Sportas

2020.09.11 13:52

„US Open“ finale kovosianti Azarenka apie 7 valandų susitikimą su Lukašenka: mama galvojo, kad mane pagrobė

LRT.lt2020.09.11 13:52

Penktadienio ryte Lietuvos laiku viena geriausių Baltarusijos sportininkių Viktorija Azarenka įveikė Sereną Williams ir trečią kartą karjeroje pasiekė „US Open“ turnyro finalą. Staigmena tapusi 31-erių baltarusė gyvena JAV, tačiau kaip ir ne viena Baltarusijos tenisininkė turi nuomonę apie Aliaksandro Lukašenkos režimą.

2017 m. interviu „The New York Times“ davusi V. Azarenka juokais pasakojo, kad po vieno turnyro gimtojoje šalyje A. Lukašenka ją pakvietė pokalbiui ir galiausiai ji su paskutiniuoju Europos diktatoriumi vadinamu prezidentu kalbėjosi 7 valandas vien apie tenisą.

„Mano mama turbūt galvojo, kad mane pagrobė“, – tuomet juokėsi V. Azarenka.

Tiesa, šiemet „US Open“ sensaciją kurianti baltarusė yra kur kas rimtesnė, kalbėdama apie savo gimtąją šalį.

„Man labai sunku kalbėti šia tema. Kai matau, kas vyksta – man drasko širdį. Man liūdna, kad negaliu būti ten ir tikrai suprasti šią situaciją. Man liūdna ir sunku apie tai kalbėti. Aš tiesiog tikiuosi, kad smurtas kuo greičiau baigsis. Negaliu apie tai kalbėti be ašarų akyse“, – neseniai sakė V. Azarenka.

Įdomu, kad „US Open“ moterų turnyre šiemet startavo net penkios Baltarusijos tenisininkės.

Jauniausia jų, antrą etapą pasiekusi 21-erių Vera Lapko, apie situaciją savo šalyje pasisakė garsiausiai.

Jaunoji tenisininkė žaidė baltos ir raudonos spalvos, simbolizuojančios istorine Baltarusiojos vėliavą, drabužiais. Ji teigė gimtinėje spėjusi sudalyvauti ir protestuose prieš A. Lukašenkos režimą.

„Nusprendžiau taip parodyti, kad esu su žmonėmis. Buvo labai daug žmonių. Jie visi buvo taikūs. Visi uvo labai laimingi, kad galėjo išreikšti savo nuomonę, savo emocijas apie viską, kas dabar ten vyksta. Buvo labai smagu būti su visais“, – „The New York Times“ cituoja V. Lapko.

Tiesa, apie įvykius šalyje kalba ne visos tenisininkės. Štai irgi antrajame etape iškritusi Aliaksandra Sasnovič, paklausta, ką mano apie šalyje vykstančius protestus, atsakė „be komentarų“.

Nuolat JAV gyvenanti ir besitreniruojanti Olga Govorcova teigė, kad jos šeimai, likusiai Baltarusijoje, dažnai baisu vakarais išeiti į gatvę: „Baltarusijoje – tikra beprotybė.“

V. Azarenkai pralaimėjusi Aryna Sabalenka bei O. Govorcova kiek anksčiau savo socialinių tinklų profiliuose dalijosi nuotrauka su užrašu „Belarusians Lives Matters“, prašydamos atkreipti dėmesį į savo tėvynės problemas.

„Negaliu žiūrėti, kaip žiauriai elgiamasi su beginkliais žmonėmis. Prašau, sustabdykite smurtą“, – po nuotrauka rašė tenisininkė.

A. Sabalenka teigė, kad jai sunku žaidžiant JAV bendrauti su artimaisiais Baltarusijoje.

„Negalėjau užmigti laukdama mamos žinutės. Labai nerimavau, kai ji man neatsakė, buvau užmiršusi, kad nėra interneto. Tiesiog jai paskambinau ir išgirdusi balsą telefone, nusiraminau, galėjau miegoti“, – apie savo išgyvenimus pasakojo A. Sabalenka.