinas, Azijos futbolo konfederacijos prezidentas šeichas Salmanas bin Ebrahimas al-Khalifas ir Pietų Afrikos verslininkas Tokyo Sexwale‘as.

Rinkimuose neleista dalyvauti UEFA prezidentui M. Platini, Liberijos futbolo asociacijos vadovui Musai Bility ir buvusiam Trinidado ir Tobago rinktinės kapitonui Davidui Nakhidui.

Praėjusią savaitę S. Blatteris 8 valandas gynėsi nuo kaltinimų FIFA, kuriai pats vadovavo iki sustabdant jo įgaliojimus trims mėnesiams, etikos komitete. Pirmadienį jis jau sukvietė visus į spaudos konferenciją, numatytą vos tik bus paskelbtas komiteto sprendimas.

Be to, S. Blatteris sulaukė netikėto užtarėjo. Ne mažiau už jo reputaciją, Vladimirui Putinui, atrodo, rūpėjo įtikinti, kad korupcijos kaltinimai nesusiję su Rusija, 2018-aisiais turinčia priimti pasaulio futbolo čempionatą, ir pareikšti pasipiktinimą Jungtinėmis Amerikos Valstijomis, kurios gegužę ir pradėjo milžinišką pasaulinį FIFA korupcijos tyrimą. Bet ir korupcija kaltinamą S. Blatterį V. Putinas pasiūlė apdovanoti Nobelio premija.

S. Blatteris įrodinėja, kad nėra įrodymų, jog dviejų milijonų dolerių mokėjimas prieš ketverius metus buvusiam Prancūzijos rinktinės kapitonui Micheliui Platini be sutarties buvo neteisėtas. Tačiau jis mažų mažiausiai pažeidė FIFA taisykles, nes apie tokį mokėjimą S. Blatteris turėjo pranešti vykdomajam komitetui.

M. Platini, iki įgaliojimų sustabdymo buvęs Europos federacijos vadovu, net neatvyko į posėdį, tik nusiuntė advokatą. Esą viskas jau nuspręsta iš anksto, o kaltinamasis nuosprendis jau parašytas. Per dešimties valandų posėdį etikos teisėjams perskaitytas jo pareiškimas, kad FIFA nieko nepadarė idant sustabdytų gandų ir privačios informacijos laviną, ir kad jokiais federacijos organais jis nepasitiki. Abu kaltinamieji neatskleidė argumentų, kuriais neigė kaltinimus, bet abu tikina, kad mokėjimas buvo pagal žodinį susitarimą už konsultacinį darbą prieš maždaug 15 metų, kurį M. Platini iš tiesų atliko.

60-metis M. Platini buvo labiausiai tikėtinas kandidatas vasario suvažiavime pakeisti S. Blatterį, nusprendusį trauktis JAV pradėjus baudžiamąjį tyrimą. Iki šiol kaltinimai buvo pateikti dešimtims pareigūnų, bet abu federacijų vadovai sėkmingai išvengė, tik M. Platini yra apklausę savo tyrimą vykdantys Šveicarijos prokurorai.

S. Blatteris pasaulio futbolui be pertraukų vadovavo nuo pat 1998 metų.