Sportas

2015.12.17 17:22

L. Kojala: J. Kvedaro atsistatydinimas savaime implikuotų tam tikrą kaltės pripažinimą

eurofootball.lt2015.12.17 17:22

Ketvirtadienio rytą Lietuvos padangę sudrebino žinia apie šalies Lietuvos futbolo federacijoje (LFF) ir jos vadovo Juliaus Kvedaro namuose atliekamas kratas. Ekspertų tai visiškai nenustebino: jie mano, kad tarnybos turėjo imtis veiksmų kur kas anksčiau, o dabar bus įdomiausia kaip prieš LFF prezidento rinkimus elgsis J. Kvedaras.

Kratų reikėjo tikėtis

Nors šios naujienos nustebino daugybę futbolo gerbėjų, tačiau futbolo komentatorius Gediminas Reklaitis nesistebėjo.

„Ne, manęs tokia informacija nenustebino. Turėjau šiokių tokių vidinių žinių, jog taip gali nutikti“, – pripažino G. Reklaitis.

Panašios nuomonės laikėsi ir žurnalistas Aurimas Budraitis, kuris teigė manantis, kad pareigūnų vizitai LFF – buvo tik laiko klausimas.

„Nustebino, kad tai įvyko dabar, bet iš kitos pusės man nesuvokiama, kodėl šalies pareigūnams tiek laiko reikėjo suprasti, jog 4000 litų už rėmėjo masažą bei futbolininkų vežimas į treniruotes „tralu“ nėra normali praktika pasaulyje. Aš kalbu tik apie tuos dalykus, kurie išlindo į viešumą. Galite neabejoti, kad mes dar labai daug ko nežinome“, – be skrupulų dėstė žurnalistas.

Nepaisant visų įvykių, pats J. Kvedaras šias kratas vadino „užsakytomis“ ir kaltę dėl jų bandė suversti Arūnui Pukeliui. Tai, jog federacijos prezidentas ieško kaltų ir stengsis visais būdais išlikti jos valdžioje, komentatoriaus taip pat nenustebino.

„Tai, kad jis nori išlikti federacijoje tikrai nestebina. Viena aplinkybė yra tai, jog, kaip ten bebūtų, tai yra geras pajamų šaltinis ne tik pačiam Kvedarui asmeniškai, bet ir jo artimam žmonių ratui – jo sugyventinė dirba LFF, taip pat ir jos sūnus. Paties Kvedaro patarėjas yra jo sūnus Gerhardas. Tad galima sakyti, jog tai yra šeimos pragyvenimo šaltinis ar, kalbant paprastai, tiesiog šeimos verslas“, – pastebėjo G. Reklaitis.

J. Kvedaro pozicija nestebina

Rytų Europos studijų centro analitikas ir žurnalistas Linas Kojala teigė, kad jo taip pat visiškai nenustebino LFF prezidento noras toliau laikytis savo kėdės ir pasitraukti iš svarbaus posto.

„Atsistatydinimas savaime implikuotų tam tikrą kaltės pripažinimą, todėl toks sprendimas nestebina. Reikšmingiau, ar J. Kvedaras ketina dalyvauti kitąmet vyksiančiose prezidento rinkimuose, o jei ne, tai ką parems, nes realūs galios pokyčiai federacijoje nevyko ilgą laiką“, – sakė L. Kojala.

Pasak politologo, šioje situacijoje svarbiausia tai, kas bus rasta kratų metu, mat iki šiol vykęs įvairių struktūrų kišimasis į federacijos veiklą nedavė jokių rezultatų.

„Federacijos vadovų rinkimo schema yra uždara bei priklausoma nuo centro įtakos, todėl, įtarimams nepasitvirtinus, J. Kvedaras turbūt didele dalimi pats spręstų, ar nori likti poste. (...) Žinoma, jei atsirastų teisinių priežasčių suabejoti J. Kvedaro ateitimi, tai atvertų galimybių langą. Visgi abejoju, ar dabartinėje uždarumo atmosferoje galėtume aiškiai identifikuoti, kas galėtų būti esminiais pokyčių varikliais ar naujaisiais LFF veidais“, – sakė L. Kojala.

Tačiau, tai gali būti ne vienintelė priežastis, kodėl federacijos vadai nenori trauktis iš savo postų.

„Atėjus naujai valdžiai ir padarius tikrus auditus bei tikrus patikrinimus, kaip buvo išleisti pinigai, manau, kad išlįstų daug klausimų, kaip Lietuvos futbolo federacijoje tie pinigai buvo panaudojami“,– teigia žurnalistas G. Reklaitis.

Situacija primena FIFA prezidento rinkimus

Tai nėra pirmieji Lietuvos futbolo federacijai mesti kaltinimai – prieš keletą metų atliktų tyrimų metu, LFF sugebėjo išsisukti nuo baudžiamosios atsakomybės. Šįkart, pasak futbolo ekspertų, padėtis gali būti visiškai skirtinga.

„Aš asmeniškai šiuo klausimu esu skeptiškas. Mes jau matėme, kaip prieš tai pavyko užglaistyti visus šiuos reikalus su labai kvailais pasiteisinimais, bet pagal įstatymus jie buvo „tvarkingi“. (...) Manau, kad ir šiuo atveju gali būti kažkas panašaus. Kyla klausimas, kiek plačiai šią situaciją yra apglėbusi FNTT. Kiek girdėjau jie tiria, ar bent žada tirti ir su federacija susijusias bendroves. Galbūt kas nors įdomaus paaiškės ten“, – teigė pašnekovas.

Pasak A. Budraičio, net griežtos FIFA sankcijos turbūt Lietuvos futbolui būtų į naudą.

Kalbant apie desperatiškus veiksmus, tai pasitraukimas iš federacijos reikštų ne tik pajamų netekimą, tačiau ir didžiules galimybes oponentams išsiaiškinti, kaip veikė vienos ar kitos schemos.

Šiuo metu artėja nauji LFF rinkimai ir prieš federaciją pradėtos kurti opozicijos. Visgi, net ir po šių įvykių, G. Reklaitis abejoja, jog dabartinės valdžios pozicijos prieš šiuos rinkimus itin susilpnėjo, o rinkimuose bus išrinkta nauja valdžia. Kaip pavyzdį jis pateikė panašią FIFA situaciją.

„Šiuo metu jų galimybes išlikti valdžioje, turbūt, reikėtų vertinti kaip realias. Šiuo atveju, man situacija labai panaši į tą, kuri buvo FIFA. Prisiminkime, kad prieš pat FIFA prezidento rinkimų rezultatus, buvo didžiulė teisėsaugos operacija, o su daugybe įrodymų buvo suimta daug FIFA veikėjų, bet nepaisant to prezidento rinkimuose S. Blatteris vis tiek buvo perrinktas. Tik jau po to, jis pažadėjo trauktis iš tų pareigų. Manau, kad čia situacija yra gana panaši. Labai daug veikia ir tas baimės faktorius, kurį minėjo naujasis „Futbolo sąjūdis“. Manau, kad kai kuriuos veikia baimės faktorius, o kai kuriems balsuoti taip patogu dėl bendrų verslų ir bendrų interesų. Kol kas, žiūrint į tas šešiolika asociacijų, kurios turi balso teisę LFF prezidento rinkimuose, manau, jog Kvedaras vis dar turi balsų daugumą“, –teigė G. Reklaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt